Previous business
Tuesday, 15 January 2019

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Public Sector Supply Chains (Project Bank Accounts) – Debbie Abrahams Ten Minute Rule Motion
  • Section 13(1)b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 - conclusion Debate
  • Rail services at Chester-le-street station – Kevan Jones Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Prevalence of gambling among children and young people – the Bishop of St Albans Oral questions; 2:30 pm
  • Reducing dental decay and gum disease in children – Lord Storey Oral questions
  • Extending the reminder for breast cancer checks to women over 73 years old – Baroness Bakewell Oral questions
  • Current situation in Sudan – Baroness Cox Oral questions
  • Voyeurism (Offences) (No. 2) Bill - Third reading – Lord Keen of Elie Legislation
  • Tenant Fees Bill - Third reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Counter-Terrorism and Border Security Bill - Third reading – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Draft Occupational and Personal Pension Schemes (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018; Draft Occupational and Personal Pension Schemes (Amendment etc.) (Northern Ireland) (EU Exit) Regulations 2018 – motion to approve – Baroness Buscombe Orders and regulations
  • Services of Lawyers and Lawyer’s Practice (Revocation etc.) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Keen of Elie Orders and regulations
  • Civil Legal Aid (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 – Lord Keen of Elie Orders and regulations
  • Takeovers (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019; Insolvency (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Consumer Protection (Enforcement) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Recognition of fibromyalgia as a disability – Toby Perkins Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Effect of business rates on pubs – Anne Main Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Local government funding – Preet Kaur Gill Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Coventry City football club and football stadium ownership – Jim Cunningham Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Provision of long-term capital for business – Stephen Kerr Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Merchant Shipping and Other Transport (Environmental Protection) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Mental Capacity (Amendment) Bill [Lords] 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Mental Capacity (Amendment) Bill [Lords] 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Nuclear Safeguards (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Technologies for meeting Clean Growth emissions reduction targets 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Deben, Chairman, Committee on Climate Change Chris Stark, Chief Executive, Committee on Climate Change Malcolm Brinded, Fellow, Royal Academy of Engineering Guy Newey, Director of Strategy and Performance, Energy Systems Catapult Professor Jim Watson, Director, UK Energy Research Centre
Business, Energy and Industrial Strategy: Future of Audit 9:45 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Prof Christopher Humphrey, Professor of Accounting, Alliance Manchester Business School Vinita Mithani, Lecturer in Accounting, Department of Accounting and Finance, Middlesex University Ilias G. Basioudis, Senior Lecturer in Financial Accounting and Auditing, Aston University Business School Prof Karthik Ramanna, University of Oxford Leon Kamhi, Head of Responsible Investment, Hermes Investment Management Liz Murrall, Director, Stewardship and Reporting, The Investment Association Euan Stirling, Global Head of Stewardship & ESG Investment, Aberdeen Standard Investments Natasha Landell-Mills, Head of Stewardship, Sarasin & Partners
Home Affairs: Modern Slavery 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Burns-Williamson OBE, Police and Crime Commissioner, West Yorkshire and Chair, National Anti-Trafficking and Modern Slavery Network Rob Jones, Lead on Modern Slavery and Human Trafficking, National Crime Agency Chief Constable Shaun Sawyer, Devon and Cornwall Police and Lead for Modern Slavery and Human Trafficking, National Police Chiefs Council Baljit Ubhey, Director of Prosecution Policy and Inclusion, Crown Prosecution Service Victoria Marks, Director, Anti-Trafficking and Labour Exploitation Unit James Robottom, Barrister, 7 Bedford Row Philippa Southwell, Consultant Solicitor - Advocate, Birds Solicitors Nusrat Uddin, Solicitor, Wilson Solicitors LLP
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Tania Beard, Headteacher, St Martin's C of E Primary and Nursery School Jon Boyes, Principal, Herne Bay High School Penny Earl, Resource Provision Manager, Stoke Park Infant School Sabrina Hobbs, Principal, Severndale Specialist Academy Nicola Jones-Ford, SENCo, Fulham College Boys' School Dr Cath Lowther, Educational Psychologist Callum Wetherill, Pastoral Leader, Joseph Norton Academy
