Previous business
Tuesday, 26 February 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Foreign and Commonwealth Office (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Leaving the European Union – Theresa May Ministerial statement
  • National Health Service (Prohibition of Fax Machines and Pagers) – Alan Mak Ten Minute Rule Motion
  • 5th Allotted Day - Debates on Estimates relating to the Department for Education and on Estimates relating to the Department for Work and Pensions; Estimates 2019-20 (Navy), (Army), (Air); Estimates, Excesses, 2017-18; Supplementary Estimates 2018-19; Estimates, Vote on Account 2019-20 - Gavin Williamson, Mel Stride Estimates Day
  • Statutory Instrument relating to Terrorism Motion
  • Safeguarding vulnerable adults in care homes - Dr Rosena Allin-Khan Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Giving greater power to local authorities to deal with issues arising from short-term lettings – Baroness Gardner of Parkes Oral questions; 2:30 pm
  • Strengthening controls over internet providers in the light of concerns over child bullying and suicide – Baroness Massey of Darwen Oral questions
  • Will HS2 Ltd fulfil the requirements of public procurement regulations by obtaining its electricity supply through transparent and competitive tendering – Viscount Ridley Oral questions
  • Report 'Closing the Regional Attainment Gap' published by the All-Party Parliamentary Group on Social Mobility. – Baroness Tyler of Enfield Oral questions
  • To ask the Government what assessment they have made of the advisory opinion from the International Court of Justice, published on 25 February, on the legal consequences of the separation of the Chagos Archipelago from Mauritius in 1965 – Lord Luce Private Notice Question
  • Stalking Protection Bill - Committee stage – Baroness Bertin Legislation
  • Parking (Code of Practice) Bill - Committee stage – Lord Hunt of Wirral Legislation
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [HL] - Consideration of Commons amendments – Baroness Blackwood of North Oxford Legislation
  • Leaving the European Union – Baroness Evans of Bowes Park Statement
  • Organ Donation (Deemed Consent) Bill - Third reading – Lord Hunt of Kings Heath Legislation
  • Offensive Weapons Bill - Report stage (day 1) – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Cost of unhealthy housing to the NHS – Jim Shannon Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Regulation of animal rescue homes – Jo Platt Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Global education for the most marginalised – David Linden Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Environment Agency permits – Sam Gyimah Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Former British child migrants payment scheme – Lisa Nandy Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Local Elections (Northern Ireland) (Election Expenses) Order 2019 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Air Quality (Taxis and Private Hire Vehicles Database) (England and Wales) Regulations 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Financial Services (Implementation of Legislation) Bill [Lords] 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Financial Services (Implementation of Legislation) Bill [Lords] 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: draft Electricity and Gas etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019, the draft Electricity Network Codes and Guidelines (Markets and Trading) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019, Draft Electricity and Gas (Market Integrity and Transparency) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019, the draft Gas (Security of Supply and Network Codes) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Electricity Network Codes and Guidelines (System Operation and Connection) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Mobile Roaming (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Ozone-depleting Substances and Fluorinated Greenhouse Gases (Amendments etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 14, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Technologies for meeting Clean Growth emissions reduction targets 9:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Amanda Lyne, Chair, UK Hydrogen and Fuel Cell Association Andy Eastlake, Managing Director, Low Carbon Vehicle Partnership Tanya Sinclair, Policy Director UK & Ireland, ChargePoint David Weatherall, Head of Policy, Energy Saving Trust Jenny Holland, Senior Public Affairs & Policy Specialist, UK Green Building Council Sam French, Decarbonised Gas Alliance Graham Hazell, Consultant, Heat Pump Association
Business, Energy and Industrial Strategy: Energy efficiency 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Lawrence Slade, Chief Executive, Energy UK Dhara Vyas, Head of Future Energy Services, Citizens Advice Peter Smith, Director of Policy and Research, National Energy Action (NEA) Philip Sellwood, Chief Executive, Energy Saving Trust Amy Simmons, Head of Policy, National Housing Federation Dr Joanne Wade, Deputy Director, Association for Decentralised Energy Polly Billington, Director, UK100 Shirley Rodrigues, Deputy Mayor, Environment and Energy, Greater London Authority
