Previous business
Tuesday, 12 February 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy Oral questions; 11:30 am
  • Leaving the European Union – Theresa May Ministerial statement
  • Cairncross Review – Jeremy Wright Ministerial statement
  • Child Cruelty (Sentences) – Thomas Tugendhat Ten Minute Rule Motion
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [Lords] - remaining stages Legislation
  • Licensing of medical devices – Owen Smith Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • . Royal Assent; 2:30 pm
  • Achieving net zero carbon emissions in farming – Baroness Jones of Moulsecoomb Oral questions
  • Devolution in Yorkshire – Lord Wallace of Saltaire Oral questions
  • Implementing the 70 recommendations in the Report of the Stephen Lawrence Inquiry – Baroness Lawrence of Clarendon Oral questions
  • Acquired Brain Injury assessments for all prisoners on reception into prison – Lord Ramsbotham Oral questions
  • Draft Air Passenger Rights and Air Travel Organisers’ Licensing (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Cairncross Review – Lord Keen of Elie Statement
  • Draft Air Services (Competition) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Draft Airports Slot Allocation (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Draft Motor Vehicles (Wearing of Seatbelts) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Motor Vehicles (International Circulation) (Amendment) (EU Exit) Order 2019 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Environment (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Environment and Wildlife (Legislative Functions) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Leaving the European Union – Baroness Evans of Bowes Park Statement
  • Plant Protection Products (Miscellaneous Amendments) (EU Exit) Regulations 2019; Pesticides (Maximum Residue Levels) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Missing persons guardianship – Bambos Charalambous Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Regulation of non-surgical cosmetic procedures – Alberto Costa Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Special educational needs and disabilities funding – Vincent Cable Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Seasonal agricultural workers scheme – Alex Norris Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Support for young carers – Paul Blomfield Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Small Charitable Donations Act (Amendment) Order 2019 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Immigration and Social Security Co-ordination (EU Withdrawal) Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Ninth Delegated Legislation Committee: Draft Equivalence Determinations for Financial Services and Miscellaneous Provisions (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft Judicial Pensions and Fee-Paid Judges’ Pension Schemes (Amendment) Regulations 2019 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

International Development: UK aid for combating climate change 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Colin Buckley, Chief Operating Officer, CDC Joelle Jenny, Director of the Joint Funds Unit, National Security Secretariat Dr Helena Wright, Senior Policy Adviser, E3G Neil Bird, Senior Research Fellow, Overseas Development Institute Dr Angela Falconer, Associate Director, Climate Policy Initiative
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Richard Flinton, Chief Executive, North Yorkshire County Council John Henderson, Chief Executive, Staffordshire County Council Steve Rumbelow, Chief Executive, Rochdale Borough Council Councillor Anntoinette Bramble, Chair of Children and Young People’s Board, Local Government Association Chris Harrison, Director, SEND4Change Charlotte Ramsden, Chair of the Health, Care and Additional Needs Policy Committee, Association of Directors of Children’s Services Andrew Reece, British Association of Social Workers representative
Treasury: The work of the Payment Systems Regulator 10:00 am; Room 21, Palace of Westminster
Witnesses: Hannah Nixon, Managing Director, Payment Systems Regulator Charles Randell, Chairman, Payment Systems Regulator
Justice: The role of the magistracy: follow-up 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Lady Justice Macur, Senior Presiding Judge Senior District Judge Emma Arbuthnot, Chief Magistrate Lady Justice Thirlwall, Deputy Senior Presiding Judge Lucy Frazer QC MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice
Home Affairs: EU Settlement Scheme 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Abigail Adieze, Head of Service, Families and Home Directorate, Waltham Forest Borough Council Marianne Lagrue, Policy Manager – Migrant Children’s Project, Coram Children’s Legal Centre Nicole Masri, Legal Officer (Immigration & Asylum), Rights of Women Danny Mortimer, Co-Convenor, Cavendish Coalition and Chief Executive, NHS Employers Luke Piper, Solicitor, South West Law and Adviser, the3million Jill Rutter, Director of Strategy and Relationships, British Future Colin Yeo, Barrister, Garden Court Chambers and Founder and Editor, Free Movement Dr Adrienne Yong, Lecturer in Law, City University of London
Environmental Audit: Planetary health 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Georgina Mace, Professor of Biodiversity and Ecosystems, University College London Dr Mark Mulligan, Head of the Department of Geography, King's College London Professor Peter Cox, Professor of Climate System Dynamics, University of Exeter Dr Richard Horton, Editor-in-Chief, The Lancet Sonia Roschnik, Director, Sustainable Development Unit Matt Shardlow, Chief Executive Officer, BugLife- the Invertebrate Conservation Trust
Scottish Affairs: Immigration and Scotland 10:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Barry McCulloch, Senior Policy Advisor, FSB Scotland Gregor Scotland, Principal Policy Advisor, CBI Scotland Angela Coleshill, Director for Competitiveness, Food and Drink Federation Dr Donald Macaskill, Chief Executive, Scottish Care Marc Crothall, Chief Executive Scottish Tourism Alliance Professor Gerry McCormac, Principal of the University of Stirling and Vice-Convener of Universities Scotland Miss Rachel Sandison, Vice Principal, External Relations at the University of Glasgow
Digital, Culture, Media and Sport: Immersive and addictive technologies 10:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Sarah Jones, Head, School of Media, Birmingham City University Professor Andrew Przybylski, Director of Research, Oxford Internet Institute Michael Veale, Researcher, University College London
Defence: Armed Forces Covenant Annual Report 2018 11:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Anna Wright, Chief Executive, Naval Families Federation Maria Lyle, Director, RAF Families Federation Louise Simpson, Policy and Research Director, Army Families Federation Mary Moreland, Chairman, War Widows Association Charles Byrne, Director General, Royal British Legion Lieutenant General (Rtd) Sir Andrew Gregory KBE CB, Controller, SSAFA General (Rtd) Sir John McColl KCB CBE DSO, Chairman, COBSEO
Women and Equalities: Abortion law in Northern Ireland 1:40 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Dr Colin Melville, Medical Director and Director of Education and Standards, General Medical Council Sharon Burton, Head of Policy, Standards and Ethics, General Medical Council
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Welsh Affairs: Wylfa Newydd nuclear power station 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Gwen Parry-Jones OBE, Director of Nuclear Operations, Horizon Nuclear Power Rt Hon Alun Cairns MP, Secretary of State for Wales Richard Harrington MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Business, Energy and Industrial Strategy

Lords: Select Committees

Bribery Act 2010 Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Reforming the Electricity market - follow up 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Mr Tom Greatrex, Chief Executive, Nuclear Industry Association (at 4:20 PM) Professor Dieter Helm, Professor of Energy Policy and Fellow in Economics, Oxford University
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Protocol on Northern Ireland / Ireland 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:00 PM) Dr Katy Hayward, Reader, Queen's University Belfast Mr David Henig, Director, UK Trade Policy Project Ms Marie Demetriou QC, Barrister, Brick Court Chambers Ms Victoria Hewson, Senior Counsel, International Trade and Competition Unit, Institute of Economic Affairs

Lords: Grand Committee