Previous business
Tuesday, 8 October 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Withdrawal of US troops from Northern Syria – Tobias Ellwood Urgent question
  • New customs legislation – John Martin McDonnell Urgent question
  • Preparations for leaving the EU – Michael Gove Ministerial statement
  • Nurse Staffing Levels – Maria Caulfield Ten Minute Rule Motion
  • To approve a statutory instrument relating to the draft Plant Health (amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • To approve a statutory instrument relating to the draft Environment and Wildlife (Legislative Functions) (EU Exit) (Amendment) Regulations 2019 – Theresa Villiers Motion
  • Business of the House (Prorogation) - Mr Jacob Rees-Mogg Motion
  • Baby Loss Awareness Week General debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Removal of land mines laid in the Falkland Islands by Argentinean Forces in 1982 – Lord Trefgarne Oral questions; 2:30 pm
  • Retailer regulations on the sale of kitchen knives – Lord Naseby Oral questions
  • Financial sustainability of national museums and galleries – Lord Lee of Trafford Oral questions
  • Lessons learnt and procedural changes following reconsideration of the visa application by Dr Mu-Chun Chiang – Lord Greaves Oral questions
  • To ask the government what steps they are taking to ensure that roads in central London, including those leading to the Houses of Parliament, are clear and free from obstruction and what is their assessment of the performance of the Metropolitan Police in this regard – Lord Forsyth of Drumlean Private Notice Question
  • To ask the government, following the publication of report by Sir Richard Henriques and the publication of the report by the Independent Office for Police Conduct (IOPC) on Operation Midland, whether they will review the composition and terms of reference of the IOPC – Lord Cormack Private Notice Question
  • Preparations for leaving the EU – Lord Callanan Statement
  • Rural Economy Committee report: 'Time for a strategy for the rural economy' – Lord Foster of Bath Debate
  • . Royal Commission

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Government plan to reach net zero by 2050 – Sarah Newton Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Transport infrastructure in North East Bedfordshire – Alistair Burt Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Procedure for appointing judges – Stuart McDonald Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Future of Tata's Cogent Power steelworks in Newport – Jessica Morden Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Pension age of prison officers – Gordon Henderson Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Eighteenth Delegated Legislation Committee: Prospectus (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 (S.I., 2019, No. 1234) 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Nineteenth Delegated Legislation Committee: draft European Elections Etc. (Repeal, Revocation, Amendment and Saving Provisions) (United Kingdom and Gibraltar) (Amendment) Regulations 2019 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Twenty-first Delegated Legislation Committee: draft Legal Aid, Sentencing and Punishment of Offenders Act 2012 (Legal Aid for Separated Children) (Miscellaneous Amendments) Order 2019 8:55 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Twenty-second Delegated Legislation Committee: draft Heavy Commercial Vehicles in Kent (No. 1) Order 2019 8:55 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Twenty-third Delegated Legislation Committee: Heavy Commercial Vehicles in Kent (No. 2) Order 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Twenty-fourth Delegated Legislation Committee: draft Common Organisation of the Markets in Agricultural Products and Common Agricultural Policy (Miscellaneous Amendments etc.) (EU Exit) (No. 2) Regulations 2019 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

International Trade: Trade in seafood: exports in a no-deal scenario 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Terri Portmann, Marine Consultant David Jarrad, Director, Shellfish Association of Great Britain Andrew Kuyk CBE, Director General, Provision Trade Federation, representing the UK Seafood Industry Alliance Phil Haslam, Director of Operations, Marine Management Organisation George Eustice, Minister of State, Department for Environment, Food and Rural Affairs Fiona Wright, Head of Regulatory Affairs, Seafish
Treasury: Decarbonisation and Green Finance—the economic opportunity 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rachel Haworth, UK Policy Manager, ShareAction Bruce Davis, Joint Managing Director, Abundance Investment Simon Howard, Chief Executive, UK Sustainable Investment and Finance Association
Public Administration and Constitutional Affairs: Prorogation and the implications of the Supreme Court judgment 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Anne Twomey, Professor of Constitutional Law, University of Sydney Professor Richard Ekins, Head of Policy Exchange’s Judicial Power Project and Professor of Law, University of Oxford Professor Paul Craig, Emeritus Professor of English Law, University of Oxford Rt Hon Lord Sumption, former Justice of the Supreme Court (2012-2018) Professor Meg Russell, Director Constitution Unit, University College London
Home Affairs: Home Office preparations for Brexit 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Shanker Singham, Chair, Technical Panel Tony Smith CBE, Alternative Arrangements Commission Sam Lowe, Senior Research Fellow, Centre for European Reform Dr Anna Jerzewska, Customs and Trade Consultant
International Development: Follow-up on the situation in Yemen, Syria, Israel and the Occupied Palestinian Territories 2:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Dr Andrew Murrison MP, Minister of State for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign and Commonwealth Office Ivan Parks, Deputy Director, DFID Yemen Ian Ball, Deputy Head, DFID OPTs Amy Randall, Head of Strategy and Coordination, DFID Syria, Department for International Development
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Economic Foreign Policy 2:45 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Dmitry Grozoubinski, founder of ExplainTrade.com Marianne Schneider-Petsinger, research fellow, US and the Americas Programme, Chatham House Martin Wolf CBE, Chief Economics commentator, Financial Times Lindsay Croisdale-Appleby, Director General, EU Exit, Foreign and Commonwealth Office

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Democracy and Digital Technologies Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
European Union Committee: Scrutiny of Brexit negotiations 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ms Victoria Hewson, Head of Regulatory Affairs and Research Associate, Institute of Economic Affairs Mr Charles Grant, Director, Centre for European Reform
Gambling Industry Committee: Social and Economic Impact of the Gambling Industry 3:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:20 PM) Mr Owen Baily Mr Danny Cheetham Mr Alex Macey Mr Tony Parente Ms Michelle Singlehurst Dr Henrietta Bowden-Jones, Director and Founder, National Problem Gambling Clinic