Roger Godsiff

Former Labour MP for Birmingham, Hall Green

@RogerGodsiff https://facebook.com/rogergodsiff

Coalition Programme for Government - For

the policies outlined in the "programme for government" also known as the "coalition agreement" agreed between the Conservatives and Liberal Democrats are right.

Photo: UK Parliament

Roger Godsiff generally voted against the policies included in the 2010 Conservative - Liberal Democrat Coalition Agreement

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

All votes about the policies included in the 2010 Conservative - Liberal Democrat Coalition Agreement:

  • On 25 Mar 2015: Roger Godsiff was absent for a vote on Finance Bill — Third Reading Show vote
  • On 23 Mar 2015: Roger Godsiff voted against the the March 2015 budget which contained plans to spend £76bn more than was expected to be taken in and introduced a help to buy ISA, reduced corporation tax and increased spending on mental health by around £300m/year. Show vote
  • On 7 Nov 2014: Roger Godsiff voted for regulation of the ownership of top professional football clubs and to ensure supporter owned clubs can football competitions. Show vote
  • On 15 Jul 2014: Roger Godsiff voted against requiring the mass retention of information about communications, (but not the content of those communications); against arrangements to limit access to such information; against requiring those based outside of the UK to comply with warrants to intercept the content of communications and against stating operators of internet-based services may be required enact such intercepts; and also against limiting the use of intercepts, and police access to communications data, on economic grounds to cases involving the interests of national security. Show vote
  • On 15 Jul 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on Data Retention and Investigatory Powers Bill — Third Reading Show vote
  • On 2 Jul 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on Finance Bill 2013-14 to 2014-15 — Third Reading Show vote
  • On 7 May 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on Minimum Price of Alcohol Show vote
  • On 28 Apr 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on High Speed Rail (London — West Midlands) Bill — Decline Second Reading Show vote
  • On 28 Apr 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on High Speed Rail (London — West Midlands) Bill — Second Reading Show vote
  • On 1 Apr 2014: Roger Godsiff voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 1 Apr 2014: Roger Godsiff voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 1 Apr 2014: Roger Godsiff voted against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, and against giving a greater tax incentive to companies investing in assets, as well against other measures in the Finance Bill. Show vote
  • On 25 Mar 2014: Roger Godsiff voted against the the March 2014 budget, against increasing the personal income tax allowance, against reducing corporation tax, against capping welfare spending, against reducing alcohol duties and more. Show vote
  • On 25 Mar 2014: Roger Godsiff voted against increasing the rate of the bank levy tax and against changes aimed at improving the operational efficiency of the levy. Show vote
  • On 13 Mar 2014: Roger Godsiff voted to stop the current badger culls. Show vote
  • On 30 Jan 2014: Roger Godsiff was absent for a vote on Immigration Bill — Third Reading Show vote
  • On 4 Dec 2013: Roger Godsiff voted to give voters the power to prompt a new election for an elected representative before their term of office comes to an end. Show vote
  • On 31 Oct 2013: Roger Godsiff voted against spending money on preparations for a high speed rail network connecting at least London, Birmingham, the East Midlands, Sheffield, Leeds, and Manchester. Show vote
  • On 22 Oct 2013: Roger Godsiff was absent for a vote on Immigration Bill — Second Reading Show vote
  • On 2 Jul 2013: Roger Godsiff voted against introducing a general anti-abuse rule to tackle abusive tax avoidance, to raise the basic income tax free allowance, and to support other tax changes proposed in the Finance Bill. Show vote
  • On 26 Jun 2013: Roger Godsiff voted against spending money on preparations for a high speed rail network connecting at least London, Birmingham, the East Midlands, Sheffield, Leeds, and Manchester. Show vote
  • On 26 Jun 2013: Roger Godsiff voted against spending money on preparations for a high speed rail network connecting at least London, Birmingham, the East Midlands, Sheffield, Leeds, and Manchester. Show vote
  • On 5 Jun 2013: Roger Godsiff voted against the proposed badger cull. Show vote
  • On 5 Jun 2013: Roger Godsiff voted against culling badgers in an effort to control bovine tuberculosis. Show vote
  • On 4 Jun 2013: Roger Godsiff was absent for a vote on Energy Bill — Third Reading Show vote
  • On 15 Apr 2013: Roger Godsiff voted against introducing a general anti-abuse rule to tackle abusive tax avoidance, to raise the basic income tax free allowance, and to support other tax changes proposed in the Finance Bill. Show vote
  • On 25 Mar 2013: Roger Godsiff voted against the proposed budget for 2013-14 which proposed raising £612bn and spending £720bn; continuing to reduce corporation tax, introducing a scheme to help people buy homes worth up to £600,000 and to increase the personal income tax allowance for those of working age. Show vote
  • On 29 Jan 2013: Roger Godsiff voted to postpone reviewing the boundaries of parliamentary constituencies until 2018 and also to delay a review into the effect of reducing the number of MPs Show vote
  • On 19 Dec 2012: Roger Godsiff voted against reforming the energy market with regard to reducing carbon dioxide emissions, securing supply, affordability for consumers and increasing generation from renewable sources. Show vote
  • On 25 Oct 2012: Roger Godsiff voted to stop the badger cull which was aimed at tackling bovine tuberculosis. Show vote
  • On 16 Jul 2012: Roger Godsiff voted to ask the Government to take action to prevent rationing by cost in the NHS and to call on the Government to honour its pledge to increase health spending in real terms each year. Show vote
  • On 10 Jul 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on House of Lords Reform Bill — Second Reading Show vote
  • On 27 Jun 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Electoral Registration and Administration Bill — Third Reading — Individual voter registration etc. Show vote
  • On 26 Jun 2012: Roger Godsiff voted to call on the Government to strengthen the military covenant and to request a reassessment of the assumptions on which the Strategic Defence and Security Review was based. Show vote
  • On 23 May 2012: Roger Godsiff voted against introducing Individual Electoral Registration to replace the previous household based system. Show vote
  • On 23 May 2012: Roger Godsiff voted against introducing individual voter registration and other changes to electoral registration and the administration of elections. Show vote
  • On 16 Apr 2012: Roger Godsiff voted against raising the tax free income tax allowance, against reducing corporation tax and against recovering child benefit from couples where an individual earns over £50,000. Show vote
  • On 16 Apr 2012: Roger Godsiff voted against raising the tax free income tax allowance, against reducing corporation tax and against recovering child benefit from couples where an individual earns over £50,000. Show vote
  • On 26 Mar 2012: Roger Godsiff voted against the March 2012 budget which planned spending of £683bn against expected revenue of £592bn and also increased the income tax personal tax free allowance, reduced corporation tax, introduced a new top rate of Stamp Duty and introduced a tax to recover child benefit from households with an individual earning over £50K. Show vote
  • On 13 Mar 2012: Roger Godsiff voted against proposed NHS reforms including giving more power to GPs to commission services, strengthening the Care Quality Commission, and cutting admin costs for example by abolishing Primary Care Trusts. Show vote
  • On 8 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Manchester (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 8 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Newcastle-upon-Tyne (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 8 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Sheffield (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 8 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Coventry (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 8 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Wakefield (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 7 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Opposition Day — Banking — Access to Credit for Businesses — Banking Sector Pay Reform Show vote
  • On 1 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Liverpool (Mayoral Referendum) Order 2012 — 3 May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Nottingham (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Leeds (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 1 Feb 2012: Roger Godsiff was absent for a vote on Draft City of Bristol (Mayoral Referendum) Order 2012 — May 2012 Referendum on a Directly Elected Mayor Show vote
  • On 25 Jan 2012: Roger Godsiff voted against requiring Birmingham City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 25 Jan 2012: Roger Godsiff voted against requiring Bradford City Council to hold a referendum on 3rd May 2012 on if to have a directly elected mayor. Show vote
  • On 23 Nov 2011: Roger Godsiff voted against cutting the subsidy for electricity generated via renewable or low-carbon methods on 12 December 2011 and against ensuring the future of the payments. Show vote
  • On 7 Nov 2011: Roger Godsiff voted to require transitional arrangements where regional planning policies called regional strategies are abolished. Show vote
