Previous business

Tuesday, 23 October 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Health and Social Care (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Abortion – Diana R. Johnson Ten Minute Rule Motion
  • Civil Liability Bill [Lords] - Remaining Stages Legislation
  • Elder abuse – Giles Watling Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • The Lord Bishop of Bristol Introduction(s); 2:30 pm
  • Impact on children of the £1,012 fee to apply to register their entitle to British citizenship – Baroness Lister of Burtersett Oral questions
  • Food security following Brexit – the Bishop of St Albans Oral questions
  • Prevention of anonymous social media accounts – Lord Balfe Oral questions
  • Shortage of flu vaccines – Lord Naseby Oral questions
  • Reducing deaths from antimicrobial-resistant infections – Baroness Thornton Oral questions
  • Mental Health Units (Use of Force) Bill - Committee stage – Baroness Massey of Darwen Legislation
  • The death of Jamal Khashoggi – Lord Ahmad of Wimbledon Statement
  • Voyeurism (Offences) (No. 2) Bill - Second reading – Lord Keen of Elie Legislation
  • Report from the Science and Technology Committee ' Life Sciences Industrial Strategy: Who's driving the bus?' – Lord Patel Debate
  • Estimated rising time; 8:00 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Home Energy and Lifestyle Management Systems and the Green Deal – Gavin Newlands Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Future of BBC Parliament – John Grogan Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Drugs policy – Ronnie Cowan Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Dead man's penny memorial plaque – David Morris Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Addictive technology – Ged Killen Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committee   See this day →

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Higher Education (Transparency Condition and Financial Support) (England) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Agriculture Bill 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • European Committee B: European Union Document No. 5191/17, a Communication from the Commission to the European Parliament and Council on Exchanging and Protecting Data in a Globalised World, and an Unnumbered European Union proposal for provisions on Cross-border data flows and protection of personal data and privacy 2:30 pm; Room 10, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft West of England Combined Authority (Adult Education Functions) Order and the draft Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority (Adult Education Functions) Order 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committee

Public Administration and Constitutional Affairs: Status of resolutions of the House of Commons 9:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Sir David Natzler, Clerk of the House of Commons
  • Mark Hutton, Clerk of the Journals, House of Commons
  • Professor Petra Schleiter, Professor of Comparative Politics, University of Oxford
  • Professor Robert Blackburn QC, Professor of Constitutional Law, Kings College London
  • Dr Andrew Blick, Director, Centre for British Politics and Government, Kings College London
Justice: The implications of Brexit for the justice system: follow-up 10:00 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Andrew Walker QC, Chair, Bar Council
  • Simon Davis, Vice-President, Law Society
  • Kate Gibbons, Partner (Finance and Capital Markets), Clifford Chance
  • Lucy Frazer QC MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice
  • Paul Candler, Director, International and Rights, Ministry of Justice
Environmental Audit: Sustainable Development Goals in the UK follow-up 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Kath Dalmeny, Chief Executive, Sustain, on behalf of End Hunger UK
  • Lindsay Boswell, Chief Executive, FareShare
  • Anna Taylor, Executive Director, The Food Foundation
  • Adam Smith, The Real Junk Food Project
  • Iain Bell, Deputy National Statistician, ONS
  • Oliver Dowden CBE MP, Minister for Implementation, Cabinet Office
  • David Rutley MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Food and Animal Welfare, DEFRA
  • The Rt Hon Lord Bates, DFID
  • Justin Tomlinson MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Family Support, Housing and Child Maintenance, DWP
Treasury: SME Finance 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Simon Walker CBE, Independent Chair of UK SME Complaints and Resolution Review
  • Professor Christopher Hodges, Professor of Justice Systems, University of Oxford
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Justin Cooke, Policy and Public Affairs Manager, Ambitious about Autism
  • Matt Keer, Parent & contributor to the Special Needs Jungle website
  • Julie Cordiner, Education Funding Specialist, School Financial Success
  • Alyson Shields, Head of Education and Supported Learning, New College Durham
  • Helen Wallace, Headteacher, Thameside Primary School
  • David Clarke, Deputy Director for Education, Oxfordshire County Council
  • Dr Jackie Lown, Head of Children and Young People, Specialist Services, East Riding of Yorkshire Council
Scottish Affairs: Scotland and Brexit: Trade and Foreign Investment 10:15 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Aarti Shankar, Senior Researcher, Open Europe
  • Maddy Thimont-Jack, Researcher, Institute for Government
  • Dr Kirsty Hughes, Director, Scottish Centre on European Relations
  • Dr Michael Gasiorek, Director, UK Trade Policy Observatory
International Development: Forced displacement in Africa 10:50 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Professor Alexander Betts, Forced Migration and International Affairs, Oxford Department for International Development
Health and Social Care: Impact of a no deal Brexit on health and social care 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Saffron Cordery, Deputy Chief Executive, NHS Providers
  • Professor Tamara Hervey, Jean Monnet Professor of European Union Law, University of Sheffield
  • Mike Thompson, Chief Executive, Association of British Pharmaceutical Industry
  • Martin Sawer, Executive Director, Healthcare Distribution Association
  • Mark Lloyd Davies, Senior Director, Medical Devices and Consumer Medical Technologies, Europe, Middle East and Africa, Johnson & Johnson
  • Rt Hon Matt Hancock MP, Secretary of State for Health and Social Care
  • Sir Chris Wormald, Permanent Secretary, Department of Health and Social Care
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses:
  • Members of Parliament
Home Affairs: Modern Slavery 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Kate Roberts, Head of Office, Human Trafficking Foundation
  • Phillipa Roberts, Director of Legal Policy, Hope for Justice
  • Klara Skrivankova, UK and Europe Programme Manager, Anti-Slavery International
  • Kevin Hyland OBE, former Independent Anti-Slavery Commissioner
Foreign Affairs: China and the international rules-based system 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses:
  • Nigel Inkster, Senior Adviser, International Institute for Strategic Studies
  • Shashank Joshi, Defence Editor, The Economist
  • Helena Legarda, Research Associate, Mercator Institute for China Studies

