Previous business
Tuesday, 25 June 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Foreign and Commonwealth Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Ground Rents (Leasehold Properties) – Eddie Hughes Ten Minute Rule Motion
  • Divorce, Dissolution and Separation Bill: 2nd reading Legislation
  • Divorce, Dissolution and Separation Bill – Jesse Norman Money Resolution
  • Parental involvement in teaching in relation to the Equality Act 2010 – Roger Godsiff Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Report of the UN’s Special Rapporteur on extreme poverty and human rights – Baroness Lister of Burtersett Oral questions; 2:30 pm
  • Addressing ash dieback – Lord Harries of Pentregarth Oral questions
  • How many unaccompanied child refugees have entered the UK since beginning of 2016 under (1) section 67 of the Immigration Act 2016 or (2) the provisions of the Dublin III Regulation – Lord Dubs Oral questions
  • Impact of weapons exported from the UK to Saudi Arabia on the conflict in Yemen – the Bishop of St Albans Oral questions
  • Birmingham Commonwealth Games Bill [HL] – Second reading – Lord Ashton of Hyde Legislation
  • Animal Welfare (Licensing of Activities Involving Animals) (England) (Amendment) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Consumer Rights Act 2015 (Enforcement) (Amendment) Order 2019 – Lord Henley Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Improving the lives of people with dementia - Debbie Abrahams, Daniel Zeichner Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Improving the lives of people living with dementia (Nominated by the Backbench Business Committee) – Debbie Abrahams Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Gambling levy from online gambling and racing greyhounds – Neil Parish Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Abolishing child imprisonment - Mrs Emma Lewell-Buck Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Differential rates of beer duty – Giles Watling Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Health-related effects of electromagnetic fields – Tonia Antoniazzi Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: High Speed Rail (West Midlands - Crewe Bill: 1st sitting 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Non-Domestic Rating (Lists) Bill: 1st sitting 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: High Speed Rail (West Midlands - Crewe Bill: 2nd sitting 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Non-Domestic Rating (Lists) Bill: 2nd sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Public Administration and Constitutional Affairs: The Government’s Management of Major Projects 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Hannah Vickers, CEO, Association for Consulting and Engineering Miles Ashley, Fellow of the Institution of Civil Engineers (ICE) and Director, Wessex Advisory Ltd
Justice: Court and Tribunal reforms 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Jodie Blackstock, Legal Director, JUSTICE Penelope Gibbs, Director, Transform Justice Professor Richard Susskind Lisa Wintersteiger, Chief Executive, Law for Life
Business, Energy and Industrial Strategy: Post Office Network 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Kelly Tolhurst MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Minister of Small Business, Consumers and Corporate Responsibility, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Carl Creswell, Director, Professional Business Services, Retail and Post, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Tom Cooper, Director, UK Government Investments, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Treasury: The work of the Financial Conduct Authority 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Bailey, Chief Executive, Financial Conduct Authority Charles Randell, Chairman, Financial Conduct Authority
Environmental Audit: Invasive species 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Emily Smith, Environment Manager, Angling Trust Richard Atkinson, Waterways and Environment Policy Officer, British Canoeing Kate Hills, Biosecurity and Invasives Manager, South West Water Phil Brewin, Senior Environmental Officer, Somerset Consortium of Internal Drainage Boards representing the Association of Drainage Authorities (ADA) Kevin Austin, Deputy Director, Agriculture, Fisheries and Natural Environment, Environment Agency Richard Shaw, Country Director, Centre for Agriculture and Bioscience International (CABI) Sara Redstone, Plant Health Officer, Royal Botanic Gardens, Kew Dr Anna Brown, Head of Tree Health and Contingency, Forestry Commission
Committee on Standards: Sanctions 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Ken Gall, Trade Union Side President, House of Commons Dave Penman, General Secretary, First Division Association
Digital, Culture, Media and Sport: Reality tv 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Julian Bellamy, Managing Director, ITV Studios Tom McLennan, Director of Entertainment, North ITV Studios and Executive Producer, The Jeremy Kyle Show Graham Stanier, Director of Aftercare, The Jeremy Kyle Show Dame Carolyn McCall, Chief Executive, ITV plc Sir Peter Bazalgette, Chairman, ITV plc Chris Wissun, Director of Content Compliance, ITV plc
Defence: UK Defence and the Far East 11:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Dr John Hemmings, Director, Asia Studies Centre, Henry Jackson Society James Rogers, Director, Global Britain Programme, Henry Jackson Society Dr Alessio Patalano, Department of War Studies, Kings College London Dr Lynn Kuok, Associate Fellow, Asia-Pacific Programme, IISS
Home Affairs: Islamophobia 2:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Tariq Modood, Director, University of Bristol Research Centre for the Study of Ethnicity and Citizenship Raheel Mohammed, Director, Maslaha Professor Jacqueline Stevenson, Head of Research, Sheffield Institute of Education, Sheffield Hallam University Rt Hon Ian Blackford MP, Leader, Scottish National Party Westminster Group
Petitions: Fireworks 2:15 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Steve Raper, Vice Chairman, British Firework Association Fraser Stevenson, Director, Absolute Fireworks
International Development: Violence against aid workers 2:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Lisa Reilly, Executive Director Fredrik Palsson, EISF Steering Group Chair, European Interagency Security Forum Rt Hon Dr Andrew Murrison MP, Minister of State for the Middle East at the Foreign and Commonwealth Office and Minister of State for International Development Matthew Wyatt, Deputy Director and Head of Conflict, Humanitarian and Security Department (CHASE), Department for International Development
Health and Social Care: Government’s review of NHS overseas visitor charging 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Hammond MP, Minister of State for Health Sir Chris Wormald, Permanent Secretary, Department of Health and Social Care
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: Work of NHS England and NHS Improvement 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Simon Stevens, Chief Executive, NHS England

Lords: Select Committees

Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 4, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Science research funding in universities 10:15 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:25 AM) Mr Philip Augar, Chair, Review of Post-18 Education and Funding Sir Ivor Crewe, Panel Member, Review of Post-18 Education and Funding Mr Matt Toombs, Secretariat, Review of Post-18 Education and Funding Ms Jacqueline de Rojas CBE, Panel Member, Review of Post-18 Education and Funding
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Food, Poverty, Health and Environment Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
Communications Committee: Committee Visit 10:30 am; Other
Communications Committee: Public service broadcasting in the age of video on demand 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Marco Pancini, Director of Public Policy, EMEA, YouTube Mr Richard Lewis, Head of UK & IRE Content Partnerships, YouTube (at 4:30 PM) Ms Jay Hunt, Creative Director, Europe and Worldwide Video, Apple Inc Ms Georgia Brown, Director of European Originals, Amazon
Gambling Industry Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster