Mr David Lock

Former Labour MP for Wyre Forest

A selection of Mr David Lock's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr David Lock’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr David Lock’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Lord Chancellor's Departmemt: Rural Courtrooms (IT) 8 May 2001

    New IT systems and services are being developed both for magistrates courts and county courts. The Libra system will link together all magistrates courts and allow links into other criminal justice agencies. On 15 January. I published a consultation paper on the development of IT in the civil courts, which I trust the hon. Member has read. I look forward to his response.
  • Oral Answers to Questions — Lord Chancellor's Departmemt: Rural Courtrooms (IT) 8 May 2001

    The purpose of magistrates courts is to deliver justice. I am sure that local justice is an important consideration, whether in the hon. Gentleman's constituency or in any part of the United Kingdom. I am grateful to the county council for its co-operation and for taking advantage of the opportunities presented by IT. That is precisely what the consultation paper is all about, as he will see...
  • Oral Answers to Questions — Lord Chancellor's Departmemt: Rural Courtrooms (IT) 8 May 2001

    The hon. Gentleman is concerned about the closure of magistrates courts, but such decisions are taken by local magistrates courts committees under legislation passed by the previous Conservative Government. As for the county courts, the strategy in the "Modernising the Civil Courts" Green Paper is aimed at increasing the number of places at which hearings can take place to increase the...

More of Mr David Lock’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Wyre Forest

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 14 May 2001 — General election

Other offices held in the past

  • Parliamentary Secretary, Lord Chancellor's Department (28 Jul 1999 to 7 Jun 2001)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Has voted in 74.08% of votes in this Parliament with this affiliation. (From Public Whip)

Register of Members’ Interests

Last updated: 14 May 2001.

2. Remunerated employment, office, profession etc
Barrister (no longer practising).
Occasional lectures and presentations on legal and political issues.
4. Sponsorship or financial or material support
Since 1 January 2001 the part-time services of an assistant in my office have been paid for by Thomas Vale Limited, a construction company in my constituency.
5. Gifts, benefits and hospitality (UK)
29 January 2001, gift received from Sweet and Maxwell Ltd., publishers, of "Special Report: Employment Law and Human Rights", by John Bowers QC and Jeremy Lewis. (Registered 30 January 2001)
10. Miscellaneous and unremunerated interests
Member of the Area Board of Young Enterprise.
President of Kidderminster Running Club (unremunerated).
£250 shares in Kidderminster Harriers Football Club - any dividends from this investment will go to a charity of the Club's choice while I remain a Government Minister.
Patron of Worcestershire All Sports Partnership.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.