Upcoming business
Tuesday, 3 September 2019

Commons: Main Chamber

  • Foreign and Commonwealth Affairs (including Topical Questions) Oral questions; 2:30 pm
  • Clean Air – Chris Philp Ten Minute Rule Motion
  • Census (Return Particulars and Removal of Penalties) Bill [Lords]: proceedings in Committee and remaining stages Legislation
  • Implications for the sheep industry of the UK leaving the EU without a deal – Jenny Chapman Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Boosting investment and productivity and stopping the decline of sterling – Lord Haskel Oral questions; 2:30 pm
  • Supporting the CPS in prosecuting, and the courts in sentencing, those involved in gang-related offences, illegal migration and petty offences - Baroness Neville-Rolfe Oral questions
  • Date for the next Queen’s Speech – Lord Foulkes of Cumnock Oral questions
  • Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill - Report stage – Baroness Evans of Bowes Park Legislation
  • Implementation of the recommendations of the Parliamentary Commission on Banking Standards and the opportunities for further banking reform – the Bishop of St Albans Debate

Commons: Westminster Hall

  • The EU Settlement Scheme in relation to looked-after children and care leavers (nominated by the Backbench Business Committee) - Steve McCabe, Tim Loughton, Stuart C. McDonald Westminster Hall debate; 11:30 am
  • Urgent care hub at Kettering General Hospital – Philip Hollobone Westminster Hall debate; 1:00 pm
  • School funding in East Anglia – Clive Lewis Westminster Hall debate; 4:30 pm
  • Hull's bid to become a Maritime City – Emma Hardy Westminster Hall debate; 6:00 pm
  • High income child benefit charge – Craig Mackinlay Westminster Hall debate; 6:30 pm

Commons: Select Committees

International Development: New Secretary of State's priorities 2:30 pm; Other
Defence: Domestic Threat of Drones 2:45 pm; Other
Backbench Business: Proposals for backbench debates 3:45 pm; Other
Witnesses: Members of Parliament
Welsh Affairs: City Deals and Growth Deals in Wales 4:15 pm; Other
Witnesses: Councillor Rob Stewart, Leader of the City and County of Swansea Phil Roberts, Chief Executive, Swansea County Council

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Democracy and Digital Technologies Committee: Democracy and Digital Technologies 10:35 am; Room 2, Palace of Westminster
Food, Poverty, Health and Environment Committee: Food, Poverty, Health and the Environment 11:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: future UK-EU cooperation on asylum and international protection 2:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Gambling Industry Committee: Social and Economic Impact of the Gambling Industry 3:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:20 PM) Sir Alan Budd Mr Dan Waugh, Partner, Regulus Partners (at 4:20 PM) Ms Susanna FitzGerald QC, Retired Barrister Dr Julia Hörnle, Professor of Internet Law, Queen Mary University of London
Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee: Electoral Registration and Administration Act 2013 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Glynne Morgan, Electoral Services Manager, Pembrokeshire County Council Ms Clare Oakley, London Borough of Camden Mr Andrew Tiffin, Elections & Registration Manager, Hart District Council
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster