Piara S Khabra

Former Labour MP for Ealing, Southall

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Piara S Khabra's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Piara S Khabra’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Piara S Khabra’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Piara S Khabra’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Ealing, Southall

Entered the House of Commons on 9 April 1992 — General election

Left the House of Commons on 20 June 2007 — Died

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Constitutional Affairs Committee (14 Jul 2005 to 20 Jun 2007)
  • Member, International Development Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Jun 2007.

6. Overseas visits
10-16 September 2006, to Israel and Palestine with Labour Friends of Israel (LFI). Travel and hospitality paid for by LFI. Accommodation paid for by LFI at a rate discounted through the Israeli Ministry of Foreign Affairs. Some hospitality provided by the Palestinian Legislative Council/Palestinian Authority. Travel within Israel/Palestine provided by LFI. Some travel within Israel provided by the Israeli Ministry of Foreign Affairs. (Registered 21 March 2007)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.