Upcoming business
Monday, 21 October 2019

Commons: Main Chamber

  • Defence (including Topical Questions) Oral questions; 2:30 pm
  • 5th day of debate on the Queen's Speech: The NHS Debate on the Address
  • Further education provision in St Austell – Steve Double Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Baroness Penn and Lord Woolley of Woodford Introduction(s); 2:30 pm
  • Reviewing the visa system for non-European academics and musicians visiting the UK – the Earl of Clancarty Oral questions
  • Tackling the shortage of psychiatrists – Baroness Parminter Oral questions
  • What impact assessment has been carried out on the effects of Babylon’s GP at hand app – Baroness Thornton Oral questions
  • Plans to ban or restrict frequent flyer “airmiles” schemes – Baroness Jones of Moulsecoomb Oral questions
  • Home affairs, justice, local government, devolved affairs and constitutional affairs - Lord Keen of Elie, Baroness Williams of Trafford Debate on the Address

Commons: General Committees

  • First Delegated Legislation Committee: draft Gas Tariffs Code (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 4:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: draft Agriculture (Miscellaneous Amendments) (EU Exit) Regulations 2019 4:30 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: draft Freedom of Establishment and Free Movement of Services (EU Exit) Regulations 2019 6:00 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Railways (Safety, Access, Management and Interoperability) (Miscellaneous Amendments and Transitional Provision) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 1310) 6:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Common Fisheries Policy and Animals (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 1312) 7:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Public Administration and Constitutional Affairs: Electoral Law 12:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Kevin Foster MP, Interim Minister for the Constitution
Digital, Culture, Media and Sport: Administration of Football Clubs 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Malcolm Clarke, Chair, Football Supporters’ Association Tom Greatrex, Vice-Chair, Football Supporters’ Association Barry Roth, former Director, Forever Bury Matthew Dunham, Insolvency Advisor, Forever Bury Greg Clarke, Chairman, The Football Association Debbie Jevans CBE, Executive Chair, English Football League Richard Masters, Interim Chief Executive, Premier League
Housing, Communities and Local Government: Long-term delivery of social and affordable rented housing 4:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Fiona Fletcher-Smith, Group Director of Development and Sales, L&Q Clare Miller, Chief Executive, Clarion Housing Group Ged Walsh, Director of Development and Asset Management, Karbon Homes Brian Robson, Executive Director (Policy and Public Affairs), Northern Housing Consortium Matt Thomson, Head of Planning, Campaign to Protect Rural England Victor da Cunha, Chair, Homes for the South West
Public Accounts: HMRC Standard Report 2018-19 4:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Jim Harra, Interim Chief Executive and Permanent Secretary, HM Revenue and Customs Justin Holliday, Chief Finance Officer, HM Revenue and Customs Angela MacDonald, Director General, Customer Services, HMRC Penny Ciniewicz, Director General, Customer Compliance, HMRC
International Development: Priorities and future of the Department 5:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Alok Sharma MP, Secretary of State for International Development Matthew Rycroft CBE, Permanent Secretary, Department for International Development

Lords: Select Committees

European Union Committee: Scrutiny of Brexit negotiations 12:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 12:00 PM) Mr Stephen Barclay MP, Secretary of State for Exiting the European Union, Department for Exiting the European Union