Upcoming business
Tuesday, 20 November 2018

Commons: Main Chamber

  • Business, Energy and Industrial Strategy (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Electric Vehicles (Standardised Recharging) – Bill Wiggin Ten Minute Rule Motion
  • Continuation of consideration in Committee of the Finance (No. 3) Bill - Day 2 Legislation
  • Supporting British exports – Andrea Jenkyns Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Introduction of a national register of convicted stalkers. – Baroness Gale Oral questions; 2:30 pm
  • Food security post-Brexit in the event of no deal reached between the UK and the EU – Baroness Smith of Basildon Oral questions
  • Roll-out of SMET2 smart meters. – Lord Lennie Oral questions
  • Requests for safe passage, resettlement and granting of asylum to Asia Bibi and her family – Lord Alton of Liverpool Oral questions
  • Civil Liability Bill [HL] - Consideration of Commons amendments – Lord Keen of Elie Legislation
  • Crime (Overseas Production Orders) Bill [HL] - Third reading – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Tenant Fees Bill - Committee stage (day 2) – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Statement made by the Prime Minister in the House of Commons on Thursday 15 November relating to the EU exit negotiations – Lord Callanan Debate

Commons: Westminster Hall

  • Road Safety and the legal framework - Ruth Cadbury, John Lamont Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Strategic importance of the new Royal Navy base in Bahrain – Leo Docherty Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Effect of the 2019 loan charge – Steven Baker Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Accountability of housing bodies – Jim Cunningham Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • UK sovereign capability – Paul Sweeney Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft Investigatory Powers Tribunal Rules 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Infrastructure Planning (Water Resources) (England) Order 2018 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Motion in the name of Andrea Leadsom relating to the Electoral Commission 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Balance and effectiveness of research and innovation spending 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Paul Nurse, Director, The Francis Crick Institute Kirsten Bound, Executive Director of Research, Analysis and Policy, Nesta Professor James Wilsdon, Professor of Research Policy, University of Sheffield, and Chair, Academy of Social Sciences Policy Working Group Dr Sarah Main, Executive Director, Campaign for Science and Engineering Ernesto Fernandez Polcuch, Chief of Section, Science Policy and Partnerships, UNESCO, Paris Professor Jakob Edler, Executive Director, Fraunhofer Institute for Systems and Innovation Research, Germany Dr Jos van den Broek, Senior Researcher, Rathenau Instituut, Netherlands Professor Paul Nightingale, Director of Strategy and Operations, ESRC, and Professor of Strategy, Science Policy Research Unit, University of Sussex Professor Joanna Chataway, Head of Department, Science, Technology, Engineering and Public Policy, University College London, and Deputy Director of Science Policy Research Unit, University of Sussex
Justice: The Lord Chief Justice's Report for 2018 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon The Lord Burnett of Maldon, Lord Chief Justice of England and Wales
Foreign Affairs: Global Britain and India 10:00 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Reuben Abraham, CEO and Senior Fellow, IDFC Institute
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Amanda Batten, Chair of the Disabled Children's Partnership Dame Christine Lenehan, Director, Council for Disabled Children Jean Gross, Chair, Bercow Ten Years On Review John Harris, journalist and parent of a child with SEND Mark Lever, Chief Executive, National Autistic Society Steve Haines, Executive Director for Policy and Campaigns, The National Deaf Children’s Society Tara Flood, Director, ALLFIE
Treasury: Bank of England Inflation Reports 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Mark Carney, Governor of the Bank of England Sir Jon Cunliffe, Deputy Governor for Financial Stability, Bank of England Andy Haldane, Chief Economist and Executive Director, Monetary Analysis & Statistics Michael Saunders, Member of the Monetary Policy Committee, Bank of England
Scottish Affairs: The relationship between the UK and Scottish Governments 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Nicola McEwen, University of Edinburgh Akash Paun, Institute for Government Jim Gallagher, University of Glasgow, Centre on Constitutional Change Michael Clancy, Law Society of Scotland
Digital, Culture, Media and Sport: Live music 10:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Defence: Consequences for UK Defence of INF withdrawal 11:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Douglas Barrie, Senior Fellow for Military Aerospace, The International Institute for Strategic Studies Dr Jeremy Stocker, Associate Fellow, Royal United Services Institute Dr Heather Williams, Lecturer in Defence Studies, King's College London
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: Implications of the Budget for health and social care 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Sally Gainsbury, Senior Policy Analyst, Nuffield Trust Anita Charlesworth, Director of Research and Economics, Health Foundation Siva Anandaciva, Chief Analyst, The King's Fund Jeanelle de Gruchy, President, Association of Directors of Public Health Ian Dalton, Chief Executive, NHS Improvement Glen Garrod, President, Association of Directors of Adult Social Services
Home Affairs: Hate crime and its violent consequences 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Alex Krasodomski-Jones, Researcher, Centre for the Analysis of Social Media, Demos
Foreign Affairs: Global Britain and India 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Shishir Bajoria, Chairman, Bajoria Group Lord Bilimoria CBE DL, Founder and Chairman, Cobra Beer Dan Mobley, Global Corporate Relations Director, Diageo Devie Mohan, Co-founder and CEO, Burnmark
Northern Ireland Affairs: Support for UK Victims of IRA attacks that used Gaddafi-supplied Semtex and weapons: Follow-up 3:00 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for International Development and Minister of State for the Middle East at the Foreign & Commonwealth Office
Home Affairs: Asylum accommodation 3:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Councillor Susan Aitken, Leader of Glasgow City Council Andy Burnham, Mayor of Greater Manchester Councillor Roger Lawrence, Leader of the City of Wolverhampton Council Councillor David Simmonds CBE, Deputy Leader of Hillingdon Council and Chairman of the Local Government Association's Asylum, Refugee and Migration Task Group

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Professor Claire Wallace, Chair in Sociology, University of Aberdeen Ms Kim Mears, Managing Director for Strategic Infrastructure Development, BT OpenReach Mr Henry Shennan, Deputy Director, Broadband and Telecoms Market, BDUK Mr James Heath, Director for Digital Infrastructure, UK Government (at 10:45 AM) Mr Neil Parish MP, Chair, House of Commons EFRA Committee
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ms Amanda Pinto QC, The Bar Council Ms Laura Dunseath, Principle Associate and Barrister, Corporate Crime and Investigations, Eversheds Sutherland (International) LLP Mr Neil Swift, Partner , Peters and Peters (at 11:35 AM) Mr Eddie McGinney, Accredited Counter Fraud & intelligence Specialist, NHS Counter Fraud Service (Scotland) Mr Richard Rippin, Head of Operations, NHS Counter Fraud Authority (England and Wales)
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Mr Paul Broadhead, Head of Mortgage Policy, Building Societies Association Professor Sue Heath, Professor of Sociology, Manchester University Mr Douglas McWilliams, Deputy Chairman, Centre for Economics and Business Research Mr Nigel Keohane, Director of Research, Social Market Foundation (at 12:30 PM) Ms Caroline Abrahams, Charity Director, Age UK Mr Lewis Addlington-Lee, Deputy Chair, British Youth Council Dr Eliza Filby, Visiting Fellow, King's College London
Economic Affairs Committee: Private Meeting 2:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Mr Tom Nelson, Director of Forensic Services, Scottish Police Authority Mr Stan Brown, Chief Executive, Forensic Science Northern Ireland Mr Anthony Harbinson, Forensic Services Leadership Board of Northern Ireland
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:20 pm; Room 2A, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
Committee for Privileges and Conduct (Lords): Private Meeting 4:30 pm; Room 4, Palace of Westminster