Previous business
Wednesday, 10 July 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Chancellor of the Duchy of Lancaster and Minister for the Cabinet Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Universal Credit Fraud – Neil Gray Urgent question
  • Public Advocate – Maria Eagle Ten Minute Rule Motion
  • Animal Welfare (Sentencing) Bill: 2nd reading Legislation
  • Tackling Climate Change, Protecting the Environment and Securing Global Development General debate
  • Child and adolescent mental health services in the North East – Sharon Hodgson Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Government consultation on requiring transparency in publishing parental leave practices for companies with over 250 employees – Baroness Burt of Solihull Oral questions; 3:00 pm
  • Financial arrangements and auditing of multi-academy trusts – Lord Storey Oral questions
  • Newly designated UNs Day for commemorating the victims of acts of violence based on religion or belief – Baroness Berridge Oral questions
  • Ensuring universities properly investigate allegations of racism – Lord Bassam of Brighton Oral questions
  • Universal Credit Fraud – Baroness Buscombe Statement
  • National Insurance Contributions (Termination Awards and Sporting Testimonials) Bill - Committee stage – Lord Young of Cookham Legislation
  • Non-Domestic Rating (Public Lavatories) Bill [HL] - Second reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Northern Ireland (Executive Formation) Bill – Second reading – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Estimated rising time; 7:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Universal health coverage – Alistair Burt Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Registration scheme for drone users – Tim Loughton Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Developing a retail strategy for the future – Liz Twist Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Economic growth and environmental limits – Caroline Lucas Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Business case for High Speed 2 – Andrea Leadsom Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill: 32nd sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Impact of Business Rates on Business 9:15 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Melissa Tatton, Chief Executive Officer, Valuation Office Agency Alan Colston, Chief Valuer, Valuation Office Agency Jesse Norman, Financial Secretary to the Treasury, HM Treasury Rishi Sunak, Minister for Local Government, Ministry of Housing, Communities and Local Government Mike Williams, Director Business and International Tax, HM Treasury
Work and Pensions: Spending review 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Paul Johnson, Director, Institute for Fiscal Studies Robert Chote, Chairman, Office for Budget Responsibility Andy King, member of the Budget Responsibility Committee, Office for Budget Responsibility
Northern Ireland Affairs: Historical Institutional Abuse 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Patrick Corrigan, Amnesty International UK Professor Patricia Lundy, Ulster University Gerry McCann, Rosetta Trust Jon McCourt, Survivors North West
Women and Equalities: Mental health of men and boys 9:50 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: John James, Service User, Men's Sheds Lee Cambule, Mental Health Champion and Awareness Campaigner Adam Afghan, Service user Simon Gunning, CEO, CALM David Henderson, Public Affairs Manager, Advertising Association Martin Robinson, Founder and Editor, The Book of Man
Justice: Court and Tribunal reforms 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: The Right Hon Lord Burnett of Maldon, The Lord Chief Justice The Rt Hon Sir Terence Etherton, The Master of the Rolls Sir Ernest Ryder, The Senior President of Tribunals Rt Hon David Gauke MP, Lord Chancellor and Secretary of State for Justice Susan Acland-Hood, Chief Executive Officer, HM Courts and Tribunals Service Richard Goodman, Change Director, HM Courts & Tribunals Service
Foreign Affairs: FCO secure communications and handling of classified information 1:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Simon McDonald, KCMG, KCVO, Permanent Under Secretary and Head of the Diplomatic Service, the Foreign and Commonwealth Office Edward Hobart, Director Estates and Security, Foreign and Commonwealth Office Paul Williams, Chief Information Officer, Foreign and Commonwealth Office
Environment, Food and Rural Affairs: Rural broadband and digital only services 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Margot James MP, Minister for Digital and the Creative Industries, Department for Digital, Culture, Media and Sport Lord Gardiner of Kimble, Parliamentary Under Secretary of State for Rural Affairs and Biosecurity, Department for Environment, Food and Rural Affairs Lindsey Fussell, Group Director Consumer and External Relations, Ofcom Katie Pettifer, Public Policy Director, Ofcom
Home Affairs: The Macpherson Report: twenty years on 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Cressida Dick CBE QPM, Commissioner of the Metropolitan Police Service
Public Accounts: English language tests for overseas students 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Philip Rutnam, Permanent Secretary, Home Office Shona Dunn, Second Permanent Secretary, Home Office Mark Thomson, Director General UK Visas and Immigration, Home Office
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 3:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon David Lidington CBE MP, Chancellor of the Duchy of Lancaster Sir Keir Starmer KCB QC MP, Shadow Secretary of State for Exiting the EU
Scottish Affairs: The work of the Office of the Secretary of State for Scotland 3:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: David Mundell MP, Secretary of State for Scotland Gillian McGregor, Director, Office of the Secretary of State for Scotland
Human Rights: The Right to Privacy (Article 8) and the Digital Revolution 3:15 pm; Other
Witnesses: Ailidh Callander, Legal Officer, Privacy International Richard Cumbley, Partner, Linklaters LLP Tamsin Allen, Partner, Bindmans LLP
International Development: Global Fund and GPEI 3:45 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Mike Podmore, Director, STOPAIDS Laura Kerr, Senior Policy Advocacy Officer for Child Health, Results UK Dr Andrew Murrison, Minister of State for the Middle East at the Foreign and Commonwealth Office and Minister of State for International Development Claire Moran, Head of Human Development Department Daniel Graymore, Head of Global Funds Department, Department for International Development

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: future UK-EU cooperation on asylum and international protection 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Mr David Bolt, Independent Chief Inspector of Borders and Immigration
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Sustainable Development Goals – Baroness Sugg Debate; 3:45 pm
  • Estimated rising time; 5:45 pm