Upcoming business
Wednesday, 27 March 2019

Commons: Main Chamber

  • Scotland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Sky Lanterns (Prohibition) – Ruth George Ten Minute Rule Motion
  • Draft Food Additives, Flavourings, Enzymes and Extraction Solvents (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Protecting Against the Effects of Extraterritorial Application of Third Country Legislation (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Animal Health, Plant Health, Seeds and Seed Potatoes (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Regulatory Reform (Scotland) Act 2014 (Consequential Modifications) Order 2019 Motion
  • Sustainability of community and sub-post offices – Gavin Newlands Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Ensuring all alternative education providers are providing a quality education. – Lord Storey Oral questions; 3:00 pm
  • Conservative Manifesto commitment to give a one-year National Insurance contributions holiday to firms employing those from disadvantaged groups – Baroness Burt of Solihull Oral questions
  • Proportion of UK Export Finance’s expenditure on support for energy production was spent on fossil fuels and renewables – Baroness Sheehan Oral questions
  • National Health Service (Cross-Border Healthcare and Miscellaneous Amendments etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Manzoor Orders and regulations

Commons: Westminster Hall

  • Modern slavery and victim support – Iain Duncan Smith Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Accessibility at railway stations – Matthew Offord Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Local government funding – Thelma Walker Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Amazon and the treatment of SMEs – Kevin Brennan Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • World TB Day and the efforts to end tuberculosis globally – Nick Herbert Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Sixteenth Delegated Legislation Committee: Draft Scotland Act 1998 (Transfer of Functions to the Scottish Ministers etc.) Order 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal: Role of Parliament 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Daniel Greenberg, Speaker's Counsel for Domestic Legislation, House of Commons Dr Kirsty Hughes, Director of the Scottish Centre of European Relations Dr Simon Usherwood, Reader in Politics, University of Surrey Georgina Wright, Senior Researcher, Institute for Government
Work and Pensions: Welfare safety net: follow-up 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Justin Tomlinson MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Work and Pensions Neil Couling, Director General, Universal Credit Programme Donna Ward, Policy Director, Children, Families and Disadvantage
Environment, Food and Rural Affairs: Is Defra ready for Brexit? 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under-Secretary of State for the Environment Lord Gardiner, Parliamentary Under-Secretary of State for Rural Affairs and Biosecurity Rt Hon Robert Goodwill MP, Minister of State for Agriculture, Fisheries and Food David Rutley MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Food and Animal Welfare, Department for Environment, Food and Rural Affairs
Northern Ireland Affairs: Work of the Secretary of State for Northern Ireland, 2017-19 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Karen Bradley MP, Secretary of State for Northern Ireland Colin Perry, Director, EU Exit and Business Delivery Chris Flatt, Director, Strategy and Legacy
Transport: Taxi and private hire reform in England 9:45 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Mohammed Abdel-Haq, Chair, Task and Finish Group on Taxi and Private Hire Vehicle Licensing
Women and Equalities: Enforcing the Equality Act: the law and the role of the Equality and Human Rights Commission 9:50 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Sir David Metcalfe CBE, Director of Labour Market Enforcement, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Education: Knife crime 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Simmons, Deputy Assistant Commissioner, London Metropolitan Police Sir Michael Wilshaw, Professor of Education and Director of Multi-Academy Trusts, St Mary’s University Will Linden, Deputy Director, Scottish Violence Reduction Unit Carlie Thomas, Senior Caseworker Rescue & Response, St Giles Trust
Treasury: The work of the Debt Management Office 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Robert Stheeman, Chief Executive, Debt Management Office Jo Whelan, Deputy Chief Executive and Co-Head of Policy and Markets, Debt Management Office Jim Juffs, Chief Operating Officer, Debt Management Office
Public Accounts: Local Government Governance and Accountability 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Jacqui McKinlay, Chief Executive, Centre for Public Scrutiny Lord Gary Porter, Leader, South Holland District Council, Lincolnshire, and Chairman of the Local Government Association Rob Whiteman, CEO, Chartered Institute of Public Finance and Accountancy Sharon Taylor, Leader, Stevenage Borough Council Melanie Dawes, Permanent Secretary, Department for Communities and Local Government Dr Jo Farrar, Director General, Local Government and Public Services, Ministry of Housing, Communities and Local Government Alex Skinner, Director, Local Government Finance, Ministry of Housing, Communities and Local Government
Procedure: Should there be a Commons Budget Committee? 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Kirsty Blackman MP, Shadow SNP Spokesperson (Economy) Peter Dowd MP, Shadow Chief Secretary to the Treasury Rt Hon Elizabeth Truss MP, Chief Secretary to the Treasury
Environment, Food and Rural Affairs: Is Defra ready for Brexit? 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
Human Rights: The detention of young people with learning disabilities and autism 3:15 pm; Other
Witnesses: Simon Duffy, Director, Centre for Welfare Reform Dame Christine Lenehan, Director, Council for Disabled Children Caolifhionn Gallagher QC, Doughty Street Chambers
Standing Orders (Private Bills): High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill 3:25 pm; Room 8, Palace of Westminster
Foreign Affairs: Global Britain: the future of UK sanctions policy 3:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Maya Lester QC

Lords: Select Committees

Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster