Previous business
Tuesday, 19 March 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy Oral questions; 11:30 am
  • Criminal records of child sex exploitation victims – Louise Haigh Urgent question
  • Clydesdale Bank’s treatment of SMEs – Angela Crawley Urgent question
  • Fracking (Seismic Activity) – Lee Rowley Ten Minute Rule Motion
  • Draft Food Additives, Flavourings, Enzymes and Extraction Solvents (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Materials and Articles in Contact with Food (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Genetically Modified Food and Feed (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Novel Food (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Draft Animal Feed (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 Motion
  • Select Committee Appointments Motions
  • Local authority responsibilities under the Children's Act 1989 – Kate Osamor Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Mandatory fortification of flour with folic acid to help prevent foetal abnormalities – Lord Rooker Oral questions; 2:30 pm
  • Decline in the insect population – Baroness Boycott Oral questions
  • Improving transparency of costs and options for holiday accommodation – Baroness Doocey Oral questions
  • Impact of proposed tariffs in the event of a no-deal Brexit on farming in the UK – Baroness McIntosh of Pickering Oral questions
  • To ask the Government what response the UK is making to help address the impact of Cyclone Idai in parts of southern Africa – Lord Elton Private Notice Question
  • Animal Welfare (Service Animals) Bill - Committee stage – Viscount Trenchard Legislation
  • Healthcare (International Arrangements) Bill - Third reading – Baroness Blackwood of North Oxford Legislation
  • Offensive Weapons Bill - Third reading – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Northern Ireland (Regional Rates and Energy) (No. 2) Bill - Committee stage and remaining stages – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Criminal records of CSE victims – Baroness Williams of Trafford Statement
  • Clydesdale Bank's treatment of SMEs – Lord Young of Cookham Statement
  • Estimated rising time; 8:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Effect of leaving the European Union on the UK's health and social care sector – Brendan O'Hara Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Flooding in Cumbria – Tim Farron Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Gambling-related harm – Ronnie Cowan Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Ratio of GPs to patients in Swale – Gordon Henderson Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Civil service compensation scheme – Chris Stephens Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Twenty-third Delegated Legislation Committee: Draft Railway (Licensing of Railway Undertakings) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Train Driving Licences and Certificates (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Twentieth Delegated Legislation Committee: Draft State Aid (Agriculture and Fisheries) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Sixteenth Delegated Legislation Committee: Draft Plant Health (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Plant Health (Amendment) (England) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: The work of the biometrics commissioner and the forensic science regulator 9:30 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Gillian Tully, Forensic Science Regulator Professor Paul Wiles, Commissioner for the Retention and Use of Biometric Material Baroness Williams of Trafford, Minister of State for Countering Extremism, Home Office Christophe Prince, Director for Data and Identity, Home Office Professor John Aston, Chief Scientific Adviser, Home Office
Public Administration and Constitutional Affairs: Governance of statistics 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Chris Giles, Economics Editor, Financial Times Dr Andrew Sentance, former member of Monetary Policy Committee of Bank of England
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Ben Eva Jordan, young people Simran Kashifa, young people Francesca Ella, young people
Home Affairs: Serious violence 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Carlene Firmin MBE, Principal Research Fellow, University of Bedfordshire Dr Simon Harding, Professor in Criminology, University of West London Junior Smart, Business Development Manager, St Giles Trust Sir Denis O’Connor CBE QPM, former Chief Inspector of Constabulary
Treasury: Spring Statement 2019 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Robert Chote, Chairman, Office for Budget Responsibility Sir Charlie Bean, Member, Budget Responsibility Committee, Office for Budget Responsibility Andy King, Member, Budget Responsibility Committee, Office for Budget Responsibility
Environmental Audit: UK export finance 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Guto Davies, MD, Global ECA CoE Leader, GE Capital Matthew Crewe, MD, Greens power, Wakefield Andrew Wiseman, Chair, Export Guarantees Advisory Council Louis Taylor, Chief Executive, UK Export Finance, and Director General, DIT Baroness Fairhead CBE, Minister of State for Trade and Export Promotion, Department for International Trade Rt Hon Lord Henley, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Scottish Affairs: The future of Scottish agriculture post Brexit 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: John Fyall, Former Chairman, National Sheep Association Scotland Willie Campbell, Council Member, First Milk Scott Henderson, Vice-Chair, Scotch Beef Association Lorne Watson, Seeds Committee Chair, Agricultural Industries Confederation Professor Julie Fitzpatrick, Royal Society of Edinburgh John Kinnaird, National Council of Rural Advisers Michael Clancy, Director of Law Reform, Law Society of Scotland
Digital, Culture, Media and Sport: Immersive and addictive technologies 10:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Collins, Senior Director, Public Policy International, Snapchat Will Scougal, International Director, Creative Strategy, Snapchat
Defence: Armed Forces Covenant Annual Report 2018 2:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Tobias Ellwood MP James Greenrod, Interim Head, Service Personnel Support, Ministry of Defence
Health and Social Care: Drugs policy: medicinal cannabis 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Dame Sally Davies, Chief Medical Officer for England Alette Addison, Head of Pharmacy Development and Regulation, Department of Health and Social Care Genevieve Edwards, Director of External Affairs, MS Society Professor Mike Barnes, Interim Chair, Medical Cannabis Clinicians' Society Peter Carroll, Campaign Director, End Our Pain Professor Helen Cross, Head of Developmental Neurosciences, UCL GOS Institute of Child Health Dr Imran Malik, Committee member, Royal College of Psychiatrists Professor Sanjay Sisodiya, Chair of the ABN Epilepsy Advisory Group, Association of British Neurologists
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Global Britain and India 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Mark Field MP, Minister of State for Asia and the Pacific Fergus Auld, Head of South Asia Department and India Coordinator, Foreign and Commonwealth Office
International Development: UK progress on the Sustainable Development Goals (SDGs) 3:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Penny Mordaunt MP, Secretary of State for International Development Rt Hon Lord Bates, Minister of State for International Development

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Private Meeting 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Public service broadcasting in the age of video on demand 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Claire Enders, Founder, Enders Analysis
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Materials and Articles in Contact with Food (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Genetically Modified Food and Feed (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Animal Feed (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Novel Food (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Manzoor Orders and regulations; 3:30 pm
  • Estimated rising time; 5:30 pm