John Horam

Former MP, Orpington

Orpington Conservative

A selection of John Horam's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of John Horam’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit John Horam’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Work and Pensions: Social Security Benefits: Publicity 17 Mar 2010

    To ask the Secretary of State for Work and Pensions what her policy is on the provision of (a) information and (b) information leaflets on (i) attendance allowance and (ii) other welfare benefits in (A) post offices, (B) libraries and (C) other public places.
  • Opposition Day — [5th Allotted Day]: Health Care in London 9 Mar 2010

    I never thought that I would stand up in the House and agree with the right hon. Member for Holborn and St. Pancras (Frank Dobson), particularly on health matters, but he made a very important point in his criticism of the Darzi proposals. Having spent millions of pounds on new hospitals in London, the Government now want to make a radical change in favour of treating a huge proportion of...
  • Thameslink 2 Feb 2010

    I congratulate the hon. Member for Bedford (Patrick Hall) on securing this debate. He is an energetic chairman of the all-party group on the Thameslink route, and I am an enthusiastic supporter of that group. As he said, the core part of that important project is the bit between St. Pancras and Blackfriars, but the third stage, to which he referred, is the improvements that we will get up to...

More of John Horam’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Orpington

Entered the House of Commons on 18 June 1970 — General election

Left the House of Commons on 12 April 2010 — did not stand for re-election

Also represented Gateshead West

Expenses

Topics of interest

  • Health
  • Home Department
  • Transport
  • Deputy Prime Minister
  • Environment Food and Rural Affairs
  • Green Ministers
  • Green Minister
  • Departmental Ministers
  • Environmental Appraisals
  • Policies (Environmental Impact)

Other offices held in the past

  • Member, Foreign Affairs Committee (14 Jul 2005 to 11 May 2010)
  • Member, Environmental Audit Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 10 debates in the last year — below average amongst MPs. See all John Horam’s speeches
  • Has received answers to 8 written questions in the last year — below average amongst MPs.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via WriteToThem.com during 2008, according to constituents.
  • Has voted in 64.98% of votes in this Parliament with this affiliation — below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 1 annotation on this MP’s speeches — well below average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 18–19 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 60 people are tracking this MP
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 816 times in debates — well above average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2010.

11. Miscellaneous
Unpaid non-executive director of CRU International Ltd. and CRU Publishing Ltd., business consultancy and publishing companies which I helped to found in 1969.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.