Upcoming business
Wednesday, 21 November 2018

Commons: Main Chamber

  • International Development (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Marriage and Civil Partnership (Consent) – Fabian Hamilton Ten Minute Rule Motion
  • Fisheries Bill - 2nd reading Legislation
  • Fisheries Bill – Mel Stride Money Resolution
  • Potential effect of a VAT reduction on the tourism industry – Alistair Carmichael Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Sustainability of funding for women’s refugees. – Baroness Donaghy Oral questions; 3:00 pm
  • Discussions with the Chambers of Commerce and Confederation of British Industry representatives about the economic effects of Brexit – Baroness Quin Oral questions
  • Talks with the government of Saudi Arabia on human rights in that country – Lord Hoyle Oral questions
  • Mental Capacity (Amendment) Bill [HL] - Report stage (day 1) – Lord O'Shaughnessy Legislation
  • Police, Fire and Crime Commissioner for North Yorkshire (Fire and Rescue Authority) Order 2018 – motion to regret – Baroness Pinnock Orders and regulations
  • Draft Crime and Courts Act 2013 (Commencement No. 18) Order 2018 – motion to approve – Baroness Vere of Norbiton Orders and regulations
  • Draft Crime and Courts Act 2013 (Commencement No. 18) Order 2018 – motion to regret – Lord Thomas of Gresford Orders and regulations

Commons: Westminster Hall

  • Proposals to allow self-identification of gender – David Davies Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Rape myths and juries – Ann Coffey Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Investing in nursing higher education in England – Eleanor Smith Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Use of plastics in agriculture – Scott Mann Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Provision of legal services after the UK leaves the EU – Jonathan Djanogly Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Short Selling (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 19th sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Timeshare, Holiday Products, Resale and Exchange Contracts (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 2:00 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Agata Gostynska-Jakubowska, Senior Research Fellow, Centre for European Reform Mats Persson, former adviser to Number 10 and UK Brexit Strategy Leader, EY Professor Franklin Dehousse, former Judge at the General Court of the European Union Dr Holger Hestermeyer, Shell Reader in International Dispute Resolution, King’s College London
Work and Pensions: Benefit cap 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Justin Tomlinson, Parliamentary Under Secretary of State for Family Support, Housing and Child Maintenance Pete Searle, DWP Policy Director, Working Age Benefits
Northern Ireland Affairs: Work of the Secretary of State for Northern Ireland, 2017-19 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Karen Bradley MP, Secretary of State for Northern Ireland
Environment, Food and Rural Affairs: Chair of Natural England 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Andrew Sells, Chair, Natural England
Women and Equalities: Women in the House of Commons 9:50 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Baroness Jenkin of Kennington, Co-chair, Women2win Nan Sloane, Training Co-ordinator, Labour Women's Network Sam Smethers, Chief Executive, Fawcett Society Professor Sarah Childs Isabel Hardman, Assistant Editor, The Spectator Tasmina Ahmed-Sheikh OBE Gemma Doyle Flick Drummond Jenny Willott OBE
Justice: Prison population 2022: planning for the future 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Peter Clarke, HM Inspectorate of Prisons
International Trade: UK trade policy transparency and scrutiny 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Brigid Fowler, Senior Researcher, Hansard Society David Henig, Director of the UK Trade Policy Project, European Centre for International Political Economy Maddy Thimont Jack, Researcher, Institute for Government
Education: Accountability hearings 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Claudia Harris, Chief Executive, Careers & Enterprise Company Christine Hodgson, Chair, Careers & Enterprise Company
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 1:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Nick Lowles, CEO, Hope not Hate
Treasury: HM Revenue and Customs Annual Report and Accounts 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Jon Thompson, Chief Executive and Permanent Secretary, HM Revenue and Customs Jim Harra, Director General, Customer Strategy and Tax Design, HM Revenue and Customs Justin Holliday, Chief Finance Officer, HM Revenue and Customs
Home Affairs: Asylum accommodation 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Caroline Nokes MP, Minister of State for Immigration Paul Morrison, Director of In-Country Migration and Temporary Migration, Permanent Migration and Premium Services, Sean Palmer, Director of Asylum Support, Immigration and Protection, Home Office
Public Accounts: Academy accounts and performance 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Jonathan Slater, Permanent Secretary, Department for Education Eileen Milner, Chief Executive, Education and Skills Funding Agency Mike Pettifer, Director, Academies and Maintained Schools Group, Education and Skills Funding Agency
European Scrutiny: European Defence Industrial Development Programme (EDIDP) 3:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Stuart Andrew MP, Parliamentary Under-Secretary of State and Minister for Defence Procurement, Ministry of Defence Linda Dann, Head of European Bilateral Relations and EU Exit, Ministry of Defence Valerie Evans, Head of the International Relations Group, Defence Equipment and Support
Defence: European Defence Industrial Development Programme (EDIDP) 3:00 pm; Other
Witnesses: Stuart Andrew MP, Parliamentary Under-Secretary of State and Minister for Defence Procurement Linda Dann, Head of European Bilateral Relations and EU Exit, Ministry of Defence Valerie Evans, Head of the International Relations Group, Defence Equipment and Support
Human Rights: Immigration detention 3:15 pm; Other
Witnesses: Amanda Weston QC, Barrister, Garden Court Chambers Stephanie Harrison QC, Barrister, Garden Court Chambers Toufique Hossain, Solicitor, Duncan Lewis and Co Laura Dubinsky, Barrister, Doughty Street Chambers
Business, Energy and Industrial Strategy: Carbon Capture Usage and Storage 4:15 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Claire Perry MP, Minister of State for Climate Change and Industry, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Ashley Ibbett, Director for Clean Electricity, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Tim Lord, Director for Clean Growth, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Business, Energy and Industrial Strategy: Clean Growth Strategy and International Climate Change Targets 5:00 pm; Room 6, Palace of Westminster

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Brexit: the European Investment Bank 9:45 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) Mr Robert Jenrick MP, Exchequer Secretary to the Treasury, HM Treasury Mr Philip Duffy, Director, Growth and Enterprise, HM Treasury Mr David Lunn, Director, EU Exit, HM Treasury
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Draft Legislative Reform (Horserace Betting Levy) Order 2018 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) The Lord Lipsey (at 11:20 AM) Ms Mims Davies MP, Parliamentary Under Secretary of State for Sport and Civil Society, Department for Digital, Culture, Media and Sport
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Constitution Committee: Parliamentary scrutiny of treaties 10:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:30 AM) Professor Elaine Fahey, Professor of Law & Associate Dean (International), City Law School, University of London Professor David Howarth, Professor of Law and Public Policy, University of Cambridge Dr Mario Mendez, Reader in Law, Queen Mary, University of London
EU Energy and Environment Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Quality of information in support of Secondary Legislation 3:30 pm; Room 2A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other

Lords: Grand Committee

  • Draft Misuse of Drugs Act 1971 (Amendment) Order 2018 – Baroness Williams of Trafford Orders and regulations; 3:45 pm
  • Draft Operation of Air Services (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Draft Textile Products (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Draft Timeshare, Holiday Products, Resale and Exchange Contracts (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Draft Infrastructure Planning (Water Resources) (England) Order 2018 – Lord Gardiner of Kimble Orders and regulations
  • Draft Financial Services and Markets Act 2000 (Claims Management Activity) Order 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Draft Short Selling (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Draft Markets in Financial Instruments (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations