Alan Keen

Former MP, Feltham and Heston

Feltham and Heston Labour

A selection of Alan Keen's votes

See full list of topics voted on

  • Generally voted against an equal number of electors per parliamentary constituency Show votes
  • Has never voted on paying higher benefits over longer periods for those unable to work due to illness or disability
  • Generally voted against reducing central government funding of local government Show votes
  • Voted a mixture of for and against a reduction in spending on welfare benefits Show votes
  • Generally voted against fewer MPs in the House of Commons Show votes
  • Voted a mixture of for and against a more proportional system for electing MPs Show votes

We have lots more plain English analysis of Alan Keen’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Alan Keen’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Environment Food and Rural Affairs: Common Land 16 Nov 2010

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs how many recommendations she received for the registration of new town and village greens in each of the last 10 years; how many new town and village greens were registered in each such year; and what size the town and village greens were in each case.
  • Written Answers — Environment Food and Rural Affairs: Common Land 16 Nov 2010

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs what recent representations her Department has received on legislation relating to the registration of new town and village greens; whether she plans to review this legislation; and if she will make a statement.
  • Written Answers — Environment Food and Rural Affairs: Common Land 16 Nov 2010

    To ask the Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs how many applications for the registration of town and village greens were rejected by commons registration authorities in each of the last 10 years.

More of Alan Keen’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Feltham and Heston

Entered the House of Commons on 9 April 1992 — General election

Left the House of Commons on 13 November 2011 — Died

Party was Labour/Co-operative until 11 Apr 2005

Expenses

Topics of interest

  • Transport
  • Children
  • Schools and Families
  • Health
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Business
  • Innovation and Skills
  • Feltham
  • Aircraft Emissions/Noise
  • Aircraft Noise
  • New Millennium Experience Company
  • Vocational Education

Other offices held in the past

  • Member, Culture, Media & Sport Committee (14 Jul 2005 to 11 May 2010)
  • Member, Culture, Media & Sport Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 0 debates in the last year — well below average amongst MPs. See all Alan Keen’s speeches
  • Has received answers to 3 written questions in the last year — below average amongst MPs.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a medium number of messages sent via WriteToThem.com during 2008, according to constituents.
  • Has voted in 28.68% of votes in this Parliament with this affiliation — well below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 2 annotations on this MP’s speeches — below average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 16–17 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 89 people are tracking this MP
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 53 times in debates — below average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 31 Oct 2011.

2. Remunerated employment, office, profession etc
18 March 2011, received payment of £75 from Populus, 10 Northburgh Street, London EC1V 0AT, for opinion survey in February 2011. Hours: 15 mins. Payment donated to my constituency party. (Registered 18 April 2011)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.