Previous business
Wednesday, 30 January 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Northern Ireland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Draft domestic abuse Bill – Stella Creasy Urgent question
  • European Union (Requirements Relating to Withdrawal) – Sarah Wollaston Ten Minute Rule Motion
  • Crime (Overseas Production Orders) Bill - Remaining stages Legislation
  • Business of the House (Today) – Andrea Leadsom Business
  • Private Members' Bills – Andrea Leadsom Motion
  • Delay Repay on the Great Eastern Main Line – Will Quince Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Annual cost to the NHS of patients missing appointments with their GPs – Lord Dobbs Oral questions; 3:00 pm
  • Report by the Defence Safety Authority 'Fire Safety Review - defence single living accommodation' – Lord Lee of Trafford Oral questions
  • Proposals from the UK’s screen industries for reform of the apprenticeship levy – Lord Grade of Yarmouth Oral questions
  • Security concerns over the proposed sale of military equipment held by Used Equipment Surplus and Storage Ltd on behalf of Leonardo S.p.A. – Lord West of Spithead Oral questions
  • To ask the Government in the light of recent press reports what plans do they have to meet their statutory obligation to spend 0.7% of the UK's GDP on overseas aid – Lord Collins of Highbury Private Notice Question
  • Trade Bill - Committee stage (day 3) – Baroness Fairhead Legislation
  • Concerns expressed by general practitioners that children and young people with mental health problems are unable to access NHS treatments – Baroness Tyler of Enfield Short debate
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Supporting fathers in early parenthood – Tracey Crouch Westminster Hall debate; 9:30 am
  • School funding in Gloucestershire – David Drew Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Situation in Zimbabwe – Kate Hoey Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Illegal seaborne immigration across the English Channel – Philip Hollobone Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • World cancer day – John Lamont Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Ninth Delegated Legislation Committee: draft Jurisdiction and Judgments (Family) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 and the Draft Civil Partnership and Marriage (Same Sex Couples) (Jurisdiction and Judgments) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft Motor Vehicles (International Circulation) (Amendment) (EU Exit) Order 2019 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Eleventh Delegated Legislation Committee: Draft Collective Investment Schemes (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2019 and the draft Long-term Investment Funds (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: 'No Deal' Brexit preparedness 9:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Giles Derrington, Head of Policy: Brexit, International and Economics, techUK Professor Peter Bruce, Vice President and Physical Secretary, The Royal Society Professor Tim Wheeler, Director for International, UK Research and Innovation
Work and Pensions: Universal Credit: youth obligation 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Gale, Policy and Campaigns Manager, Young Women’s Trust Abigail Gill, Policy and Research Manager, Centrepoint Denise Hatton, Chief Executive, YMCA England Richard Rigby, Head of Policy and Public Affairs, The Prince’s Trust Stephen Evans, Chief Executive, Learning and Work Institute Elizabeth Taylor, Interim Chief Executive, Employment Related Services Association Samantha Windett, Director of Policy, Impetus - The Private Equity Foundation (PEF)
Environment, Food and Rural Affairs: Farm Inspection and Regulation Review 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Dame Glenys Stacey, Chair, Farm Inspection and Regulation Review Natalie Prosser, Regulatory Policy Advisor, Farm Inspection and Regulation Review
Northern Ireland Affairs: Implications of the EU Withdrawal Agreement and the backstop for Northern Ireland 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Dominic Raab MP
Transport: Health of the Bus Market 9:45 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Paul Woods, Interim Chief Finance Officer, North East Combined Authority and Local Government Association James Carney, Finance Director, Blackpool Transport Giles Fearnley, Managing Director, First Bus John Godfrey, Principal Consultant, TAS Partnership
Women and Equalities: Enforcing the Equality Act: the law and the role of the Equality and Human Rights Commission 9:50 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Nick O'Brien Luke Tryl, Director of Corporate Strategy, Ofsted Annette Lovell, Director of Engagement, Financial Ombudsman Service Esther Leighton Doug Paulley
Business, Energy and Industrial Strategy: Future of Audit 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: David Dunckley, Chief Executive Officer, Grant Thornton Scott Knight, Head of Audit, BDO Clive Stevens, Chairman, Association of Practicing Accountants Jac Berry, UK Head of Quality and Risk, Mazars David Sproul, Senior Partner and Chief Executive Officer, Deloitte UK Steve Varley, Chairman, EY UK Bill Michael, UK Chairman and Senior Partner of KPMG Kevin Ellis, Chairman and Senior Partner, PwC UK
Draft Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill: Draft Parliamentary Buildings (Restoration and Renewal) Bill 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Sir John Armitt, CBE, FREng, FICE, former Chairman, Olympic Delivery Authority Matthew Vickerstaff, Interim Chief Executive, Infrastructure and Projects Authority Stephen Dance, Director of Infrastructure Delivery, Infrastructure and Projects Authority Sir Amyas Morse, KCB, Comptroller and Auditor General, National Audit Office
International Trade: The impact of UK- EU arrangements on wider UK trade policy 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Sarah Taylor, Director for International Agreements, Foreign and Commonwealth Office
Science and Technology: Work of the Science Minister and Government Chief Scientific Adviser 10:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Chris Skidmore MP, Minister of State for Universities, Science, Research and Innovation Sarah Redwood, Deputy Director for EU Sciences and Innovation Programmes, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Jenny Dibden, Director, Science, Research and Innovation, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Treasury: Tax enquiries and resolution of tax disputes 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Jim Harra, Second Permanent Secretary and Tax Assurance Commissioner, HM Revenue and Customs Penny Ciniewicz, Director General Customer Compliance, HM Revenue and Customs Mary Aiston, Director Counter-Avoidance, HM Revenue and Customs
Public Accounts: BBC and personal service companies 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Lord Hall, Director General, BBC Anne Bulford, Deputy Director-General, BBC Jennifer Henderson, Group Tax Director, BBC
European Scrutiny: UK Exit from the EU 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Mr Steve Baker MP
Environment, Food and Rural Affairs: Pre-legislative scrutiny of the Draft Environment (Principles and Governance) Bill 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Maria Lee, Professor of Law and co-director of the Centre for Law and the Environment, UCL Daniel Greenberg, Council for Domestic Legislation, Office of Speaker's Council David Wolfe QC, Matrix Chambers William Wilson, Barrister and Director, Wyeside Consulting LTD
Procedure: Powers of the House of Commons to call for papers 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon the Lord Morris of Aberavon KG QC
Human Rights: Democracy, free speech and freedom of association 3:05 pm; Other
Witnesses: Vicky Ford MP, Chair, All-Party Parliamentary Group on Women in Parliament Sir Graham Brady MP, Chair, 1922 Committee Dr Lisa Cameron MP, Chair, All-Party Parliamentary Group on Disability Julie Elliott MP John Cryer MP, Chair, Parliamentary Labour Party
Public Accounts: Renewing the EastEnders set 4:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Lord Hall, Director General, BBC Anne Bulford, Deputy Director-General, BBC Richard Dawkins, COO, BBC Content

Lords: Select Committees

Constitution Committee: Parliamentary scrutiny of treaties 9:45 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Rt Hon Sir Alan Duncan MP, Minister of State for Europe and the Americas Rt Hon. David Lidington MP, Chancellor of the Duchy of Lancaster Ms Julia Crouch, Deputy Director for International Agreements, Foreign and Commonwealth Office
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
International Relations Committee: The Nuclear Non-Proliferation Treaty and nuclear disarmament 10:40 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Ms Andrea Berger, Senior Research Associate and Senior Program Manager, James Martin Center for Nonproliferation Studies Sir Simon Gass, former Political Director, FCO (at 11:40 AM) Mr John Gower CB OBE, • John Gower CB OBE, former Assistant Chief of Defence Staff (Nuclear, Chemical, Biological), Ministry of Defence
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other

Lords: Grand Committee