Previous business

Tuesday, 26 March 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Situation in Yemen – Emily Thornberry Urgent question
  • Business Statement – Andrea Leadsom Business Statement
  • Compensation Orders (Child Sexual Abuse) – Andrew Griffiths Ten Minute Rule Motion
  • Healthcare (International Arrangements) Bill (changed to Healthcare (European Economic Area and Switzerland Arrangements) Bill: Programme (No. 2) – Matthew Hancock Programme Motion
  • Healthcare (International Arrangements) Bill (changed to Healthcare (European Economic Area and Switzerland Arrangements) Bill Consideration of Lords amendments
  • Offensive Weapons Bill – Mel Stride Money Resolution
  • Offensive Weapons Bill: Programme (No. 3) – Sajid Javid Programme Motion
  • Offensive Weapons Bill Consideration of Lords amendments
  • Section 5 of the European Communities (Amendment) Act 1993 Motion
  • Bereavement counselling – Matt Warman Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Ensuring property guardians are legally protected – Baroness Grender Oral questions; 2:30 pm
  • Review of the honours system – Baroness Berridge Oral questions
  • Average time spent without appropriate Special Educational Needs support by students who have successfully appealed a decision to have an education, health and care plan – Lord Addington Oral questions
  • The petition created by Margaret Anne Georgiadou to revoke Article 50 of the Treaty of the EU and to remain in the EU – Baroness Quin Oral questions
  • Move that Standing Order 72 (Affirmative Instruments) be dispensed with on Wednesday 27 March to enable a motion to approve a draft affirmative instrument laid before the House under section 20(4) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 to be moved on that day whether or not the Joint Committee on Statutory instruments has reported on it – Baroness Evans of Bowes Park Motion
  • European Union (Withdrawal) Act 2018 (Exit Day) (Amendment) Regulations 2019 - Motion to decline to consider – Lord True Orders and regulations
  • REACH etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 - Motion to approve – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • REACH etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 - Motion to decline to approve – Lord Fox Orders and regulations
  • REACH etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 - Motion to regret – Lord Whitty Orders and regulations
  • REACH etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 - Motion to regret – Lord Teverson Orders and regulations
  • Common Fisheries Policy (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Common Fisheries Policy and Aquaculture (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Common Fisheries Policy (Amendment etc.) (EU Exit) (No. 2) Regulations 2019 – Baroness Vere of Norbiton Orders and regulations
  • Common Organisation of the Markets in Agricultural Products Framework (Miscellaneous Amendments, etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Common Organisation of the Markets in Agricultural Products and Common Agricultural Policy (Miscellaneous Amendments) (EU Exit) Regulations 2019; Market Measures (Marketing Standards) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Market Measures Payment Schemes (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Market Measures (Miscellaneous Provisions) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Agriculture (Legislative Functions) (EU Exit) (No. 2) Regulations 2019; Livestock (Records, Identification and Movement) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Customs Safety and Security Procedures (EU Exit) Regulations 2019; Customs (Economic Operators Registration and Identification) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Cash Controls (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Bates Orders and regulations
  • Protecting Against the Effects of the Extraterritorial Application of Third Country Legislation (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Fairhead Orders and regulations
  • Cat and Dog Fur (Control of Import, Export and Placing on the Market) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Fairhead Orders and regulations
  • Trade etc. in Dual-Use Items and Firearms etc. (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Fairhead Orders and regulations
  • . Royal Assent
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Forced live organ extraction in China – Jim Shannon Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Royal Commission on police funding in the 21st century – Stephen Lloyd Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Administration of personal independence payments on Merseyside – Maria Eagle Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Housing need in Shropshire, Telford and Wrekin – Mark Pritchard Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Role of the Police Ombudsman for Northern Ireland in legacy cases – Jeffrey M. Donaldson Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committee

  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft Livestock (Records, Identification and Movement) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Eleventh Delegated Legislation Committee: Draft Food and Farming (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Thirteenth Delegated Legislation Committee: Draft Cat and Dog Fur (Control of Import, Export and Placing on the Market) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Fourteenth Delegated Legislation Committee: Draft Heavy Duty Vehicles (Emissions and Fuel Consumption) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fifteenth Delegated Legislation Committee: Draft Common Organisation of the Markets in Agricultural Products Framework (Miscellaneous Amendments, etc.) (EU Exit) Regulations 2019, the draft Common Organisation of the Markets in Agricultural Products and Common Agricultural Policy (Miscellaneous Amendments) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Agriculture (Legislative Functions) (EU Exit) (No. 2) Regulations 2019 4:00 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committee