Lords: Select Committee

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 9:45 AM)
  • Councillor Bob Egerton, Cornwall Council
  • Councillor Mark Hawthorne MBE, Local Government Association
  • Councillor Sue Baxter, National Association of Local Councils
  • (at 10:45 AM)
  • Mr John Mortimer, Swindon and Wiltshire Local Enterprise Partnership
  • Mr Richard Baker, North East Local Enterprise Partnership
  • Councillor Louise Richardson, Leicestershire Rural Partnership
EU Justice Sub-Committee: Intellectual Property and the Unified Patent Court 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10:45 AM)
  • Mr Daniel Alexander, 8 New Square Chambers
  • Ms Charlotte May, 8 New Square Chambers
  • Mr Trevor Cook, WilmerHale
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 10:30 AM)
  • Commander Karen Baxter, Commander, Police National Coordinator for Economic Crime, City of London Police
  • Mr Mike Betts, Head of Learning and Skills, City of London Police Economic Crime Academy , City of London Police
  • (at 11:35 AM)
  • Ms Hannah von Dadelszen, Head of Fraud, Serious Fraud Office
  • Mr Mark Steward, Executive Director of Enforcement and Market Oversight, Financial Conduct Authority
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 11:40 AM)
  • Ms Isobel Stephen, Housing Supply Director, Ministry of Housing, Communities and Local Government
  • Mr Simon Gallagher, Planning Director, Ministry of Housing, Communities and Local Government
  • Mr Hardip Begol, Director, Integration and Communities, Ministry of Housing, Communities and Local Government
EU Energy and Environment Sub-Committee: No deal preparations: energy and environment 12:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 1:00 PM)
  • Rt Hon Claire Perry MP, Minister of State for Energy and Clean Growth, BEIS
  • Mr Jonathan Holyoak, Director, EU Energy and Climate Change, BEIS
Science and Technology Committee (Lords): Forensic Science 3:15 pm; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3:25 PM)
  • Dr Itiel Dror, Senior Cognitive Neuroscience Researcher, University College London
  • Dr Christopher Lawless, Associate Professor, Department of Sociology, Durham University
Communications Committee: The internet: to regulate or not to regulate? 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3:30 PM)
  • Mr Matt Reynolds, Staff Writer, Wired UK
  • Mr Mark Bridge, Technology Correspondent, The Times
  • Mr Alex Hern, Technology Reporter, The Guardian
  • (at 4:30 PM)
  • Ms Caroline Normand, Director of Policy, Which?
Economic Affairs Committee: Social care funding in England 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3:35 PM)
  • Mr Warwick Lightfoot, Head of Economics and Social Policy, Policy Exchange
  • Ms Kathryn Petrie, Senior Economist, Social Market Foundation
  • Mr Harry Quilter-Pinner, Research Fellow, Institute for Public Policy Research (IPPR)
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 3:30 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 3:35 PM)
  • Mr Bruce Crawford MSP, Convenor, Finance and Constitution Committee, Scottish Parliament, The Scottish Parliament
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Brexit: Gibraltar 4:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses:
  • (at 4:30 PM)
  • The Hon Fabian Picardo QC MP, Chief Minister, Gibraltar Government

What is this?

Previous business takes information from the calendar published by Parliament, and links it with our MP/Lord data, to give you an overview of what will be happening in Parliament on a given day.

Search upcoming business

Future business calendar

October
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
November
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
December
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
January
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
February
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28 
March
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
April
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930