Mr Tony McWalter

Former Labour/Co-operative MP for Hemel Hempstead

A selection of Mr Tony McWalter's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Tony McWalter’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Tony McWalter’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Trade and Industry: Photovoltaic Cells/Energy 7 Apr 2005

    To ask the Secretary of State for Trade and Industry what assessment she has made of the case for continuing funding to companies who are developing photovoltaic cells; and if she will make a statement on the contribution which the photovoltaic industry can make to reduction in carbon emissions.
  • Council Tax Capping 23 Mar 2005

    I congratulate my right hon. Friend on the service that he has done to local democracy with this statement. What these authorities have in common is that they are district authorities that propose low increases in the years in which they are up for re-election, and then ram it all on when there is a county council election and they are not faced with any accountability to the electorate. Is...
  • Oral Answers to Questions — Culture, Media and Sport: Junior Football and Rugby 21 Mar 2005

    But does my right hon. Friend accept that the sum of money he has told the House about is inadequate to deal with the needs, say, of my local rugby union football club, Camelot, which runs women's and girls' teams as well as men's teams? The links to schools are not necessarily strong in some areas, so it is important that people's struggle to provide flourishing facilities is given more...

More of Mr Tony McWalter’s recent appearances

Profile

Former Labour/Co-operative MP for Hemel Hempstead

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Procedure Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Member, Science and Technology Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a very low number of messages sent via WriteToThem.com during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 78.57% of votes in this Parliament with this affiliation — well above average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 1 person is tracking this MP

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.