Mr Keith Darvill

Former Labour MP for Upminster

About your former Member of Parliament

Mr Keith Darvill is a former MP for Upminster.

What you can do

Profile

Former Labour MP for Upminster

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 14 May 2001 — General election

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Home Department: Crime Prevention and Reduction 9 Apr 2001

    What assessment he has made of the impact of the provisions of the Crime and Disorder Act 1998 that place a statutory duty on local authorities to prevent and reduce crime.[156020]
  • Oral Answers to Questions — Home Department: Crime Prevention and Reduction 9 Apr 2001

    May I thank my right hon. Friend for his reply and tell him how welcome the provisions in the 1998 Act for promoting local partnerships are? However, does he agree, first, that more needs to be done to make local authorities more aware of the it implications of section 17 of the Act and to encourage them to make crime and disorder a key consideration in all their areas of activity; and,...
  • Local Government Finance 3 Apr 2001

    I have been listening closely to the hon. Gentleman. Am I to gather from what he said that he would be opposed to a safety-valve mechanism, or does he think that one could be introduced, provided that there were the right safeguards and criteria?

More of Mr Keith Darvill’s recent appearances

Register of Members’ Interests

New: Download a spreadsheet of all Members Interests.

View the history of this MP’s entries in the Register

Last updated: 14 May 2001.

2. Remunerated employment, office, profession etc
Partner in Kenneth Elliott & Rowe, solicitors in Romford, Essex.
6. Overseas visits
7-17 September 1999, to Syria, Jordan, the Palestinian Authority and the Occupied West Bank. Hospitality provided by the Syrian People's Assembly and the Jordanian Parliament. Travel and accommodation costs were paid by the Council of Arab Ambassadors. (Registered 17 March 2000)
18-27 February 2000, to India; flights paid for by Labour Friends of India, which is funded by donations from various British Indian companies and individuals. Hospitality provided by the Indian Government. (Registered 17 March 2000)

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.