Kate Hoey

MP, Vauxhall

Vauxhall Labour

Kate Hoey’s voting in Parliament

Kate Hoey is a Labour MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Labour MPs.

However, Kate Hoey sometimes differs from their party colleagues, such as:

  • Kate Hoey consistently voted against the hunting ban, while most Labour MPs almost always voted for. Show votes
  • Kate Hoey almost always voted against allowing ministers to intervene in inquests, while most Labour MPs almost always voted for. Show votes
  • Kate Hoey consistently voted against new high speed rail infrastructure, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey almost always voted against introducing foundation hospitals, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against introducing ID cards, while most Labour MPs almost always voted for. Show votes
  • Kate Hoey almost always voted against the Iraq war, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against Labour's anti-terrorism laws, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against requiring the mass retention of information about communications, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against a wholly elected House of Lords, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against a right to remain for EU nationals already in living in the UK, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted for a transparent Parliament, while most Labour MPs generally voted against. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against more EU integration, while most Labour MPs generally voted for. Show votes
  • Kate Hoey generally voted against replacing Trident with a new nuclear weapons system, while most Labour MPs generally voted for. Show votes

We have lots more plain English analysis of Kate Hoey’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Kate Hoey’s full vote analysis page for more.

Kate Hoey has quite often rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Last updated: 4 Dec 2017

Recent appearances

  • Prison Reform and Safety: UK Fishing Industry 7 Dec 2017

    Will the hon. Lady reaffirm that, on the day we leave the EU, there will be no more negotiations and no more trading off, and that we will be out of the common fisheries policy so that we can decide for ourselves how we co-operate with other countries over our fishing? Will we take back control of our fishing on the day we leave?
  • EU Exit Negotiations 5 Dec 2017

    I am sure that millions of members of the public think that our Government are not being tough enough with the European Union, and that in these negotiations, we should say clearly that the EU is stopping the continued co-operation—[Interruption.]
  • EU Exit Negotiations 5 Dec 2017

    The EU is stopping the co-operation, which has been very good, between the Republic of Ireland and Northern Ireland. That could continue, but the EU is stopping it. Is it not time that the Government said so?

More of Kate Hoey’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour MP for Vauxhall

Entered the House of Commons on 15 June 1989 — unknown

Social Media

Expenses

Topics of interest

Kate Hoey campaigned to leave the European Union Source: BBC

  • Culture Media and Sport
  • Home Department
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • Health
  • Work and Pensions
  • Zimbabwe
  • European Constitution
  • Departmental Staff
  • Playing Fields
  • Correspondence

Currently held offices

  • Member, European Scrutiny Committee (since 30 Oct 2017)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (since 11 Sep 2017)

Other offices held in the past

  • Member, European Scrutiny Committee (15 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Public Administration and Constitutional Affairs Committee (6 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (9 Nov 2007 to 30 Mar 2015)
  • Member, Science and Technology Committee (Commons) (1 Mar 2004 to 17 Jul 2005)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department of National Heritage) (Sport) (29 Jul 1999 to 7 Jun 2001)
  • Parliamentary Under-Secretary (Home Office) (28 Jul 1998 to 29 Jul 1999)
  • Member, Social Security Committee (27 Jun 1994 to 21 Mar 1997)
  • Shadow Spokesperson (Women) (1 Jun 1992 to 1 Jun 1993)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Has spoken in 30 debates in the last year — average amongst MPs. See all Kate Hoey’s speeches
  • Has received answers to 28 written questions in the last year — average amongst MPs.
  • Replied within 2 or 3 weeks to a low number of messages sent via WriteToThem.com during 2015, according to constituents.
  • Has voted in 56.67% of votes in this Parliament with this affiliation — well below average amongst MPs. (From Public Whip)
  • People have made 15 annotations on this MP’s speeches — well above average amongst MPs.
  • This MP’s speeches, in Hansard, are readable by an average 18–19 year old, going by the Flesch-Kincaid Grade Level score.
  • 262 people are tracking this MP — email me updates on Kate Hoey’s activity
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 559 times in debates — well above average amongst MPs. (Why is this here?)

Register of Members’ Interests

Last updated: 27 Nov 2017.

1. Employment and earnings
1 February 2017, received £600 from News UK and Ireland, 1 London Bridge Street, London SE1 9GF, for two articles written during December 2016 and January 2017. Hours: 6 hrs. (Registered 22 February 2017)
2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: Fire Brigades Union (FBU)
Address of donor: Bradley House, 68 Coombe Rd, Kingston upon Thames KT2 7AE

Amount of donation or nature and value if donation in kind: the administration and coordination of the FBU Parliamentary Group, of which I am the Chair, provided by Union Services (Parliamentary Consultancy) between 21 March 2016 and 20 March 2017, value £15,960.

Date received: 21 March 2016 to 20 March 2017

Date accepted: 21 March 2016

Donor status: trade union

(Registered 07 October 2016)
Name of donor: Fire Brigades Union (FBU)
Address of donor: Bradley House, 68 Coombe Road, Kingston-upon-Thames KT2 7AE

Amount of donation or nature and value if donation in kind: the administration and coordination of the FBU Parliamentary Group, of which I am the Chair, provided by Union Services (Parliamentary Consultancy) between 1 April 2017 and 31 March 2018, value £16,464

Date received: 11 July 2017

Date accepted: 11 July 2017

Donor status: trade union

(Registered 20 July 2017)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.