Kelvin Hopkins

MP, Luton North

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)
Luton North Labour

Kelvin Hopkins’s voting in Parliament

Kelvin Hopkins is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Kelvin Hopkins sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Kelvin Hopkins consistently voted against introducing foundation hospitals, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins almost always voted against allowing ministers to intervene in inquests, while most Labour MPs almost always voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins almost always voted against new high speed rail infrastructure, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins almost always voted against the Iraq war, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins generally voted for investigations into the Iraq war, while most Labour MPs almost always voted against. Show votes
  • Kelvin Hopkins almost always voted against replacing Trident with a new nuclear weapons system, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins generally voted against Labour's anti-terrorism laws, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins generally voted against requiring the mass retention of information about communications, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins generally voted against a wholly elected House of Lords, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kelvin Hopkins generally voted against more EU integration, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Kelvin Hopkins’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kelvin Hopkins’s full vote analysis page for more.

Kelvin Hopkins has quite often rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 12 Sep 2018

Recent appearances

  • Written Answers — Home Office: Fire and Rescue Services: Mental Health Services 29 Oct 2018

    What steps he is taking to improve mental health support for firefighters.
  • Drugs Policy — [Mrs Madeleine Moon in the Chair] 23 Oct 2018

    The hon. Gentleman mentioned the cost to society and to the Government of £15 billion a year. How much would it cost if the Government changed their policy, and heroin addicts went to their local NHS clinic to get their fix in the morning and evening and there was no drug crime at all because it was free at the point of need, administered by the national health service? How much would...
  • Drugs Policy — [Mrs Madeleine Moon in the Chair] 23 Oct 2018

    I congratulate the hon. Gentleman on a first-class speech. Could he say roughly what proportion of people in prison are there because of the drugs trade? What are the costs to the criminal justice system, and what is the total social cost of drugs? I hope he will cover those points in his speech.

More of Kelvin Hopkins’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Luton North

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Expenses

Topics of interest

Kelvin Hopkins campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Transport
  • Department for Transport
  • Justice
  • Education and Skills
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Govia Thameslink Railway
  • Railways: Freight
  • Railways: Franchises
  • Probation
  • Directly Operated Railways

Currently held offices

  • Member, European Scrutiny Committee (since 30 Oct 2017)
  • Member, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (since 11 Sep 2017)

Other offices held in the past

  • Shadow Secretary of State for Culture, Media and Sport (5 Jul 2016 to 7 Oct 2016)
  • Member, European Scrutiny Committee (15 Jul 2015 to 18 Jul 2016)
  • Member, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Draft Deregulation Bill (Joint Committee) (10 Jul 2013 to 11 Dec 2013)
  • Member, Public Administration Committee (17 Jan 2011 to 30 Mar 2015)
  • Member, Transport Committee (12 Jul 2010 to 21 Mar 2011)
  • Member, European Scrutiny Committee (25 Apr 2007 to 30 Mar 2015)
  • Member, Crossrail Bill Committee (5 Dec 2005 to 13 Nov 2007)
  • Member, Public Administration Committee (16 Oct 2002 to 6 May 2010)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Register of Members’ Interests

Last updated: 29 Oct 2018.

9. Family members employed and paid from parliamentary expenses
I employ my wife, Patricia Hopkins, as part-time Constituency Secretary.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.