Mr Calum MacDonald

Former MP, Na h-Eileanan an Iar

Na h-Eileanan an Iar Labour

A selection of Mr Calum MacDonald's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Calum MacDonald’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Calum MacDonald’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Scotland: Unemployment 15 Mar 2005

    To ask the Secretary of State for Scotland if he will make a statement on the unemployment rate in the highlands and islands since 1997.
  • Subsidised Ferries (EU Regulations) 2 Mar 2005

    I should like to congratulate the hon. Member for Argyll and Bute (Mr. Reid) on securing the debate on this important issue, and should like to make two quick points, as I agree pretty much with everything that he said. If it were possible to amend the European regulations, that would be a terrific breakthrough. Can the Minister enlighten us as to whether that is possible? My first point is...
  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Affairs: International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia 7 Feb 2005

    To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs when he expects the International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia in the Hague to complete its work.

More of Mr Calum MacDonald’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Na h-Eileanan an Iar

Entered the House of Commons on 11 June 1987 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Parliamentary Under-Secretary (Local Government and Transport), Scottish Office (11 Nov 1997 to 28 Jul 1999)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Responsiveness to messages sent via WriteToThem.com in 2005: Too little data for valid analysis.
  • Has voted in 69.02% of votes in this Parliament with this affiliation — average amongst MPs. (From Public Whip)

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

5. Gifts, benefits and hospitality (UK)
4-6 June 2004, weekend stay at Amhuinnsuidhe Castle in my constituency, accompanied by my partner, as guests of the owner, Mr Ian Scarr-Hall. (Registered 27 January 2005)
8. Land and Property
Residential rented property in London, from which rental income is received.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.