Treasury: The work of the Financial Conduct Authority 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Andrew Bailey, Chief Executive, Financial Conduct Authority Charles Randell, Chairman, Financial Conduct Authority
Justice: Bailiffs: Enforcement of debt 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Joanna Elson, Chief Executive, Money Advice Trust Joe Lane, Policy Manager, Citizens Advice Peter Tutton, Head of Policy, StepChange Debt Charity Russell Hamblin-Boone, Chief Executive, Civil Enforcement Association Simon Jacobs, Partner, Jacobs
Public Administration and Constitutional Affairs: Strategic Leadership in the Civil Service 10:00 am; Room 19, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Gerry Grimstone
International Development: Forced displacement in Africa 10:00 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Harriett Baldwin MP, Minister of State for Africa at the Foreign and Commonwealth Office and Minister of State for International Development Chris Kiggell, Policy Manager protracted crises Yves Horent, Senior Humanitarian Adviser in Africa Regional Department, Department for International Development
Scottish Affairs: The relationship between the UK and Scottish Governments 10:15 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Bettina Petersohn, Swansea University Dr César Colino, National University of Distance Education, Madrid Dr Sandra León, York University Jan Bayart, Deputy Head of Mission, Embassy of Belgium in the UK George Anderson, former Deputy Minister of Intergovernmental Affairs, Privy Council Office, Canadian Government – via video link
Environmental Audit: Planetary health 11:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Lora E. Fleming, Chair, European Centre for Environment and Human Health, University of Exeter Medical School Professor Sir Andy Haines, Professor of Environmental Change and Public Health, London School of Hygiene and Tropical Medicine Professor Howard Frumkin, Head of Our Planet, Our Health, Wellcome Trust
Defence: Global Islamist Terrorism 11:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: David Patrikarakos, Oxford Research Group Emily Knowles, Oxford Research Group Chris Woods, Airwars
Defence: Consequences for UK Defence of INF withdrawal 12:45 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Sir Alan Duncan KCMG MP, Minister of State for Europe and the Americas, Foreign and Commonwealth Office Ben Fender, Head of Security Policy Department, Defence and International Security Directorate, Foreign and Commonwealth Office
Welsh Affairs: Prison provision in Wales 2:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rory Stewart OBE MP, Minister of State, Ministry of Justice Edward Argar, Parliamentary Under-Secretary of State, Ministry of Justice
Petitions: Funding for research into brain tumours: follow-up 2:20 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Matt Hancock MP, Secretary of State for Health and Social Care Mike Batley, Deputy Director, Research Programmes Helen Campbell, Portfolio Manager for DHSC Research Network, Clinical Research Facilities, and Cancer Research, Department for Health and Social Care
Health and Social Care: Budget and NHS long-term plan 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Jennifer Dixon, Chief Executive, The Health Foundation Nigel Edwards, Chief Executive, Nuffield Trust Richard Murray, Chief Executive, The King's Fund Niall Dickson, Chief Executive, NHS Confederation Chris Hopson, Chief Executive, NHS Providers Julie Wood, Chief Executive, NHS Clinical Commissioners Dr Nav Chana, Joint National Primary Care Home Clinical Director, National Association of Primary Care Cllr Ian Hudspeth, Chair of the Community Wellbeing Board, Local Government Association
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: China and the international rules-based system 2:45 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Mark Field MP, Minister of State Kate White, Asia Pacific Director James Kariuki, Multilateral Policy Director, Foreign and Commonwealth Office

Lords: Select Committees

EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Dr Sheila Willis
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Private Meeting 3:20 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster

Lords: Grand Committee

  • Interchange Fee (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations; 3:30 pm
  • Alternative Investment Fund Managers (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018: Social Entrepreneurship Funds (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018: Venture Capital Funds (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Estimated rising time; 7:30 pm