Business, Energy and Industrial Strategy: Energy efficiency 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Lord Deben, Chairman, Committee on Climate Change
  • Jenny Hill, The Committee on Climate Change, Team Leader, Buildings and Industry
  • Philip Graham, Chief Executive, National Infrastructure Commission
  • Jenny Holland, Policy and Public Affairs Specialist, UK Green Building Council
  • Sarah Kostense-Winterton, Executive Director, Mineral Wool Insulation Manufacturers Association
  • Tatiana Bosteels, Director, Hermes
  • Tom Thackray, Director of Infrastructure and Energy, CBI
Science and Technology: Balance and effectiveness of research and innovation spending 9:30 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Sir Mark Walport, Chief Executive, UK Research and Innovation
  • Rebecca Endean, Director of Strategy, UK Research and Innovation
  • Chris Skidmore MP, Minister of State for Universities, Science, Research and Innovation, Deparrtment for Business, Energy and Industrial Strategy
  • Jenny Dibden, Director, Science Research and Innovation, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
  • Harriet Wallace, Director, International Science and Innovation Directorate, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:30 am; Room 5, Palace of Westminster
International Development: DFID's work on disability 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Dr Tamsyn Barton, Chief Commissioner
  • Paul Spray, Team Leader on ICAI’s Rapid Review into DFID’s approach to disability in development, Independent Commission for Aid Impact
  • Rt Hon Lord Bates, Minister for International Development
  • Darren Welch, DFID's Director of Policy
  • Rachel Kean, Disability Adviser for the Disability Inclusion Team, Department for International Development
Public Administration and Constitutional Affairs: The Role of Parliament in the UK Constitution: Authorising the Use of Military Force 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • General Sir Richard Barrons KCB CBE, former Commander Joint Forces Command
  • Air Chief Marshal Sir Glenn Torpy GCB CBE DSO, Chief of the Air Staff from 2006 to 2009
  • Admiral The Rt. Hon. The Lord West of Spithead GCB DSC PC, First Sea Lord and Chief of the Naval Staff from 2002 to 2006
Home Affairs: Serious violence 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Professor Fiona Measham, Professor of Criminology, University of Durham
  • Steve Rodhouse, Director General (Operations), NCA
  • Harry Shapiro, Director, Drugwise
  • Dr Michael Shiner, Associate Professor, Department of Social Policy, London School of Economics
  • Cressida Dick CBE QPM, Commissioner of the Metropolitan Police Service
  • Dave Thompson QPM, Chief Constable of West Midlands Police
Justice: Progress in the implementation of the Lammy Review's recommendations 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Laurie Hunte, Criminal Justice Programme Manager, Barrow Cadbury Trust
  • Jessica Mullen, Head of Policy and Communications, Clinks
  • Jabeer Butt OBE, Chief Executive Officer, Race Equality Foundation
  • Nina Champion, Director, Criminal Justice Alliance
  • Rt Hon David Lammy MP
Treasury: The work of the Adjudicator’s Office 10:00 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Helen Megarry, Adjudicator, Adjudicator's Office
  • Jane Brothwood, Head of Office, Adjudicator’s Office
Scottish Affairs: Access to Financial Services 10:15 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Sheena Boyd, Director, Scottish Rural Action
  • James Daley, Member, Access to Cash Review
  • Caroline Normand, Director of Advocacy, Which?
  • Derek Young, Policy Officer, Citizens Advice Scotland
Environmental Audit: UK export finance 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Yavuz Akturk, Director, ENKA UK Construction Limited
  • Kagan Yalcın, Commercial Manager, ENKA Insaat ve Sanayi A.S.
Digital, Culture, Media and Sport: Lessons from the First World War Centenary 10:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Matt Anderson, Deputy High Commissioner, Australian High Commission, London
  • Diane Lees CBE, Director-General, Imperial War Museum
  • Sir Anthony Seldon, Vice-Chancellor, University of Buckingham
  • Jenny Waldman CBE, Director 14-18 NOW
  • Lord Ashton of Hyde, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Digital, Culture, Media and Sport
  • Dr Andrew Murrisun MP, Prime Minister’s Special Representative for the Centenary Commemoration of the First World War
  • Ros Kerslake, Chief Executive, National Lottery Heritage Fund
Public Administration and Constitutional Affairs: Governance of statistics 11:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Clare Lombardelli, Director General, Chief Economic Adviser, HM Treasury
  • Dr Ben Broadbent, Deputy Governor, Bank of England
  • Robert Chote, Chairman, Office for Budget Responsibility
Welsh Affairs: Devolution of Air Passenger Duty to Wales 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Robert Jenrick MP, Exchequer Secretary to the Treasury
  • Ann- Therese Farmer, Deputy Director, Energy and Transport Tax, HM Treasury
Health and Social Care: Drugs policy: medicinal cannabis 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Professor Andrew Goddard, President, Royal College of Physicians
  • Professor Finbar O'Callaghan, President, British Paediatric Neurology Association
  • Baroness Blackwood, Parliamentary Under Secretary of State
  • Professor Chris Whitty, Chief Scientific Advisor, Department of Health and Social Care
  • Nick Hurd MP, Minister of State for Policing and the Fire Service, Home Office
  • Dr Keith Ridge, Chief Pharmaceutical Officer, NHS England
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Members of Parliament

Lords: Select Committee

Rural Economy Committee: Private Meeting 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Rights after Brexit 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10:45 AM)
  • Ms Clare Collier, Director (Legal), Equality and Human Rights Commission
  • Mr Colin Caughey, Director (Legal, Research and Investigations, and Advice to Government), Northern Ireland Human Rights Commission
  • Dr Katie Boyle, First Minister's Advisory Group
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Committee Visit 2:00 pm; Other
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Committee for Privileges and Conduct (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Room 4, Palace of Westminster

What is this?

Previous business takes information from the calendar published by Parliament, and links it with our MP/Lord data, to give you an overview of what will be happening in Parliament on a given day.

Search upcoming business

Future business calendar

January
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
February
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28 
March
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
April
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930