Upcoming business
Wednesday, 24 October 2018

Commons: Main Chamber

  • Wales Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Housing Reform – Richard Bacon Ten Minute Rule Motion
  • Business of the House Motion
  • Northern Ireland (Executive Formation and Exercise of Functions) Bill - All Stages Legislation
  • Government approach to detrimental home insulation issues – Mark Hendrick Adjournment debate

Lords: Main Chamber

  • Access to treatment in Children and Adolescent Mental Health Services – Baroness Tyler of Enfield Oral questions; 3:00 pm
  • Whether forecasts for the UK economy show a better outcome if the UK were to remain in the EU than if it were to leave – Lord Strasburger Oral questions
  • Government plans to (1) promote freedom of religion or belief, and (2) mark International Freedom of Religion or Belief Day on 27 October – Baroness Anelay of St Johns Oral questions
  • Non-Domestic Rating (Nursery Grounds) Bill - Third reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Ivory Bill - Report stage – Lord Gardiner of Kimble Legislation
  • Report from the EU Committee 'Subsidiarity Assessment: discontinuing seasonal changes of time'; Reasoned opinion relating to discontinuing seasonal changes of time – Lord Whitty Debate

Commons: Westminster Hall

  • School funding – Anne Main Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Asylum seekers' right to work – Caroline Spelman Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Poverty in Liverpool – Luciana Berger Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Regulation of materials used in notice boards – David Drew Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Sports facilities in coalfield areas – Ben Bradley Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 16th sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Overseas Electors Bill - 2nd sitting 2:00 pm; Room 11, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Cattle Compensation (England) (Amendment) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft EEA Passport Rights (Amendment, etc., and Transitional Provisions) (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 12, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Katy Hayward, Reader in Sociology, Queen’s University Belfast Dr. David Shiels, Policy Analyst, Open Europe Aodhan Connolly, Director, Northern Ireland Retail Consortium Seamus Leheny, Policy Manager, Freight Transport Association Stephen Kelly, Chief Executive, Manufacturing NI Declan Billington, Vice Chair, Northern Ireland Food and Drink Association
Work and Pensions: Universal Credit rollout 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Steven McIntosh, Director of UK Poverty Policy, Advocacy and Campaigns, Save the Children Dalia Ben-Galim, Director of Policy, Gingerbread Joe Shalam, Researcher, Centre for Social Justice Jonathan Broadbery, Head of Policy and External Relations, National Day Nurseries Association Gaynor Rowles Lucy Collins Vikki Waterman Thuto Mali
Environment, Food and Rural Affairs: Scrutiny of the Agriculture Bill 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Nick Allen, Chief Executive Officer, British Meat Processors Association David Brown, Policy Adviser, Horticultural Trades Association David Christiansen, Board of Representatives Member, Arla Foods
International Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact: ICAI's review on Governance in Nepal/Uganda 9:50 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Tina Fahm, Lead Commissioner Nigel Thornton, Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Nick Dyer, Director General, Economic Development and International Relations Division Chris Murgatroyd, Governance Policy Adviser, Department for International Development
International Trade: The impact of UK- EU arrangements on wider UK trade policy 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Bryn Ward, Managing Director, UK Customs Solutions Limited Richard Wade, Company Secretary, ACITA Joe Owen, Associate Director, Institute for Government Graham Gudgin, Chief Economic Adviser, Policy Exchange
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dave Brown, Director, Migration Yorkshire Councillor Jim Steinke, Cabinet member for Neighbourhoods and Community Safety, Sheffield City Council Colin Havard, Community Development Co-ordinator, Sheffield City Council Michal Daniel, Roma Community Care Ruth Richardson, Roma Community Care
Treasury: Work of the Treasury 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Tom Scholar, Permanent Secretary, HM Treasury Kate Ivers, Acting Finance Director, HM Treasury
Digital, Culture, Media and Sport: The work of the Department for Digital, Culture, Media and Sport 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Jeremy Wright MP, Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport
Public Accounts: Department for Transport: Implementation for Brexit 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Bernadette Kelly, Permanent Secretary, Department for Transport Lucy Chadwick, Director General, Department for Transport
Home Affairs: Counter-terrorism 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: AC Neil Basu, National Lead for Counter Terrorism Policing Sara Khan, Chief of Commission for Countering Extremism
Environment, Food and Rural Affairs: Scrutiny of the Agriculture Bill 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Tim Breitmeyer, President, Country Land and Business Association George Dunn, Chief Executive, Tenant Farmers Association Minette Batters, President, National Farmers' Union
Procedure: Motions under section 13(1) of the European Union (Withdrawal) Act 2018 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Dominic Grieve QC MP Rt Hon Sir Oliver Letwin MP Mr Chris Leslie MP
Defence: Work of DE&S 3:00 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Simon Bollom, Chief Executive, DE&S

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Brexit: European Investment Bank 10:00 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:15 AM) Mr Josh Ryan-Collins, Head of Research, UCL Institute for Innovation and Public Purpose (IIPP) Mr Laurie Macfarlane, Senior Economist, New Economics Foundation
Constitution Committee: Legislative process 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Rt Hon. the Baroness Evans of Bowes Park, Leader of the House of Lords Rt Hon Andrea Leadsom MP, Leader of the House of Commons
International Relations Committee: Foreign policy in changed world conditions 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) The Rt Hon Emily Thornberry MP, Shadow Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Ecclesiastical Committee: Oral Evidence Session 1:00 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 2, Palace of Westminster
Finance Committee (Lords): Private Meeting 4:15 pm; Other

Lords: Grand Committee

  • Data Retention and Acquisition Regulations 2018 – Baroness Manzoor Orders and regulations; 3:45 pm
  • Civil Aviation (Insurance) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Merchant Shipping (Monitoring, Reporting and Verification of Carbon Dioxide Emissions) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • European Union (Withdrawal) Act 2018 (Consequential Amendments) Regulations 2018 – Lord Callanan Orders and regulations
  • Greater Manchester Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018; Liverpool City Region Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018; Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018; Tees Valley Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018; West Midlands Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018; West of England Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2018 – Lord Agnew of Oulton Orders and regulations
  • Framework Agreement on the establishment of the International Solar Alliance – Baroness Jones of Moulsecoomb Debate