Previous business
Wednesday, 5 December 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Immigration (Time Limit on Deportations) – Tulip Siddiq Ten Minute Rule Motion
  • Section 13 (1)(b) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 (Day 2) Debate
  • South Western Railway franchise – Vincent Cable Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • The negotiated withdrawal agreement laid before the House on Monday 26 November 2018 with the title ‘Agreement on the withdrawal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland from the European Union and the European Atomic Energy Community’ and the framework for the future relationship laid before the House on Monday 26 November 2018 with the title ‘Political Declaration setting out the framework for the future relationship between the European Union and the United Kingdom’ (day 1) – Baroness Evans of Bowes Park Debate; 11:00 am
  • ‘Agreement on the withdrawal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland from the European Union and the European Atomic Energy Community’ - motion to regret (day 1) – Baroness Smith of Basildon Debate
  • Resources for reconstruction programmes in Syria – Baroness D'Souza Oral questions; 3:00 pm
  • Public awareness of health impacts of diesel fuel emissions – Baroness Randerson Oral questions
  • What is the basis in statute for the offence of religious hate speech – Lord Pearson of Rannoch Oral questions
  • Encouraging oil and gas companies to link executive pay to carbon emission reduction targets – the Bishop of St Albans Oral questions

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Future of free schools and academies in England – Greg Hands Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Services at Southend hospital – Sir David Amess Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Reforming the regulation of shisha lounges – Shabana Mahmood Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Provision of affordable credit for people on low incomes – Frank Field Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Gender pay gap – Stella Creasy Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Competition (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: The UK's economic relationship with the European Union 9:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Andrew Sentance CBE, Independent Business Economist Professor Sir Stephen Nickell, Specialist Adviser to the Treasury Committee
Work and Pensions: Pension costs and transparency 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Colin Meech, National Officer, UNISON Jonathan Lipkin, Director of Policy, Strategy & Research, Investment Association Dr Yvonne Braun, Director of Policy, Long-Term Savings and Protection, Association of British Insurers Nigel Peaple, Director of Policy, Pensions and Lifetime Savings Association
Environment, Food and Rural Affairs: Scrutiny of the Fisheries Bill 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Carl M. O'Brien CBE CStat CSci FLS, Defra Chief Fisheries Science Adviser & UK Delegate to ICES, Centre for Environment, Fisheries and Aquaculture Science Dr Craig McAngus, Lecturer in Politics, School of Media, Culture and Society, University of the West of Scotland Councillor John Lamb, Chair, Kent and Essex Inshore Fishery Conservation Authority Phil Haslam, Director of Operations, Marine Management Organisation
Northern Ireland Affairs: Funding priorities in the 2018-19 budget: Education 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Gerry Campbell, Chief Executive, Council for Catholic Maintained Schools Tony McCusker, Chair, Finance and Personnel Committee, Council for Catholic Maintained Schools Barry Mulholland, Chief Executive, Controlled Schools Support Council Heather Murray, Board Member, Controlled Schools Support Council and Principal, Millington Primary School Nuala O’Neill, Chief Executive, Governing Bodies Association Sir Gerry Loughran, Vice Chairman, Governing Bodies Association Roisin Marshall, Chief Executive Officer, Northern Ireland Council for Integrated Education Diane McDowell, NICIE Representative, Department for Education Local Management of Schools Funding Committee and Bursar, Hazelwood Integrated Primary School
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 9:50 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Win Lawlor, Deputy Director, Irish Community Care Kim White OBE, former police constable, Kent Police Janie Codona MBE, Manager, One Voice 4 Travellers
International Trade: The work of the Department for International Trade 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Dr Liam Fox MP, Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade John Alty, Director General of Trade Policy, Department for International Trade Catherine Vaughan, Director General and Cheif Operating Officer
Treasury: The UK's economic relationship with the European Union 1:00 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon Philip Hammond MP, Chancellor of the Exchequer Clare Lombardelli, Director General, Chief Economic Adviser, HM Treasury Susannah Storey, Acting Director General, Department for Exiting the European Union
Digital, Culture, Media and Sport: Live music 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Margot James MP, Minister for Digital and the Creative Industries Darren Henley OBE, Chief Executive, Arts Council England
Environment, Food and Rural Affairs: Scrutiny of the Fisheries Bill 2:45 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Mike Park OBE, Chief Executive, Scottish White Fish Producers Association Jeremy Percy, Chief Executive, New Under Ten Fishermen's Association Jim Portus, Chief Executive Secretary, South Western Fish Producer Organisation Andrew Kuyk CBE, Director General, UK Seafood Industry Alliance
Human Rights: Immigration detention 3:15 pm; Other
Witnesses: Rt Hon Caroline Nokes MP, Minister of State for Immigration, Home Office Tyson Hepple, Director General, Immigration Enforcement, Home Office
Foreign Affairs: The future of the UK Overseas Territories 4:00 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Hon. Victor F. Banks, Chief Minister of Anguilla Hon. Donaldson Romeo, Premier of Montserrat Hon. Sharlene Cartwright Robinson, Premier of the Turks & Caicos Islands Hon. Ms. Teslyn Barkman, Member of the Falkland Islands Legislative Assembly Councillor Leslie Jaques OBE, Government of Pitcairn Islands Councillor Derek Thomas, Member of the St Helena Legislative Assembly Mr Ian Lavarello, Chief Islander of Tristan da Cunha Councillor Keturah (Kitty) George, Ascension Island Council

Lords: Select Committees

EU Home Affairs Sub-Committee: Brexit: EU student exchanges and funding for university research 9:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:40 AM) Professor Andrew Thompson, Executive Chair of the Arts and Humanities Research Council, UK Research and Innovation Dr Beth Thompson MBE, Head of UK & EU Policy, Wellcome Trust Ms Vivienne Stern, Director, Universities UK International
Constitution Committee: Parliamentary scrutiny of treaties 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:40 AM) Sir Franklin Berman QC, Former Legal Adviser to the FCO and Barrister with Essex Court Chambers (at 10:20 AM) Mr Alexander Downer, Former Australian Minister for Foreign Affairs and High Commissioner to the UK
EU Energy and Environment Sub-Committee: Implementation and enforcement of the EU landing obligation 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Mr Jim Pettipher, CEO, Coastal Producer Association Mr Jeremy Percy, CEO, New Under Tens Fishermens Association Mr Graeme Searle, Fisherman Mr Graham Doswell, Fisherman (at 11:15 AM) Ms Helen McLachlan, Programme Manager, fisheries governance, WWF-UK Mr Samuel Stone, Head of fisheries and aquaculture, Marine Conservation Society
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
International Relations Committee: Private Meeting 2:30 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster