Nick Gibb

Minister of State (Education)

Conservative MP for Bognor Regis and Littlehampton

@nickgibbuk https://facebook.com/nickgibbofficial

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Nick Gibb’s voting in Parliament

Nick Gibb is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Nick Gibb sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Nick Gibb’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Nick Gibb’s full vote analysis page for more.

Nick Gibb has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Education: Schools: Expenditure 15 Apr 2021

    The Department produces published statistics on school revenue funding annually. The latest publication, from January 2021, is available online and covers the financial years 2010-11 through to 2021-22: https://explore-education-statistics.service.gov.uk/find-sta tistics/school-funding-statistics#dataBlock-10b3bbd5-58b1-40 1d-9aaf-9daaa184a6df-tables. The publication shows the average per...
  • Written Answers — Department for Education: Primary Education: Sports 15 Apr 2021

    Physical education (PE) and school sport plays an important role in supporting children and young people to be physically active, particularly during the current COVID-19 restrictions. The Department is working with the Department of Digital, Culture, Media and Sport and the Department of Health and Social Care on how to support better PE, sport and physical activity provision for all...
  • Written Answers — Department for Education: Pupil Premium 15 Apr 2021

    The January 2021 census will be used to determine pupil premium eligibility for alternative provision and pupil referral units for the financial year 2021-22. Pupil premium eligibility for mainstream and special schools will be based on the October 2020 census. Per pupil funding rates will be the same as in 2020-21, which is expected to increase pupil premium funding from £2.4 billion in...

More of Nick Gibb’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Bognor Regis and Littlehampton

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Social Media

Expenses

Topics of interest

Nick Gibb campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Education and Skills
  • Children
  • Schools and Families
  • Home Department
  • Trade and Industry
  • Health
  • Literacy and Numeracy
  • Secondary Education: Curriculum
  • Departmental Staff
  • GCSEs
  • BNFL

Currently held offices

  • Minister of State (Education) (since 15 Jul 2014)

Other offices held in the past

  • Chair, Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill Committee (15 May 2013 to 16 Dec 2013)
  • Chair, Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill Committee (15 May 2013 to 16 Dec 2013)
  • Member, Draft Voting Eligibility (Prisoners) Bill Committee (4 Mar 2013 to 15 May 2013)
  • Minister of State (Education) (13 May 2010 to 6 Sep 2012)
  • Shadow Minister (Education) (Schools) (8 Dec 2005 to 6 May 2010)
  • Shadow Minister (Education) (10 May 2005 to 8 Dec 2005)
  • Member, Education & Skills Committee (8 Dec 2003 to 12 Jul 2005)
  • Member, Public Accounts Committee (5 Nov 2001 to 11 Dec 2003)
  • Shadow Spokesperson (Trade and Industry) (1 Jun 1999 to 1 Jun 2001)
  • Member, Treasury Sub-Committee (15 Jun 1998 to 30 Nov 1998)
  • Member, Treasury Committee (15 Jun 1998 to 30 Nov 1998)
  • Shadow Spokesperson (Treasury) (1 Jun 1998 to 1 Jun 1999)
  • Member, Social Security Committee (14 Jul 1997 to 20 Jul 1998)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.