Mr Tim Collins

Former MP, Westmorland and Lonsdale

Westmorland and Lonsdale Conservative

A selection of Mr Tim Collins's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Mr Tim Collins’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Mr Tim Collins’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Oral Answers to Questions — Education and Skills: Further Education Colleges 24 Mar 2005

    Do not the Secretary of State's warm words about adult education, though welcome, fail to conceal the reality that charges are going up and courses are being axed in FE colleges throughout the land? Earlier this week, my hon. Friend the Member for Grantham and Stamford (Mr. Davies) pointed out that his local FE college has seen a 29 per cent. increase in the number of adult learners, but...
  • Oral Answers to Questions — Education and Skills: School Funding (Coventry) 24 Mar 2005

    Why did the Chancellor say in his Budget last week that the continuation of direct payment to schools in Coventry and elsewhere would be a guarantee, when the small print in the Red Book said that the figures were illustrative only? If direct payments to schools are such a good idea, why does not the Secretary of State follow the Conservative policy of making all such payments direct to...
  • Skills White Paper 22 Mar 2005

    This is a genuinely important subject and we are pleased that the Government decided to produce a White Paper. In January, the director general of the Institute of Directors said that the Government were failing to remedy the UK's shortage of skilled workers. He pointed out that some 25,000 16-year-olds were leaving school each year with no GCSEs, and that last year the skills shortage left...

More of Mr Tim Collins’s recent appearances

Profile

Former Conservative MP for Westmorland and Lonsdale

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — General election (stood again)

Expenses

Other offices held in the past

  • Shadow Secretary of State for Education, Education (6 Jul 2004 to 20 May 2005)
  • Shadow Secretary of State for Education, Public Services, Health & Education (10 May 2004 to 6 Jul 2004)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Replied within 2 or 3 weeks to a high number of messages sent via WriteToThem.com during 2005, according to constituents.
  • Has voted in 68.22% of votes in this Parliament with this affiliation — average amongst MPs. (From Public Whip)
  • 2 people are tracking this MP

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

4. Sponsorship or financial or material support
Donation from Lord Feldman of Frognal to pay for a Chief of Staff and other costs associated with my membership of the Shadow Cabinet. (Registered 16 February 2005)
8. Land and Property
Golf course, equestrian centre, farmland and buildings in Essex, as eventual joint beneficiary of my late father's estate; not currently owned by me, or generating any income for me.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.