  • On 11 Oct 2011: Roger Godsiff voted against a series of measures including requiring the police to destroy fingerprints and DNA taken in certain circumstances; against introducing a CCTV code of practice; against banning wheel clamping on private land and against new Freedom of Information provisions for datasets. Show vote
  • On 12 Sep 2011: Roger Godsiff voted against introducing elected police and crime commissioners for each police area in England and Wales outside of London. Show vote
  • On 12 Sep 2011: Roger Godsiff voted against directly elected Police and Crime Commissioners and in favour instead of Police and Crime Panels electing commissioners from among their number. Show vote
  • On 7 Sep 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Health and Social Care Bill — Third Reading Show vote
  • On 5 Jul 2011: Roger Godsiff voted against measures in the 2011 Budget including reducing the threshold for paying higher rate income tax, increasing the income tax free personal allowance, reducing corporation tax and reducing the main rate of corporation tax from 27 to 26%. Show vote
  • On 18 May 2011: Roger Godsiff voted against devolving more powers to local councils and local people particularly in relation to social housing and planning. Show vote
  • On 26 Apr 2011: Roger Godsiff voted against measures in the 2011 Budget including reducing the threashold for paying higher rate income tax, increasing the income tax free personal allowance, reducing corporation tax and reducing the main rate of corporation tax from 27 to 26%. Show vote
  • On 26 Apr 2011: Roger Godsiff voted against measures in the 2011 Budget including reducing the threshold for paying higher rate income tax, increasing the income tax free personal allowance, reducing corporation tax and reducing the main rate of corporation tax from 27 to 26%. Show vote
  • On 31 Mar 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Police Reform and Social Responsibility Bill — Third Reading Show vote
  • On 29 Mar 2011: Roger Godsiff voted against the March 2011 budget which outlined £710 billion of government spending for 2011-12 while only expecting to bring in £589bn; a corporation tax cut, an increase in the personal income tax free allowance and a presumption in favour of sustainable development. Show vote
  • On 16 Feb 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Opposition Day — Military Covenant Show vote
  • On 15 Feb 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 11 — permissible variation in population in a constituency Show vote
  • On 15 Feb 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 11 — Special Case of the Isle of Wight Show vote
  • On 9 Feb 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Taxation of the Financial Sector — Financial Transaction Tax — Banking Levy Show vote
  • On 31 Jan 2011: Roger Godsiff was absent for a vote on Health and Social Care Bill — Second Reading Show vote
  • On 17 Jan 2011: Roger Godsiff voted against devolving more powers to local councils and local people particularly in relation to social housing and planning. Show vote
  • On 12 Jan 2011: Roger Godsiff voted against privatising up to 90% of Royal Mail and against related restructuring. Show vote
  • On 13 Dec 2010: Roger Godsiff voted against introducing Police and Crime Commissioners, against giving local councils more powers in relation to licensing, and against the other measures in the Police Reform and Social Responsibility Bill. Show vote
  • On 2 Nov 2010: Roger Godsiff voted against holding a referendum on introducing the Alternative Vote system for electing MPs and against equalising the number of electors in each constituency via boundary changes which would also reduce the number of MPs from 650 to 600. Show vote
  • On 20 Oct 2010: Roger Godsiff was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 9 — Number of MPs Show vote
  • On 20 Oct 2010: Roger Godsiff was absent for a vote on Parliamentary Voting System and Constituencies Bill — Clause 9 — Number and distribution of seats Show vote
  • On 6 Sep 2010: Roger Godsiff voted to oppose the combination of preparations for a referendum on the Alternative Vote electoral system with redrawing constituency boundaries. Show vote
  • On 6 Sep 2010: Roger Godsiff voted against a referendum on using the Alternative Vote system in general elections and for parliamentary constituency boundary changes which would have reduced the number of MPs from 650 to 600. Show vote
  • On 21 Jul 2010: Roger Godsiff voted to require Academy Schools to follow the School Admissions Code. Show vote
  • On 8 Jun 2010: Roger Godsiff voted to criticise the economic measures contained in the Liberal - Conservative Coalition's programme for government Show vote
  • On 8 Jun 2010: Roger Godsiff voted to oppose the Government's programme as outlined in the Queen's Speech Show vote
  • On 7 Jun 2010: Roger Godsiff voted to criticise the Liberal - Conservative Coalition's programme for government Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)