Previous business
Tuesday, 2 April 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Foreign and Commonwealth Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Banknote Diversity – Helen Grant Ten Minute Rule Motion
  • First Report from the Committee of Privileges Motion
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [Lords] Consideration of Lords message
  • To approve a Statutory Instrument relating to the draft Geo-Blocking Regulation (Revocation) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Reform of business rates - Sir Geoffrey Clifton-Brown Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Forthcoming review of tobacco harm reduction – Viscount Ridley Oral questions; 2:30 pm
  • Encouraging the use of precision agriculture techniques to reduce carbon emissions – Baroness Redfern Oral questions
  • Reforming entry criteria for joining police forces in England and Wales – Lord Mackenzie of Framwellgate Oral questions
  • Deployment of Russian troops in Venezuela – Lord Lee of Trafford Oral questions
  • Animal Welfare (Service Animals) Bill - Third reading – Viscount Trenchard Legislation
  • Greater Manchester Combined Authority (Functions and Amendment) Order 2019 – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • That this House takes note of the seventieth anniversary of the founding of NATO and its continuing role in the United Kingdom’s defence and security – Earl Howe Debate
  • Estimated rising time; 6:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Further education funding – Richard Graham Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Effect of the tapered annual allowance on NHS pension scheme members – Paul Masterton Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Youth inmates in solitary confinement – Emma Hardy Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Treatment for pancreatic cancer – Nicholas Dakin Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Puppy smuggling – Nigel Huddleston Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Electricity Capacity (No. 1) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Technologies for meeting Clean Growth emissions reduction targets 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Nina Skorupska, Chief Executive, Renewable Energy Association Tom Greatrex, Chief Executive, Nuclear Industry Association Professor Keith Bell, University of Strathclyde Dr Robert Gross, Imperial College London Randolph Brazier, Head of Innovation & Development, Energy Networks Association Duncan Burt, Director of Operations, National Grid System Operator Professor Nick Eyre, Director, Centre for Research into Energy Demand Solutions Professor Tim Green, Co-Director, Imperial College Energy Futures Lab
Education: Fourth Industrial Revolution 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Minister Liang-Gee Chen, Taiwan Ministry of Science and Technology Professor Yuh-Jzer Joung, Director General, Science and Technology Policy Research and Information Centre Professor Jiun-Huei Proty Wu, Director of Science and Technology, Taipei Representative Office in the UK Yun-Nung (Vivian) Chen, Assistant Professor, Department of Computer Science and Information Engineering, National Taiwan University
Public Administration and Constitutional Affairs: Governance of statistics 10:00 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: Sir David Norgrove, Chair, UK Statistics Authority John Pullinger, National Statistician, UK Statistics Authority Ed Humpherson, Director General for Regulation, UK Statistics Authority
Justice: The work of the Solicitor General 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Robert Buckland QC MP, Solicitor General
Treasury: Economic Crime 10:00 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Mark Tingey, Head of Financial Crime Operations, Metro Bank Ruth Evans, Independent Chair, Authorised Push Payments Scams Steering Group Richard Lloyd, Advisor, Authorised Push Payments Scams Steering Group
Environmental Audit: Planetary health 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Patrick Vallance, Government Chief Scientific Advisor Professor Chris Whitty, Chief Scientific Adviser, Department of Health and Social Care Professor Ian Boyd, Chief Scientific Advisor, Department for Environment, Food and Rural Affairs Professor Charlotte Watts, Chief Scientific Adviser, Department for International Development Professor Phil Blythe, Chief Scientific Adviser, Department for Transport Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under-Secretary of State for the Environment, Department for Environment, Food and Rural Affairs David Rutley MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for the Environment, Food and Rural Affairs Kit Malthouse MP, Minister of State for Housing, Ministry of Housing, Communities and Local Government Jonathan Marron, Director General, Community and Social Care, Department for Health and Social Care Professor Paul Cosford, Director of Health Protection and Medical Director, Public Health England
Scottish Affairs: Access to Financial Services 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Eric Leenders, Managing Director, Personal Finance, UK Finance Ron Delnevo, Executive Director, Europe, ATMIA John Howells, Chief Executive, LINK
Digital, Culture, Media and Sport: Immersive and addictive technologies 10:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Neil McClarty, VP, Growth and Product Services, Jagex Kelvin Plomer, Director of Player Experience, Jagex
Draft Domestic Abuse Bill: Draft Domestic Abuse Bill 10:45 am; Room 20, Palace of Westminster
Witnesses: Lucy Hadley, Campaigns and Public Affairs Officer, Women’s Aid Andrea Simon, Public Affairs Manager, End Violence Against Women Ellie Butt, Senior Policy and Public Affairs Manager, Refuge Karla McLaren Government and Political Relations Manager, Amnesty International Olive Craig, Senior Legal Officer, Rights of Women Rachel Robinson, Principal, Justice Domain, Equality and Human Rights Commission
Defence: Global Islamist Terrorism 11:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Mark Lancaster TD MP, Minister of State for the Armed Forces Lt Doug Chalmers, Deputy Chief of Defence Staff (Military Strategy and Operations) Rt Hon Ben Wallace MP, Security Minister Chris Felton, Head of Joint International Counter Terrorism Unit (JICTU), Home Office
International Development: Humanitarian response to Cyclone Idai 2:15 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Debbie Hillier, Senior Humanitarian Policy Adviser, Oxfam Ben Webster, Head of Emergencies, British Red Cross Harriett Baldwin MP, Minister of State for Africa at the Foreign and Commonwealth Office and Minister of State for International Development Tim Stern, Head of the Africa Regional Department, Department for International Development
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Global Britain: the future of UK sanctions policy 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Maya Lester QC
Health and Social Care: NHS Long-term Plan: legislative proposals 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Katherine Checkland, Professor of Health Policy and Primary Care, University of Manchester Richard Murray, Chief Executive, The King's Fund Nigel Edwards, Chief Executive, Nuffield Trust Simon Stevens, Chief Executive Ian Dodge, National Director: Strategy and Innovation, NHS England and Ian Dalton, Chief Executive Ben Dyson, Executive Director of Strategy, NHS Improvement

Lords: Select Committees

EU External Affairs Sub-Committee: Committee Visit 9:00 am; Other
Standing Orders (Private Bills) Committee (Lords): High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill 10:15 am; Room 2, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Communications Committee: Public service broadcasting in the age of video on demand 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Professor Patrick Barwise, Emeritus Professor of Management and Marketing, London Business School Professor Petros Iosifidis, Professor of Media Policy, City, University of London Professor Jeanette Steemers, Professor of Culture, Media and Creative Industries, King's College London
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Ensuring anti-corruption measures are supported as part of (1) aid to developing countries, and countries recovering from natural disasters, and (2) the reconstruction of former conflict areas – Lord McInnes of Kilwinning Short debate; 3:30 pm
  • Declaring a climate emergency – Baroness Jones of Moulsecoomb Short debate
  • Registration of historic rights of way and of the benefits of extending the cut-off date for their registration – Lord Greaves Short debate
  • Adequacy of international mechanisms to hold perpetrators of sexual violence to account; and what steps the Government are taking to ensure justice for survivors – Baroness Hodgson of Abinger Short debate
  • Estimated rising time; 7:30 pm