Previous business
Tuesday, 11 December 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Conclusion of Debate on Section 13 (1)(b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 (Day 5) Debate
  • HM Treasury (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Government’s duty under Section 13 of the EU Withdrawal Act if no deal is reached by the 21st January – Yvette Cooper Urgent question
  • Cannabis (Legalisation and Regulation) – Norman Lamb Ten Minute Rule Motion
  • Government's management of the meaningful vote debate Emergency Debate
  • Ivory Bill - Programme (No.3) – Michael Gove Programme Motion
  • Ivory Bill Consideration of Lords amendments
  • Fuel Poverty General debate
  • Private parking enforcement at commercial ports and trading estates – Daniel Poulter Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Work carried out within the NHS to improve access to specialist services in areas which are remote from main hospitals – Lord Beith Oral questions; 2:30 pm
  • Securing continued co-operation on international development programmes and funding in partnership with the EU – Lord Bruce of Bennachie Oral questions
  • Improving the energy performance of buildings as a contribution towards reducing carbon emissions and achieving the UK’s climate change obligations – Lord Stunell Oral questions
  • Improving the resilience of UK mobile networks following the outage of O2’s services – Lord Lucas Oral questions
  • Section 13 of the European Union (Withdrawal) Act 2018 – Lord Keen of Elie Statement
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [HL] - Third reading – Lord O'Shaughnessy Legislation
  • Tenant Fees Bill - Report stage – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Online Pornography (Commercial Basis) Regulations 2018; Guidance on Age-verification Arrangements; Guidance on Ancillary Service Providers - motion to approve – Lord Ashton of Hyde Orders and regulations
  • Online Pornography (Commercial Basis) Regulations 2018; Guidance on Age-verification Arrangements – motion to regret – Lord Stevenson of Balmacara Orders and regulations
  • Operation Conifer and the allegations of child sex abuse against Sir Edward Heath – Lord Lexden Debate
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • The House of Commons Financial Plan 2019-20 to 2022-23 and draft Estimates for 2019-20 – Chris Bryant Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • NHS treatment of patients requiring hysteroscopies – Lyn Brown Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • State aid, public ownership and workers rights after the UK leaves the EU – Laura Smith Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Cat welfare – Rehman Chishti Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Staffing levels in the NHS – Tracy Brabin Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Finance (No. 3) Bill 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Fisheries Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Fisheries Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Takeovers (Amendment) (EU Exit) Regulations 2019 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Church of England (Miscellaneous Provisions) Measure (HC 1688), the Church Property Measure (HC 1689) and the Church of England Pensions Measure (HC 1690) 2:30 pm; Room 14, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Finance (No. 3) Bill 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Consumers' access to financial services 9:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Baroness Tyler of Enfield The Lord Bird MBE
Justice: Prison population 2022: planning for the future 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Michael Spurr, Chief Executive Officer, HM Prison and Probation Service Neil Richards, Head of Custodial Contracts, HM Prison and Probation Service Paul Newton, Governor, HMP Birmingham Jerry Petherick, G4S Rory Stewart MP, Minister of State for Justice, Ministry of Justice Michael Spurr, Chief Executive Officer, HM Prison and Probation Service
International Development: ICAI Annual Report and follow-up review 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Alison Evans, Chief Commissioner Ekpe Attah, Head of Secretariat, Independent Commission for Aid Impact Joelle Jenny, Joint Funds Unit Director Daniel Davis, Prosperity Fund Head, Foreign and Commonwealth Office Matthew Rycroft CBE, Permanent Secretary Juliet Chua, Director General for Finance and Corporate Performance Beverley Warmington, Director for Conflict, Humanitarian, Security and Migration, Department for International Development Dr Alison Evans, Chief Commissioner Ekpe Attah, Head of Secretariat, Independent Commission for Aid Impact
Education: Fourth Industrial Revolution 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Anthony Seldon, Vice-Chancellor, University of Buckingham Professor John Baruch, Director of the Centre for Education for the Fourth Industrial Revolution, Leeds Beckett University Professor Mary Stuart, Vice Chancellor, University of Lincoln Simon Peyton Jones, Honorary Professor of the Computing Science Department, Glasgow University Duncan Baldwin, Deputy Policy Director: Standards, Association of School and College Leaders Professor Danaë Stanton Fraser, Professor in Human Computer Interaction, University of Bath
Science and Technology: Work of the Science Minister and Government Chief Scientific Adviser 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Patrick Vallance, Government Chief Scientific Adviser Dr Rupert Lewis, Director, Government Office for Science
Defence: Statute of limitations – veterans protection 11:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: General (Rtd) Sir Nick Parker Hilary Meredith, Chairman, Hilary Meredith Solicitors Professor Richard Ekins, University of Oxford and Policy Exchange Judicial Power Project
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) The Rt Hon Lord Henley, Parliamentary Under Secretary of State, BEIS (at 10:45 AM) Mr Jake Berry MP, Parliamentary Under Secretary of State (Minister for Local Growth), MHCLG
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Iskander Fernandez, Partner, BLM
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Mr Kit Malthouse MP, Minister of State for Housing, Ministry of Housing, Communities and Local Government
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Ms Lorraine Turner, Business Development and Technical Director, United Kingdom Accreditation Service Ms Katherine Monnery, United Kingdom Accreditation Service Ms Sara Walton, Governance and Resilience Market Development Manager, British Standards Institution Mr Steve Brunige, Head of Industry and Government Engagement, British Standards Institution
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:20 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:20 PM) Ms Catherine Wright, Director of Digital & Skills (Flood & Coastal Risk Management), Environment Agency Dr Ned Garnett, Associate Director of Research, Natural Environment Research Council (at 4:10 PM) Mr Adam Bryan, Managing Director, South East LEP Mr Jonathan Sharrock, Chief Executive, Coast to Capital LEP
Economic Affairs Committee: Social care funding in England 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Ms Caroline Abrahams, Charity Director, Age UK Mr Jules Constantinou, President, Institute and Faculty of Actuaries (at 4:30 PM) Mr Iain MacBeath, Resources Co-Lead , Association of Directors of Adult Social Services Mr David Phillips, Associate Director, Institute for Fiscal Studies Ms Sarah Pickup OBE, Deputy Chief Executive, Local Government Association
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster