Previous business
Tuesday, 13 November 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Gypsy and Traveller Communities (Housing, Planning and Education) – Andrew Selous Ten Minute Rule Motion
  • Legal advice on the EU withdrawal agreement; Education funding Opposition Day Debate
  • Health services in Witham constituency – Priti Patel Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Ensuring that British citizens are recruited and trained to staff the NHS – Lord Clark of Windermere Oral questions; 2:30 pm
  • Restricting the advertising or sale of flavoured nicotine vaping fluids – Lord Vaux of Harrowden Oral questions
  • Representations from Welsh Government ministers concerning the impact of Brexit on the Welsh economy – Lord Wigley Oral questions
  • Funds for projects to tackle rogue landlords – Lord Kennedy of Southwark Oral questions
  • Courts and Tribunals (Judiciary and Functions of Staff) Bill [HL] - Third reading – Lord Keen of Elie Legislation
  • Ivory Bill - third reading – Lord Gardiner of Kimble Legislation
  • The economy in the light of the Budget Statement – Lord Bates Debate
  • Estimated rising time; 9:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Extreme weather events related to climate change – Darren Jones Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Superfast broadband delivery in Somerset – James Heappey Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Task and finish group report on taxi and private hire licensing – Daniel Zeichner Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Parental leave for parents of premature babies – Steve Reed Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Importance of local sporting heroes – Nick Smith Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Credit Transfers and Direct Debits in Euro (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 and the draft Electronic Money, Payment Services and Payment Systems (Amendment and Transitional Provisions) (EU Exit) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Guernsey) Order 2018, the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Isle of Man) Order 2018 and the draft Double Taxation Relief and International Tax Enforcement (Jersey) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Eleventh Delegated Legislation Committee: Draft Immigration (Health Charge) (Amendment) Order 2018 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Impact of social media and screen-use on young people's health 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Anne Longfield, Children's Commissioner for England Yih-Choung Teh, Group Director, Strategy and Research, Ofcom Natasha Devon, Body Image & Mental Health Campaigner Margot James MP, Minister for Digital and the Creative Industries, Department for Digital, Culture, Media and Sport Jackie Doyle-Price MP, Parliamentary Under Secretary of State for Mental Health, Inequalities and Suicide Prevention, Department of Health and Social Care
Business, Energy and Industrial Strategy: Industrial Strategy: Sector Deals and Productivity 9:45 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Diana Montgomery, Chief Executive, Construction Products Association Fergus Harradence, Member of Construction Leadership Council and Deputy Director of Construction, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Richard Warren, Head of Policy and Representation, UK Steel Hannah Vickers, Chief Executive, Association of Consultancy and Engineering Richard Harrington MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Minister for Business and Industry, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Alex Williams, Deputy Director Sector Deals, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Treasury: The Work of the Banking Standards Board 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dame Colette Bowe, Chairman, Banking Standards Board Alison Cottrell, CEO, Banking Standards Board
Justice: Prison population 2022: planning for the future 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Helen Berresford, Nacro Francesca Cooney, Prisoner Learning Alliance Anne Fox, Clinks Danny Hames, NHS Substance Misuse Providers Alliance Simon Boddis, Executive Director, Prison Estate Transformation Programme, HM Prison and Probation Service Phil Copple, Executive Director Prisons, HM Prison and Probation Service Tom Read, Director of Digital Transformation, Ministry of Justice
International Trade: The impact of UK- EU arrangements on wider UK trade policy 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Julian Braithwaite, Ambassador and Permanent Representative, UK Mission to the UN and Other International Organisations Shane Murphy, Director of Analytical Services, Department for the Economy, Northern Ireland Executive Jonathan Athow, Deputy National Statistician for Economic Statistics, Office for National Statistics
Environmental Audit: Sustainability of the fashion industry 10:15 am; Other
Witnesses: Claire Bergkamp, Sustainability & Innovation Director, Stella McCartney Ltd Clare Hieatt, Howies and Hiut Denim Graeme Raeburn, Designer Phoebe English, Designer Professor Dilys Williams, Director and Professor of Fashion Design for Sustainability Livia Firth, Eco-Age Jane Grice, Waste Not, Want Not Jenny Holdcroft, Assistant General Secretary, IndustriALL union Andrea Speranza, TRAID Lucy Siegle, freelance journalist and writer
