Mrs Diana Organ

Former MP, Forest of Dean

Forest of Dean Labour

A selection of Mrs Diana Organ's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mrs Diana Organ’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mrs Diana Organ’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Education and Skills: School Meals 24 Feb 2005

    To ask the Secretary of State for Education and Skills what plans she has to involve parents in assessing the quality and nutritional value of school meals.
  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Affairs: Middle East 23 Feb 2005

    To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs (1) what progress has been made in ensuring that women are represented at the Palestine/Israel peace negotiations; (2) whether he supports UN Resolution 1325, calling for women to be represented at the Palestine/Israel peace talks; (3) what representations he has received concerning UN Resolution 1325, on representation of...
  • Written Answers — Environment Food and Rural Affairs: Cattle 16 Dec 2004

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs what progress she has made on the review of the Cattle Identification Regulations.

More of Mrs Diana Organ’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Forest of Dean

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — did not stand for re-election

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Environment, Food and Rural Affairs Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via WriteToThem.com during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 65.89% of votes in this Parliament with this affiliation — below average amongst MPs. (From Public Whip)

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

4. Sponsorship or financial or material support
UNISON pays for the printing of my parliamentary newsletter.
6. Overseas visits
28 May- 2 June 2004, to Syria, with flights provided by the British Syrian Society and hospitality and accommodation provided by the Syrian Government. (Registered 15 June 2004)
9. Registrable shareholdings
(b) Swallowfield PLC.; contract filler of cosmetics and toiletries.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.