Treasury: Bank of England Inflation Reports 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Mark Carney, Governor of the Bank of England Sir Dave Ramsden, Deputy Governor, Markets and Banking, Bank of England Dr Gertjan Vlieghe, Member of the Monetary Policy Committee, Bank of England Professor Jonathan Haskel, External Member, Monetary Policy Committee, Bank of England
Justice: Bailiffs: Enforcement of debt 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Carole Kenney, Customer Service and Performance Delivery Director, Phoenix Tracey Stone, Director, JTR Collections Ltd Andrew Wilson, Chair, High Court Enforcement Officers Association Andrew Hobley, Assistant Ombudsman, Local Government and Social Care Ombudsman John Kruse, Freelance Consultant and founder of The Campaign for Enforcement Reform Barrie Minney, Chair, Local Authority Civil Enforcement Forum David Platts, Head of ICT and Revenues, Stratford Upon Avon District Council
Home Affairs: English Channel crossings 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Alan Pughsley QPM, Chief Constable of Kent Police Steve Rodhouse, Director General of Operations, National Crime Agency Julie-Anne Wood, Head of Maritime Operations, Maritime and Coastguard Agency
Education: Fourth Industrial Revolution 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Andreas Schleicher, Director, Directorate of Education and Skills, OECD
Scottish Affairs: The future of Scottish agriculture post Brexit 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Bruce Wilson, Public Affairs Manager, Scottish Wildlife Trust Sheila George, Food and Environment Policy Manager, WWF Scotland Professor Colin Reid, Professor of Environmental Law, University of Dundee Aoife Behan, Director of Soil Association Scotland
Environmental Audit: UK export finance 10:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Greg Muttitt, Research Director, Oil Change International Mike Knight, Carbon Tracker Initiative Andrew Scott, Senior Research Fellow, ODI Dr Ben Caldecott, Director, Oxford Sustainable Finance Programme, Smith School of Enterprise and the Environment, University of Oxford Neil McCulloch, Principal, The Policy Practice Ltd; Director, McCulloch Consulting; and Associate Fellow, Institute of Development Studies
Defence: Work of the Service Complaints Ombudsman 11:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Nicola Williams, Service Complaints Ombudsman for the Armed Forces
Welsh Affairs: Wylfa Newydd nuclear power station 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Ken Skates AM, Minister for Economy and Transport, Welsh Government
Health and Social Care: Sexual Health 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Professor John Newton, Director of Health Improvement, Public Health England Professor Jim McManus, Vice President, Association of Directors of Public Health Steve Brine MP, Parliamentary Under Secretary of State for Public Health and Primary Care, Department of Health and Social Care Professor John Newton, Director of Health Improvement, Public Health England Dominic Hardy, Director of Primary Care Delivery, NHS England
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Environment, Food and Rural Affairs: Pre-appointment hearing with the Government’s preferred candidate for Chair of Natural England 2:45 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Tony Juniper, the Government's preferred candidate for Chair of Natural England
Environmental Audit: Pre-appointment hearing with the Government’s preferred candidate for Chair of Natural England 2:45 pm; Other
Witnesses: Tony Juniper, the Government's preferred candidate for Chair of Natural England

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Private Meeting 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Bribery Act 2010 Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Communications Committee: Committee Visit 11:00 am; Other
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The Economic Case for HS2 follow-up 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Mr Simon Warburton, Transport Strategy Director, Transport for Greater Manchester Mr Barry White, Chief Executive Officer, Transport for the North Mr Tim Wood, Powerhouse Rail Director, Transport for the North Mr Ben Still, Managing Director, West Yorkshire Combined Authority
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Shipments of Radioactive Substances (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Henley Orders and regulations; 3:00 pm
  • Carriage of Dangerous Goods (Amendment) Regulations 2019 – Lord Henley Orders and regulations
  • Electricity and Gas etc. (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Gas (Security of Supply and Network Codes) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Electricity Network Codes and Guidelines (Markets and Trading) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Electricity Network Codes and Guidelines (System Operation and Connection) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019; Electricity and Gas (Market Integrity and Transparency) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Henley Orders and regulations
  • Energy Efficiency (Private Rented Property) (England and Wales) (Amendment) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Estimated rising time; 7:30 pm