Scottish Affairs: The future of the oil and gas industry 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Graeme Fergusson, Managing Director, Decom Energy Richard Neilson, School of Engineering, Aberdeen University Jonathan Hughes, CEO, Scottish Wildlife Trust Hedvig Ljungerud, Director of Strategy, Oil and Gas Authority Tom Wheeler, Director of Regulation, Oil and Gas Authority Wendy Kennedy, Chief Executive, OPRED Pauline Innes, Director of Decommissioning for Offshore Oil and Gas, OPRED
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: First 1000 days of life 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Elizabeth Duff, Senior Policy Advisor, National Childbirth Trust Dr Alain Gregoire, Chair, Maternal Mental Health Alliance Anna-Marie Hassall, Director of Practice and Programme, National Children's Bureau Javed Khan, Chief Executive Officer, Barnardo's Dr Cheryll Adams, Executive Director, Institute of Health Visiting Ailsa Swarbrick, National Unit Director, Family Nurse Partnership National Unit Gill Walton, Chief Executive, Royal College of Midwives Dr Beckie Lang, Chief Executive, Parent Infant Partnership (PIP) UK Ltd
Home Affairs: The work of the Home Office 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Charu Gorasia, Director General of Capabilities and Resources Sir Philip Rutnam, Permanent Secretary, Home Office Mark Thomson, Director General of Her Majesty's Passport Office
Foreign Affairs: FCO budget and capacity, and Annual Report 2017-18 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Simon McDonald, Permanent Under-Secretary of State Andrew Sanderson, Finance Director Peter Jones, Chief Operating Officer, Foreign and Commonwealth Office
Defence: Mental Health and the Armed Forces, Part Two: The Provision of Care 3:00 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Charlie Wallace, Scottish Veterans Commissioner Mark Birkill, Therapist at Veterans' NHS Wales Dr Oscar Daly, Psychiatrist at Combat Stress Northern Ireland Dr Bethany Waterhouse-Bradley, Lecturer in Health and Social Care Policy at Ulster University Dr Jonathan Leach, Honorary Secretary, Royal College of General Practitioners Dr Deirdre MacManus, Royal College of Psychiatrists Dr Michael Grey, Reader in Rehabilitation Neuroscience, University of East Anglia
Northern Ireland Affairs: The land border between Northern Ireland and Ireland: Follow-up 3:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Mr Lars Karlsson, CEO of KGH Border Services, Author of Smart Border 2.0

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Ms Minette Batters, President, National Farmers Union Mr George Dunn, Chief Executive , Tenant Farmers Association Ms Sue Pritchard, Director, The Food, Farming and Countryside Commission (at 10:45 AM) Ms Anna Price, Director & Co-Founder, Rural Business Group Mr James Alcock, Executive Director, Plunkett Foundation Ms Ruby Peacock, Deputy Head of Public Affairs, Federation of Small Businesses
EU Justice Sub-Committee: Intellectual Property and the Unified Patent Court 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Mr Sam Gyimah MP, Minister of State for Universities, Science, Research and Innovation Mr Adam Williams, Director of International Policy, Intellectual Property Office
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:35 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:35 AM) Sir Brian Leveson, President of the Queen's Bench Division and Head of Criminal Justice (at 11:35 AM) Ms Lisa Osofsky, Director, Serious Fraud Office Mr Max Hill QC, Director of Public Prosecutions Ms Kristen Jones, Head of Specialist Fraud Division , Crown Prosecution Service Ms Hannah von Dadelszen, Head of Fraud, Serious Fraud Office
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Ms Ailbhe McNabola, Head of Research and Policy, Power to Change Mr Stephen Rolph, Head of Community Assets and Enterprise, Locality Dr Tom Archer, Research Fellow, Sheffield Hallam University Dr Thomas Moore, Lecturer in Planning, Liverpool University (at 12:30 PM) Ms Iona Lawrence, The Cares Family Dr Libby Drury, Lecturer in Organisational Psychology, Birkbeck, University of London Ms Rebecca Carter, Director of Strategy, Planning and Communications, The Challenge
EU External Affairs Sub-Committee: Private Meeting 3:00 pm; Committee Room G
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Ms Danyela Kellett, Forensic Services Manager, Lancashire Constabulary Ms Carolyn Lovell, Head of Operations (Crime Scene Investigation), Hampshire Police Mr David Tucker, Faculty Lead, College of Policing (at 4:25 PM) Dr Julie Maxton CBE, Executive Director, Royal Society Mr Andrew Rennison, Commissioner, Criminal Cases Review Commission Ms Emily Bolton, Founder, Legal Director, Centre for Criminal Appeals
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:20 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:00 PM) Mr Geoff Barton, General Secretary, Association of School and College Leaders Professor Ian Fribbance, Executive Dean, Faculty of Arts & Social Sciences, Open University Mr Steve Frampton, President, Association of Colleges
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster