Previous business
Tuesday, 12 March 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Legal opinion on changes to the Withdrawal Agreement – Geoffrey Cox Ministerial statement
  • Election Expenses (Authorisation of Free or Discounted Support) – Craig Mackinlay Ten Minute Rule Motion
  • Debate on a Motion relating to Section 13(1)(b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 Motion
  • Future of community hospitals – Fiona Bruce Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Oral health problems of hard to reach children through the Starting Well Core scheme – Baroness Benjamin Oral questions; 2:30 pm
  • Ensuring prisons are places of rehabilitation – Baroness Pidding Oral questions
  • Eradication of unpaid internships in the UK – Lord Holmes of Richmond Oral questions
  • High Court ruling that government planning guidance on fracking is unlawful – Lord Greaves Oral questions
  • Healthcare (International Arrangements) Bill - Report stage – Baroness Blackwood of North Oxford Legislation
  • Attorney General, Legal Opinion on the Joint Instrument and Unilateral Declaration concerning the Withdrawal Agreement – Lord Keen of Elie Statement
  • Northern Ireland (Regional Rates and Energy) (No. 2) Bill - Second reading – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Northern Ireland Budget (Anticipation an Adjustments) (No.2) Bill - Second reading and all remaining stages – Lord Duncan of Springbank Legislation
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Fire safety and sprinkler systems – Jim Fitzpatrick Westminster Hall debate; 9:30 am
  • NHS treatment for depersonalisation disorder – Lyn Brown Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Interdependence of modern farming and the environment – Colin Clark Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Online gambling protection – Richard Graham Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Lower earnings limit for automatic enrolment – Mhairi Black Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Detergents (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Detergents (Safeguarding) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Nineteenth Delegated Legislation Committee: Draft Food and Feed Imports (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Official Controls for Feed, Food and Animal Health and Welfare (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Product Safety and Metrology etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Services of Lawyers and Lawyer’s Practice (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft Veterinary Medicines and Animals and Animal Products (Examination of Residues and Maximum Residue Limits) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Twentieth Delegated Legislation Committee: Draft Uncertificated Securities (Amendment and EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Access to Cash Review 9:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Natalie Ceeney CBE, Chair, Access to Cash Review Richard Lloyd, Panel Member, Access to Cash Review Sian Williams, Panel Member, Access to Cash Review
Home Affairs: Serious violence 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Chief Constable Sara Thornton CBE QPM, Chair, National Police Chiefs' Council
Business, Energy and Industrial Strategy: Energy efficiency 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Ed Matthew, Associate Director, E3G Teresa Bray, Chief Executive, Changeworks Michael Lewis, Chief Executive Officer, E.ON UK David Adams, Technical Director, Melius Homes Peter Jordan, Group Planning & Strategic Land Director, Persimmon David Thomas, Group Chief Executive, Barratt Developments
International Development: UK progress on the Sustainable Development Goals (SDGs) 10:00 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Emily Auckland, Co-Chair, UK Stakeholders for Sustainable Development Andrew Griffiths, Co-Chair, Bond SDGs Working Group Donna Ward, Policy Director for Children, Families and Disadvantage and SDG Champion, DWP Sam Lister, Director for Industrial Strategy and SDG Champion, BEIS
Public Administration and Constitutional Affairs: The Role of Parliament in the UK Constitution: Authorising the Use of Military Force 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Gavin Philipson, Department of Law, University of Bristol Sebastian Payne, Department of Law, Kent University Dr James Strong, Lecturer in British Politics, Queen Mary University of London Dr Tara McCormack, Department of Politics and International Relations, University of Leicester
Education: Accountability hearings 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sally Collier, Chief Regulator, Ofqual Roger Taylor, Chair, Ofqual
Scottish Affairs: The relationship between the UK and Scottish Governments 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Michael Russell MSP, Cabinet Secretary for Government, Business and Constitutional Relations, Scottish Government
Environmental Audit: Planetary health 10:25 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Mike Davies, University College London Professor Yvonne Rydin, University College London Dr Anastasia Mylona, Head of Research, Chartered Institution of Building Services Engineers Daniel Black, Independent consultant and company Director, Daniel Black and Associates Mr Lawrie Robertson, Head of Strategic Planning, BuroHappold Engineering Councillor Paulette Hamilton, Holyhead Ward, Birmingham City Council Rachel Huxley, Director of Knowledge and Learning, C40 Cities
Home Affairs: The Macpherson Report: Twenty Years On 10:30 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: John Azah OBE, Chief Executive, Kingston Racial Equality Council Melanie Field, Executive Director of Corporate Strategy and Policy, Equality and Human Rights Commission Chief Constable Sara Thornton CBE QPM, Chair, National Police Chiefs' Council
Foreign Affairs: The work of the Minister of State for Africa 11:00 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister of State for Africa Julia Longbottom, Director Consular Services Harriet Mathews, Director Africa, Foreign and Commonwealth Office
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal: Role of Parliament 11:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Stephen Barclay MP, Secretary of State, Department for Exiting the European Union
Welsh Affairs: Wylfa Newydd nuclear power station 11:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr John Idris Jones, Chartered Physicist and Independent Consultant Nick Kardahji, Research Officer, Prospect Cllr Llinos Medi, Leader, Isle of Anglesey County Council – representing the North Wales Economic Ambition Board Dylan Williams, Head of Regulation and Economic Development, Isle of Anglesey County Council
Health and Social Care: Kark report on the ‘fit and proper person test’ 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Tom Kark QC, Author of the fit and proper persons test report Barrister Jane Russell, Co-author of the fit and proper persons test report Baroness (Dido) Harding, Chair, NHS Improvement Professor Ted Baker, Chief Inspector of Hospitals, Care Quality Commission
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Private Meeting 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Rights after Brexit 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Murray Hunt, Director, Bingham Centre for the Rule of Law Professor Colm O’Cinneide, Professor of Law UCL Faculty of Laws, University College London
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 2:00 pm; Archbishops' Room, Millbank House
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Aviation Safety (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations; 3:30 pm
  • Aviation Noise (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Aviation Statistics (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Law Enforcement and Security (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Local Government (Structural and Boundary Changes) (Supplementary Provision and Miscellaneous Amendments) Order 2019 – Lord Bourne of Aberystwyth Orders and regulations
  • International Accounting Standards and European Public Limited-Liability Company (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Henley Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:30 pm