Previous business
Tuesday, 18 June 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Syria – Alison McGovern Urgent question
  • EU/British Citizens rights – Alberto Costa Urgent question
  • Hong Kong – Alistair Carmichael Urgent question
  • Domestic Energy Efficiency Plan – Sarah Newton Ten Minute Rule Motion
  • To approve an Ecclesiastical Measure relating to Church Representation and Ministers Motion
  • To approve a Statutory Instrument relating to the draft Safeguarding Vulnerable Groups Act 2006 (Specified Scottish Authority and Barred Lists) Order 2019 Motion
  • Progress of Implementation of the Recommendations of the Cox Report - Mrs Maria Miller, Jess Phillips Backbench Business
  • Bank holidays in 2020 – Derek Thomas Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Consultation on the mandatory fortification of flour with folic acid to help prevent foetal abnormalities – Lord Rooker Oral questions; 2:30 pm
  • Reviewing the principles of government outsourcing to the private sector, particularly in regard to justice matters – Lord Wallace of Saltaire Oral questions
  • Government definition of “safe” in relation to chemicals, medicines and vaccines – the Countess of Mar Oral questions
  • Protection of UK and other merchant shipping in the Gulf of Oman and Strait of Hormuz subsequent to recent attacks – Lord West of Spithead Oral questions
  • Attacks on health facilities and the fate of civilians in the Idlib area of Syria – Baroness Sugg Statement
  • EU/British citizens’ rights and in particular the protection of British citizens in the EU in the event of no deal – Lord Callanan Statement
  • Census (Return Particulars and Removal of Penalties) Bill [HL] – Report – Lord Young of Cookham Legislation
  • Children’s Homes etc. Inspection Fees, Childcare Fees, Adoption and Children Act Register (Amendment) Regulations 2019 - Motion to regret – Lord Russell of Liverpool Orders and regulations
  • Cadet Expansion Programme in schools and steps taken to encourage growth of cadet units in all three services – Lord Lingfield Short debate
  • Estimated rising time; 6:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • The continued importance of International Humanitarian Law in protecting civilians in conflict - Ann Clwyd, Mr Andrew Mitchell, Tom Brake, Stephen Twigg Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Attracting diplomatic representation to Wales – Ben Lake Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Teaching migration in the history curriculum – Helen Hayes Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Transport infrastructure in Redditch – Rachel Maclean Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Colombia peace progress – Jo Stevens Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Israel) Order 2019 and the draft Double Taxation Relief (Cyprus) Order 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Education: Accountability hearings 9:30 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Dame Martina Milburn, Chair Sammy Wright, Commissioner Sasha Morgan, Director, Social Mobility Commission
Justice: Prison governance 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andrea Albutt, President, Prison Governors Association Frances Crook, Chief Executive, Howard League Janine McDowell, CEO, Justice Services, Sodexo Wyn Jones, Custodial Operations Director, Serco Neil Richards, Director of Custodial Contracts, HM Prison and Probation Service Mark Brickell, Deputy Director, Ministry of Justice
International Development: DFID's work on disability 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Baroness Sugg CBE, Parliamentary Under-Secretary of State for International Development Gerard Howe, Head of Inclusive Societies Department, Department for International Development
Business, Energy and Industrial Strategy: Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Isabella O'Dowd, Climate and Energy Specialist, WWF Gail Bradbrook, Extinction Rebellion Baroness Bryony Worthington, Environmental Defense Fund
Treasury: Appointment of Dame Colette Bowe to the Financial Policy Committee 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dame Colette Bowe, Appointed external member of the Financial Policy Committee, Bank of England
Housing, Communities and Local Government: Local Government Finance and the 2019 Spending Review 10:00 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Rishi Sunak MP, Minister for Local Government, Ministry of Housing, Communities and Local Government
Scottish Affairs: Problem drug use in Scotland 10:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: John Budd, Edinburgh Access Practice Norma Howarth, Signpost Recovery Patricia Tracey, Service Manager, Turning Point Scotland Iain Clunie, SMART Recovery Elinor Dickie, Public Health Intelligence Adviser, NHS Health Scotland Dr Saket Priyadarshi, Medical Director for Addictions, NHS Greater Glasgow and Clyde
DCMS Sub-Committee on Disinformation: Disinformation 10:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Bob Posner, Chief Executive, Electoral Commission Louise Edwards, Director of Regulation, Electoral Commission Sasha Havlicek, CEO, ISD Global Chloe Colliver, Lead, Digital Research Unit, ISD Global Philip Gradwell, Chief Economist, Chainalysis Tom Packalén, Chair of the Board, Utopia Analytics
Treasury: Re-appointment of Professor Anil Kashyap to the Financial Policy Committee 11:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Anil Kashyap, External member of the Financial Policy Committee, Bank of England
Home Affairs: The Macpherson Report: twenty years on 2:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Jane Deighton, Senior Consultant, Deighton Pierce Glynn Solicitors Imran Khan QC, Imran Khan and Partners Matthew Ryder QC, Matrix Chambers
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament

Lords: Select Committees

Science and Technology Committee (Lords): Science research funding in universities 10:15 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:25 AM) Mr David Sweeney, Executive Chair of Research England, UK Research and Innovation Dr Alex Marsh, Deputy Director of Strategy, UK Research and Innovation (at 11:25 AM) The Lord Macpherson of Earl's Court
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 3:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Public service broadcasting in the age of video on demand 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) The Lord Hall of Birkenhead CBE, Director-General, BBC Sir David Clementi, Chairman, BBC (at 4:30 PM) Mr Ian Katz, Director of Programmes, Channel 4 Ms Alex Mahon, Chief Executive Officer, Channel 4
Gambling Industry Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster