Mrs Jackie Lawrence

Former MP, Preseli Pembrokeshire

Preseli Pembrokeshire Labour

A selection of Mrs Jackie Lawrence's votes

See full list of topics voted on

  • Generally voted for removing hereditary peers from the House of Lords Show votes
  • Consistently voted for university tuition fees Show votes

We have lots more plain English analysis of Mrs Jackie Lawrence’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mrs Jackie Lawrence’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Mrs Jackie Lawrence’s recent appearances


Former Labour MP for Preseli Pembrokeshire

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — did not stand for re-election


Other offices held in the past

  • PPS (Equalities PPS), Department of Trade and Industry (10 Apr 2005 to 11 Apr 2005)
  • PPS (Team PPS), Department of Trade and Industry (13 May 2004 to 10 Apr 2005)

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)


Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 58.43% of votes in this Parliament with this affiliation — below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 1 person is tracking this MP

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.