Previous business
Tuesday, 27 November 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Relations between Ukraine and Russia – John Whittingdale Urgent question
  • Minimum Service Obligation (High Street Cashpoints) – Huw Merriman Ten Minute Rule Motion
  • Courts and Tribunals (Judiciary and Functions of Staff) Bill [Lords] - 2nd reading Legislation
  • Courts and Tribunals (Judiciary and Functions of Staff) Bill [Lords] – David Gauke Programme Motion
  • Courts and Tribunals (Judiciary and Functions of Staff) Bill [Lords] – Mel Stride Money Resolution
  • Arrest and detention of Jagtar Singh Johal - Martin Docherty-Hughes Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Developing mental health support in schools – Lord Storey Oral questions; 2:30 pm
  • Ensuring planned local government fair funding allocation will provide local authorities with the resources needed to provide sufficient and effective local services – Baroness Pinnock Oral questions
  • Sufficiency of current industry contributions to reduce gambling-related harm – the Bishop of St Albans Oral questions
  • Free TV licences for those of 75 – Lord Stevenson of Balmacara Oral questions
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [HL] - Report stage (day 2) – Lord O'Shaughnessy Legislation
  • Draft European Union (Definition of Treaties) (Economic Partnership Agreements and Trade Agreement) (Eastern and Southern Africa States, Southern African Development Community States, Ghana and Ecuador) Order 2018 – motion to approve – Baroness Fairhead Orders and regulations
  • Draft European Union (Definition of Treaties) (Economic Partnership Agreements and Trade Agreement) (Eastern and Southern Africa States, Southern African Development Community States, Ghana and Ecuador) Order 2018 – motion to regret – Lord Stevenson of Balmacara Orders and regulations
  • Estimated rising time; 10:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Armed violence against farming communities in Nigeria – Jim Shannon Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Overpayments of carers allowance – Ruth George Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Two child limit in universal credit and child tax credits – Alison Thewliss Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Future of the South Eastern rail franchise – Bob Neill Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • EU settled status scheme – Matt Warman Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Mental Health (Northern Ireland) (Amendment) Order 2018 8:55 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Finance (No. 3) Bill 9:25 am; Room 10, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Healthcare (International Arrangements) Bill 9:25 am; Room 16, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Finance (No. 3) Bill 2:00 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Second Delegated Legislation Committee: Draft Trade Barriers (Revocation) (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Government of Wales Act 2006 (Variation of Borrowing Power) Order 2018 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Education: School and college funding 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dave Hill, Executive Director of Children, Families and Learning, Surrey County Council Gary Fielding, Corporate Director of Strategic Resources, North Yorkshire County Council Tim Moss, County Commissioner for School Quality Assurance and Intervention, Staffordshire County Council Cllr Anntoinette Bramble,Chair of the Children and Young People’s Board, Local Government Association Cllr Paul Carter, Chair, County Councils Network Yolande Burgess, Strategy Director, London Councils
Justice: The role of the magistracy: follow-up 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: John Bache JP, Chair, Magistrates Association Mrs Jo King JP, Co-Chair, Magistrates’ Engagement Group Duncan Webster JP, National Leadership Magistrate Phil Bowen, Director, Centre for Justice Innovation Penelope Gibbs, Director, Transform Justice
Treasury: Economic Crime 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Richard Piggin, Head of External Affairs, Which Richard Emery, Independent Fraud Investigator, 4Keys International
Environmental Audit: Sustainability of the fashion industry 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Mike Barry, Director of Sustainable Business, Marks and Spencer Paul Lister, Head of Ethical Trade & Environmental Sustainability Team, Primark Jamie Beck, Head of Supplier Management, Arcadia Group Leanne Wood, Chief People, Strategy and Corporate Affairs Officer at Burberry Carol Kane, Joint Chief Executive Officer, Boohoo Nick Beighton, Chief Executive Officer, ASOS Paul Smith, Head of Product Quality & Supply, Missguided
Science and Technology: Digital government 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Tom Loosemore, Partner at Public Digital, former Deputy Director of the Government Digital Service (2011-2015) Dafydd Vaughan, Director, Cedryrn Ltd
Science and Technology: Digital government 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Tom Loosemore, Partner at Public Digital, former Deputy Director of the Government Digital Service (2011-2015) Dafydd Vaughan, Director, Cedyrn Ltd
Business, Energy and Industrial Strategy: Leaving the EU: implications for UK business 10:45 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dan Mobley, Corporate Relations Director, Diageo Ian Rayson, Director of Corporate Communications, Nestlé UK Ian Wright, Chief Executive, Food and Drink Federation
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 1:15 pm; Room 8, Palace of Westminster
Digital, Culture, Media and Sport: Disinformation and ‘fake news’ 11:30 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Richard Allan, Vice President of Policy Solutions, Facebook Leopoldo Moreau, Chair, Freedom of Expression Commission, Chamber of Deputies, Argentina Nele Lijnen, member, Committee on Infrastructure, Communications and Public Enterprises, Parliament of Belgium Alessandro Molon, Member of the Chamber of Deputies, Brazil Bob Zimmer, Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Nathaniel Erskine-Smith, Vice-Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Charlie Angus, Vice-Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Catherine Morin-Desailly, Standing Committee on Culture, Education and Media, French Senate Hildegarde Naughton, Chair, Joint Committee on Communications, Climate Action and Environment, Parliament of Ireland Eamon Ryan, member, Joint Committee on Communications, Climate Action and Environment, Parliament of Ireland Dr Inese Lībiņa-Egnere, Deputy Speaker, Parliament of Latvia Pritam Singh, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore Edwin Tong, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore Sun Xueling, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore
Defence: Mental Health and the Armed Forces, Part Two: The Provision of Care 11:30 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Catherine Braddick-Hughes Andy Price Tim Boughton Sue Freeth, Chief Executive, Combat Stress David Richmond CBE, former Chairman of the Contact Group Tony Wright, Chief Executive, Forward Assist
Welsh Affairs: Prison provision in Wales 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Evan Jones, Head of Community Services, St Giles Trust Junior Smart, Business Development Manager, St Giles Trust
Health and Social Care: Impact of the Brexit withdrawal agreement on health and social care 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Tamara Hervey, Jean Monnet Professor of European Union Law, University of Sheffield Mark Dayan, Policy and Public Affairs Analyst, Nuffield Trust Nick Fahy, Senior Researcher, University of Oxford Medical Sciences Division Rt Hon Matt Hancock MP, Secretary of State for Health and Social Care Sir Chris Wormald, Permanent Secretary, Department of Health and Social Care Simon Stevens, Chief Executive, NHS England Ian Dalton, Chief Executive, NHS Improvement
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: Global Britain and India 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Rudra Chaudhuri, Senior Lecturer, King’s College London and Director, Carnegie India Ranjan Mathai, former Indian High Commissioner to the UK Professor Kate Sullivan de Estrada, Associate Professor in the International Relations of South Asia, University of Oxford
Home Affairs: The work of the Home Secretary 3:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Sajid Javid MP, Home Secretary Sir Philip Rutnam, Permanent Secretary, Home Office
Digital, Culture, Media and Sport: Disinformation and ‘fake news’ 3:30 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Elizabeth Denham, Information Commissioner Steve Wood, Deputy Information Commissioner, Information Commissioner's Office Leopoldo Moreau, Chair, Freedom of Expression Commission, Chamber of Deputies, Argentina Catherine Morin-Desailly, Standing Committee on Culture, Education and Media, French Senate Alessandro Molon, Member of the Chamber of Deputies, Brazil Bob Zimmer, Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Nathaniel Erskine-Smith, Vice-Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Charlie Angus, Vice-Chair, Standing Committee on Access to Information, Privacy and Ethics, House of Commons, Canada Nele Lijnen, member, Committee on Infrastructure, Communications and Public Enterprises, Parliament of Belgium Hildegarde Naughton, Chair, Joint Committee on Communications, Climate Action and Environment, Parliament of Ireland Eamon Ryan, member, Joint Committee on Communications, Climate Action and Environment, Parliament of Ireland Dr Inese Lībiņa-Egnere, Deputy Speaker, Parliament of Latvia Pritam Singh, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore Edwin Tong, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore Sun Xueling, member, Select Committee on Deliberate Online Falsehoods, Parliament of Singapore Ashkan Soltani, tech expert

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Mr Ben Colson, Chair, Bus Users UK Mr Darren Shirley, CEO, Campaign for Better Transport Mr John Birtwistle, Head of Policy - UK Bus, FirstGroup plc (at 10:45 AM) Ms Julia Mulligan, Chair, National Rural Crime Network Deputy Chief Constable Craig Naylor, Lead for Rural Crime, National Police Chiefs’ Council
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Dr Branislav Hock, Lecturer in Counter Fraud Studies , Portsmouth University (at 11:35 AM) Mr Donald Toon, Director of Prosperity (Economic Crime and Cyber Crime), National Crime Agency Mr James Mitra, Senior Operations Manager, International Corruption Unit, National Crime Agency
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Professor James Sefton, Chair in Economics, Imperial College London Mr Julian McCrae, Senior Advisor, International School of Government, King's College London Mr Chris Giles, Economics Editor, Financial Times (at 12:30 PM) Professor Sir John Hills, Chair of CASE and Richard Titmuss Professor of Social Policy, London School of Economics Mr Warwick Lightfoot, Head of Economics and Social Policy, Policy Exchange Ms Carys Roberts, Senior Economist, Institute for Public Policy Research (IPPR) Mr Rory Meakin, Research Fellow, TaxPayers' Alliance
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Dr Anya Hunt, CEO, Chartered Society of Forensic Sciences Mr Angus Marshall, Director and Principal Scientist, n-gate Ltd Dr David Schudel, Forensic scientist, Keith Borer Consultant (at 4:25 PM) Mr Mark Stokes, Head of Digital, Cyber & Communications Forensics Unit, Metropolitan Police Dr Jan Collie, Managing Director and Senior Forensic Investigator, Discovery Forensics Professor Peter Sommer, Professor of Digital Forensics, Birmingham City University
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:20 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:20 PM) Mr Alex de Rijke, Director, drMM Mr Gary Young, Partner, Farrells Mr Andy Murdoch, Director (Cities), Buro Happold Engineering (at 4:00 PM) Ms Karen Tyrell, Executive Director of External Affairs, Addaction Mr Sam Crowe, Acting Director of Public Health, Public Health Dorset
Economic Affairs Committee: Social care funding in England 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Mr Rob Yuille, Head of Retirement Policy, Association of British Insurers Mr John Godfreys, Corporate Affairs Director, Legal and General Group (at 4:35 PM) Ms Daniela Silcock, Head of Policy Research, Pensions Policy Institute Sir Steven Webb, Director of Policy , Royal London Group Mr Steven Cameron, Pensions Director, Aegon UK
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster