Jeffrey M. Donaldson

DUP Chief Whip

DUP MP for Lagan Valley

@J_Donaldson_MP https://facebook.com/jeffrey.donaldson1

Gay Rights

A vote for gay rights would be a vote for homosexual people to have the same rights as heterosexuals (including for example the ability to marry, an equal age of consent, and the right to adopt) and for discrimination on the basis of sexual orientation to be illegal.

Photo: Amy Schubert (blitheimages)

Jeffrey M. Donaldson generally voted against equal gay rights

TheyWorkForYou has automatically calculated this MP’s stance based on all of their votes on the topic. You can browse the source data on PublicWhip.org.uk.

Key votes about equal gay rights:

  • On 18 Jul 2019: Jeffrey M. Donaldson acted as teller for a vote on Northern Ireland (Executive Formation) Bill — Lords Amendments — Abortion — Marriage and Civil Partnerships — Transparency etc. Show vote
  • On 9 Jul 2019: Jeffrey M. Donaldson acted as teller for a vote on Northern Ireland (Executive Formation) Bill — New Clause 1 — Marriage of Same-Sex Couples Show vote
  • On 5 Mar 2014: Jeffrey M. Donaldson voted against enabling the courts to deal with proceedings for the divorce of, or annulment of the marriage of, a same sex couple. Show vote
  • On 5 Mar 2014: Jeffrey M. Donaldson voted against various amendments to acts of Parliament in light of the introduction of same sex marriage. Show vote
  • On 5 Mar 2014: Jeffrey M. Donaldson voted against making same sex marriage available to armed forces personnel outside the UK. Show vote
  • On 21 May 2013: Jeffrey M. Donaldson voted against allowing same sex couples to marry. Show vote
  • On 5 Feb 2013: Jeffrey M. Donaldson voted against allowing same sex couples to marry. Show vote
  • On 5 Feb 2013: Jeffrey M. Donaldson voted against allowing same sex couples to marry. Show vote
  • On 5 Feb 2013: Jeffrey M. Donaldson voted against allowing same sex couples to marry. Show vote
  • On 20 May 2008: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires father and mother — rejected Show vote
  • On 20 May 2008: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Human Fertilisation and Embryology Bill — Fertility treatment requires male role model — rejected Show vote
  • On 19 Mar 2007: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Equality Act (Sexual Orientation) Regulations Show vote
  • On 9 Nov 2004: Jeffrey M. Donaldson voted yes on Categories of civil partners other than same sex couples Show vote
  • On 9 Nov 2004: Jeffrey M. Donaldson voted no on Civil Partnerships Bill [Lords] — Third Reading Show vote
  • On 12 Oct 2004: Jeffrey M. Donaldson voted no on Civil Partnership Bill [Lords] Show vote
  • On 25 May 2004: Jeffrey M. Donaldson voted to allow mixed sex marriages which become a same sex marriage to remain valid as long as neither party object. Show vote
  • On 10 Mar 2003: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Local Government Bill — New Clause 11 — Repeal of Section 2A of Local Government Act 1986 Show vote
  • On 10 Mar 2003: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Local Government Bill — Maintain Prohibition on Promotion of Homosexuality (Section 28) Show vote
  • On 4 Nov 2002: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Adoption and Children Bill — Suitability Of Adopters Show vote
  • On 20 May 2002: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Adoption and Children Bill — [3rd Allotted Day] — Clause 131 — General interpretation, etc. Show vote
  • On 16 May 2002: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Adoption and Children Bill — [2nd Allotted Day] — Applications for adoption Show vote
  • On 29 Oct 2001: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Adoption and Children Bill (Programme) — Consideration and Third Reading Show vote
  • On 24 Oct 2001: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Relationships (Civil Registration) Show vote
  • On 5 Jul 2000: Jeffrey M. Donaldson voted yes on Local Government Bill [Lords] — Prohibition on promotion of homosexuality: bullying Show vote
  • On 10 Feb 2000: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Sexual Offences (Amendment) Bill Show vote
  • On 1 Mar 1999: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Sexual Offences (Amendment) Bill — Third Reading Show vote
  • On 10 Feb 1999: Jeffrey M. Donaldson voted against reducing the age of consent for homosexual acts from eighteen to sixteen bringing equality to the the law affecting heterosexual and homosexual acts. Show vote
  • On 25 Jan 1999: Jeffrey M. Donaldson voted against reducing the age of consent for homosexual acts from eighteen to sixteen bringing equality to the the law affecting heterosexual and homosexual acts. Show vote
  • On 22 Jun 1998: Jeffrey M. Donaldson was absent for a vote on Crime and Disorder Bill — Reduction of Age of Consent for Homosexual Acts to 16 Show vote

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

For an explanation of the vote descriptions please see our page about voting information on TheyWorkForYou.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)