Previous business
Wednesday, 17 October 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Scotland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Collective Defined Contribution Pension Schemes – Paul Masterton Ten Minute Rule Motion
  • Universal credit – Jeremy Corbyn Opposition Day Debate
  • Social Care Funding - Jeremy Corbyn, Barbara Keeley, Jonathan Ashworth, Andrew Gwynne, Paula Sherriff, Mr Nicholas Brown Opposition Day Debate
  • Drug trafficking and county lines policy – John Woodcock Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Number of pupils taking GCSE Music in the last academic year – Lord Black of Brentwood Oral questions; 3:00 pm
  • Plans to increase the number of GPs in England. – Baroness Kennedy of Cradley Oral questions
  • Whether treatments for gender dysphoria offered to children by the NHS are evidence-based and do no long-term harm if the diagnosis turns out to be mistaken – Lord Lucas Oral questions
  • “One Yorkshire” proposals for devolution to a Combined Yorkshire Authority – Lord Wallace of Saltaire Oral questions
  • Report from the EU Committee ' Dispute resolution and enforcement after Brexit' – Baroness Kennedy of The Shaws Debate
  • Religious intolerance and prejudice in the UK – Lord Bourne of Aberystwyth Debate
  • Estimated rising time; 9:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Local government reform in Greater London – Andrew Rosindell Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Privatisation of GP extended access services in Stockton, Hartlepool and Darlington – Paul Williams Westminster Hall debate; 11:00 am
  • East coast main line investment – Catherine McKinnell Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Prisons education and employment strategy – Rachel Maclean Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Financial effect of absence from work due to mental health problems – Craig Tracey Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft Merchant Shipping (Monitoring, Reporting and Verification of Carbon Dioxide Emissions) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 15th sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Overseas Electors Bill - 1st sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Seventh Delegated Legislation Committee: Draft Armed Forces (Terms of Service) (Amendments Relating to Flexible Working) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Civil Aviation (Insurance) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Jon Thompson, Chief Executive and Permanent Secretary, HM Revenue and Customs Bernadette Kelly, Permanent Secretary, Department for Transport Sir Chris Wormald, Permanent Secretary, Department of Health Sir Ian Cheshire, Government Lead Non-Executive Director, Cabinet Office
Work and Pensions: Department of Work and Pensions departmental expenditure limit 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Peter Schofield, Permanent Secretary, Department for Work and Pensions Nick Joicey, Finance Director General, Department of Work and Pensions Tara Smith, Finance Director Central Services, Department of Work and Pensions
Northern Ireland Affairs: Funding priorities for the 2018-19 Budget: Health 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Lynda Wilson, Director, Barnardo's Northern Ireland Carolyn Ewart, National Director, British Association of Social Workers Northern Ireland Joan McEwan, Head of Policy and Public Affairs, Marie Curie Northern Ireland
Environment, Food and Rural Affairs: Scrutiny of the Agriculture Bill 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Caroline Drummond, Chief Executive, Linking Environment and Farming Vicki Hird, Farm Campaign Coordinator, Sustain Thomas Lancaster, Vice Chair of Agriculture working group, Wildlife and Countryside Link Stephen Russell, Policy and Advocate Officer, Ramblers
Women and Equalities: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities 9:50 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Libby McVeigh, Director of Programmes, Equality and Human Rights Commission Jim Davis, Gypsy, Roma and Traveller Police Association Sergeant Gary Ogden, Operation Liberal Catriona Laing, Deputy Director, Equalities, Interventions and Operational Practice Group, HM Prisons and Probation Service   Fiona Parker, Deputy Director (interim), Contracts, Quality and Performance, Youth Custody Service, HM Prisons and Probation Service Josie O'Driscoll, Director, Herts GATE Acting Chief Constable Janette McCormick, Gypsy, Roma and Traveller lead, National Police Chiefs Council
Business, Energy and Industrial Strategy: Industrial Strategy: Sector Deals and Productivity 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Benj Sykes, Vice President, Ørsted Andrew Jamieson, Chief Executive, ORE Catapult Emma Pinchbeck, , Executive Director, RenewableUK
Treasury: The re-appointment of Sir Jon Cunliffe as Deputy Governor for Financial Stability, Bank of England 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Jon Cunliffe, Deputy Governor for Financial Stability at the Bank of England
Public Accounts: Performance of the Department of Health and Social Care 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Sir Chris Wormald, Permanent Secretary David Williams, Director General, Finance, Department of Health & Social Care
Human Rights: Youth detention: solitary confinement and restraint 3:15 pm; Other
Witnesses: Edward Argar MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Ministry of Justice Peter Gormley, Deputy Director for Casework, Partnerships Business and Change, Youth Custody Service Jonathan Marron, Director General, Community and Social Care, Department of Health and Social Care Teresa Fenech, Director of Nursing and Quality Assurance, Specialised Commissioning, NHS England
Defence: Departmental priorities post-NATO summit 3:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Gavin Williamson CBE MP, Secretary of State for Defence Peter Watkins CBE, Director General Strategy and International, Ministry of Defence Lieutenant General Richard Nugee CBE, Chief of Defence People Air Vice-Marshal Richard Knighton, Assistant Chief of Defence Staff (Capability and Force Development)

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Brexit: European Investment Bank 9:45 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) Mr Pete Clutton-Brock, Policy Advisor, E3G Mr Alex Conway, Assistant Director, Brexit and European Programmes, Greater London Authority Mr Piers Williamson, Chief Executive, The Housing Finance Corporation Mr Philip Harding, Director of Finance and Business Affairs, University College London
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Migration Advisory Committee's report on EEA Migration 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Professor Alan Manning, Chair, Migration Advisory Committee
International Relations Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: No deal preparations: energy and environment 10:45 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:15 AM) Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs, Defra
Finance Bill Sub-Committee: Draft Finance Bill 2018 5:00 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 5:00 PM) Ms Victoria Todd, Head of the LITRG team and CTA (Fellow), Low Incomes Tax Reform Group Mr Graham Webber, Director, WTT Consulting Mr Keith Gordon, Barrister, Temple Tax Chambers

Lords: Grand Committee

  • Draft Third Parties (Rights Against Insurers) Act 2010 (Consequential Amendment of Companies Act 2006) Regulations 2018 – Lord Keen of Elie Orders and regulations; 3:45 pm
  • Draft Financial Regulators’ Powers (Technical Standards etc.) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Draft Building Societies Legislation (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Lord Bates Orders and regulations
  • Draft Companies (Directors’ Report) and Limited Liability Partnerships (Energy and Carbon Report) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Draft Business Contract Terms (Assignment of Receivables) Regulations 2018 – Lord Henley Orders and regulations
  • Department for Transport (Fees) (Amendment) (EU Exit) Regulations 2018 – Baroness Sugg Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:45 pm