Mr Andy King

Former Labour MP for Rugby and Kenilworth

General Election 2024

Find out more about your new constituency and candidates!

About your former Member of Parliament

Mr Andy King is a former MP for Rugby and Kenilworth.

What you can do

Profile

Former Labour MP for Rugby and Kenilworth

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Regulatory Reform Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Recent appearances

More of Mr Andy King’s recent appearances

Register of Members’ Interests

New: Download a spreadsheet of all Members Interests.

View the history of this MP’s entries in the Register

Last updated: 11 Apr 2005.

6. Overseas visits
13-17 April 2004, to Turkey. Economy class air fare and two nights' accommodation in Ankara and two in Istanbul provided by the Government of Turkey. (Registered 26 April 2004)

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.