Neil Gerrard

Former Labour MP for Walthamstow

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Neil Gerrard's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Neil Gerrard’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Neil Gerrard’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Affairs: Southern Africa: HIV Infection 8 Apr 2010

    To ask the Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs what steps his Department is taking to fulfil its commitments under the Achieving Universal Access AIDS Strategy, in (a) Lesotho, (b) Botswana and (c) Swaziland.
  • Business of the House: Digital Economy Bill [ Lords] 6 Apr 2010

    I shall try to be brief, because many of the issues that I wanted to discuss have been covered. This is probably the last time I will speak in the House, so I am glad to be discussing an important Bill. Most of the comments have been about file sharing and internet access, and there have been a few about orphan works. Other important aspects that most of us think worth while have also been...
  • Business of the House: Digital Economy Bill [ Lords] 6 Apr 2010

    I notice the Liberal Democrats are still denying that there might be one. I am interested in their position on clause 18-having proposed it, they later decided that it was a dreadful thing and had to be opposed.

More of Neil Gerrard’s recent appearances

Profile

Former Labour MP for Walthamstow

Entered the House of Commons on 9 April 1992 — General election

Left the House of Commons on 12 April 2010 — did not stand for re-election

Expenses

Topics of interest

  • Home Department
  • Justice
  • Health
  • Transport
  • Foreign and Commonwealth Affairs
  • National Offender Management Service
  • Asylum Seekers
  • Probation Service
  • Prisons
  • Asylum/Immigration

Other offices held in the past

  • Member, Administration Committee (14 Jul 2005 to 11 May 2010)
  • Member, Information Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2010.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.