Mr Harold Best

Former Labour MP for Leeds North West

About your former Member of Parliament

Mr Harold Best is a former MP for Leeds North West.

What you can do

Profile

Former Labour MP for Leeds North West

Entered the House of Commons on 1 May 1997 — General election

Left the House of Commons on 11 April 2005 — did not stand for re-election

Expenses

Other offices held in the past

  • Member, Accommodation and works Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)
  • Member, Environmental Audit Committee (28 May 2004 to 11 Apr 2005)

Previous MPs in this constituency

Future MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Recent appearances

  • Written Answers — Health: Dentistry 5 Apr 2005

    To ask the Secretary of State for Health what steps his Department is taking to improve access to NHS dentistry in Leeds, North-West.
  • Written Answers — Health: Leeds Community and Mental Health Trust 24 Mar 2005

    To ask the Secretary of State for Health pursuant to the answer of 21 February 2005, Official Report, column 162W, on Leeds Community and Mental Health Trust, whether the bed occupancy rate for 2003–04 includes patients occupying the beds of other patients on leave.
  • Written Answers — Home Department: Asylum Seekers 23 Mar 2005

    To ask the Secretary of State for the Home Department if he will make provision for failed asylum seekers to be given temporary permission to work until they can be returned to their country of origin.

More of Mr Harold Best’s recent appearances

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.