Mr Nick Hawkins

Former MP, Surrey Heath

Surrey Heath Conservative

A selection of Mr Nick Hawkins's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Nick Hawkins’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Nick Hawkins’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Trade and Industry: Iraq (Reconstruction Contracts) 7 Apr 2005

    As a somewhat younger retiring Member than the distinguished Father of the House, may I, on a suitably non-partisan note, echo what the Secretary of State just said? May I also to ask her to join me in commending the bravery of those who work for British companies, and indeed for companies throughout the western world, who are prepared, at great personal risk, to go to take part in the...
  • Oral Answers to Questions — Culture, Media and Sport: Sports Action Zones 21 Mar 2005

    The Minister knows that I will always be happy to welcome more money for sport anywhere in the country. I recognise, as the hon. Member for Vauxhall (Kate Hoey) did, that there are good areas where the approach in the sports action zones has been bottom up. However, does the Minister recognise that, in some parts of the country, there are still complaints that the money is not getting to...
  • Orders of the Day — Inquiries Bill [Lords] 15 Mar 2005

    The Minister is explaining the history of the matter, but does he recognise that concern has been expressed even by some of his noble Friends, such as Baroness Kennedy of The Shaws—distinguished lawyers with experience of inquiries—that in the Bill the Government are writing themselves too big a blank cheque to change the terms of reference? The danger is that in the Bill the...

More of Mr Nick Hawkins’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Surrey Heath

Entered the House of Commons on 9 April 1992 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — did not stand for re-election

Also represented Blackpool South

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Culture, Media & Sport Committee (14 Jun 2004 to 11 Apr 2005)

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a very high number of messages sent via WriteToThem.com during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 68.62% of votes in this Parliament with this affiliation — average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 1 person is tracking this MP

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

2. Remunerated employment, office, profession, etc.
Barrister (not currently practising post-2001 election).
Parliamentary consultant to UK Betting PLC. (£5,001-£10,000)
6. Overseas visits
9-13 September 2004, to Gibraltar, accompanied by my wife, for Gibraltar National Day, as guests of the Gibraltar Government. (Registered 11 October 2004)
5-7 October 2004, to Tobago, accompanied by my wife, as co-chairman of the British Trinidad and Tobago All-Party Parliamentary Group. I paid for our flights to Tobago, but our hotel costs for two days in Trinidad and internal flights from Tobago to Trinidad and return were provided by the Trinidad and Tobago Government. (Registered 11 October 2004)
10. Miscellaneous and unremunerated interests
I am a future beneficiary of a small family trust.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.