Previous business
Tuesday, 9 July 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Tin Mining Subsidence – George Eustice Ten Minute Rule Motion
  • Animal Welfare (Sentencing) Bill: 2nd reading Legislation
  • Northern Ireland (Executive Formation) Bill: committee of the whole house and remaining stages Legislation
  • Intentional unauthorised development and the planning system – Oliver Heald Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Construction of the memorial to the Normandy landings in Ver-sur-Mer – Lord Selkirk of Douglas Oral questions; 2:30 pm
  • Ensuring rural post offices are able to continue and extend the services they provide – Baroness Redfern Oral questions
  • Diabetes UK’s Food Upfront campaign and petition – Baroness Thornton Oral questions
  • Children’s Society report: 'Counting Lives: responding to children who are criminally exploited' – Lord Kennedy of Southwark Oral questions
  • Tackling the 50% increase in waiting times for NHS patients due to the changes in rules on pension contributions for consultants which affect the number of clinical hours they are able to work – Baroness Finlay of Llandaff Private Notice Question
  • Birmingham Commonwealth Games Bill [HL] - Committee stage – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Project 17’s report Not Seen, 'Not Heard: Children’s experiences of the hostile environment' – the Bishop of Durham Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Government support for active travel and local walking and cycling infrastructure plans (nominated by the Backbench Business Committee) – Robert Courts Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Regulation of online sales of electrical products – Carolyn Harris Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Immigration detention of survivors of trafficking and modern slavery – Jess Phillips Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Borrowing powers for devolved administrations – Luke Graham Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Future of the UK steel industry – Nicholas Dakin Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: Select Committees

Science and Technology: Commercial and recreational drone use in the UK 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Gemma Alcock, Founder, SkyBound Rescuer David Phipps, Chief Executive, British Model Flying Association Professor David Dunn, International Politics, University of Birmingham Baroness Vere of Norbiton, Parliamentary Under Secretary of State for Transport, Department for Transport
Public Administration and Constitutional Affairs: The Government’s Management of Major Projects 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Michael Bourne, Cranfield University, Project X Dr Richard Kirkham University of Manchester, Project X Professor Michael Lewis, University of Bath, Project X Professor Terry Williams, University of Hull, Project X
Business, Energy and Industrial Strategy: Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sir David Attenborough
Treasury: IT failures in the financial services sector 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Simon Chard, Financial Services Partner, PwC Sarah Isted, Financial Services Risk and Regulation, PwC Marcus Scott, Chief Operating Officer, TheCityUK
Committee on Standards: Sanctions 10:15 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Liz Bates, Westminster Correspondent, The Yorkshire Post Kate McCann, Political Correspondent, Sky News Rajeev Syal, Whitehall Correspondent, The Guardian
Scottish Affairs: Problem drug use in Scotland 10:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: James Wolffe QC, Lord Advocate Iain Logan, Principal Procurator Fiscal Depute, Policy Unit, Crown Office and Procurator Fiscal Service Joe FitzPatrick MSP, Minister for Public Health, Sport Beverley Francis, Drug Law and Health Harm Lead, Scottish Government
Environmental Audit: Invasive species 10:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Lord Gardiner, Parliamentary Under Secretary of State for Rural Affairs and Biosecurity Professor Nicola Spence, Chief Plant Health Officer, Defra Dr Niall Moore, Chief Non-Native Species Officer, Defra
Digital, Culture, Media and Sport: Channel 4 Annual Report 2018 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Alex Mahon, Chief Executive, Channel 4 Charles Gurassa, Chair, Channel 4
Digital, Culture, Media and Sport: Channel 4 Annual Report 2018 10:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Alex Mahon, Chief Executive, Channel 4 Charles Gurassa, Chair, Channel 4
Home Affairs: The Macpherson Report: twenty years on 2:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Deputy Assistant Commissioner Duncan Ball, Metropolitan Police Service Michael Lockwood, Director General, Independent Office for Police Conduct Jo Noakes, Director of Workforce Development (temporary), College of Policing HMI Matt Parr CB, Her Majesty’s Inspectorate of Constabulary and Fire & Rescue Services
Petitions: Fireworks 2:15 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Claire McParland, Government Relations Manager, RSPCA Assistant Chief Constable Andy Prophet, lead for Anti-Social Behaviour, National Police Chiefs Council Chris Kemp, lead for Petroleum, Explosives and Fireworks, National Fire Chiefs Council.
Welsh Affairs: City Deals and Growth Deals in Wales 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Mark Barry, Professor of Practice in Connectivity, Cardiff University Andrew Carter, Chief Executive, Centre for Cities Robin Davis, Director, Actica Consulting Eifion Evans, Chief Executive, Ceredigion County Council Councillor Ellen ap Gwynn, Chair, Growing Mid Wales Partnership Councillor Rosemarie Harris, Vice-Chair, Growing Mid Wales Partnership Nigel Brinn, Corporate Director, Economy and Environment, Powys County Council
Housing, Communities and Local Government: Implications of the Waste Strategy for Local Authorities 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rishi Sunak MP, Minister for Local Government, Ministry of Housing, Communities and Local Government Therese Coffey MP, Parliamentary Under Secretary of State for the Environment, Department of Environment, Food and Rural Affairs
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: Work of the Secretary of State 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Matt Hancock, Secretary of State for Health and Social Care Sir Chris Wormald, Permanent Secretary, Department of Health and Social Care
Foreign Affairs: Finding a diplomatic route: European responses to irregular migration 3:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Shoshana Fine, Visiting Fellow, European Council on Foreign Relations Yves Pascouau, Associate Senior Researcher, Jacques Delors Institute and the University of Nantes Matteo Villa, Research Fellow, Italian Institute for International Political Studies (ISPI)
Welsh Affairs: S4C review 4:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Nick Miller, Founder and Chair, Blurrt Ltd

Lords: Select Committees

Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 2A, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 10:15 am; Room 4A, Palace of Westminster
Democracy and Digital Technologies Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Food, Poverty, Health and Environment Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Communications Committee: Public service broadcasting in the age of video on demand 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Kevin Bakhurst, Group Director, Content and Media Policy, Ofcom (at 4:30 PM) Ms Margot James MP, Minister for Digital and the Creative Industries, Department for Digital, Culture, Media and Sport
Gambling Industry Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster