Previous business
Tuesday, 16 October 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Universal Credit – Frank Field Urgent question
  • Clinical waste incineration across the NHS – Jon Ashworth Urgent question
  • Cox Report – John Mann Urgent question
  • Cold Weather Payments – Hywel Williams Ten Minute Rule Motion
  • Rating (Property in Common Occupation) and Council Tax (Empty Dwellings) Bill Consideration of Lords amendments
  • Overseas Electors Bill Money Resolution
  • University of London Bill [Lords]: 2nd reading; Middle Level Bill: Consideration of Lords Amendments Opposed Private Business
  • Childhood obesity – Nadine Dorries Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Independent Age report 'A Taxing Question: How to fund free personal social care' – Baroness Wheeler Oral questions; 2:30 pm
  • House of Commons International Development Committee report: 'Definition and Administration of the ODS' – Lord Collins of Highbury Oral questions
  • Support for local authorities to set up private rented sector licensing schemes. – Lord Kennedy of Southwark Oral questions
  • Funding for Further Education teachers' pay increases – Baroness Garden of Frognal Oral questions
  • Prevention of deaths form starvation at the Rukban camp on the Syria-Jordan border – Lord Hylton Private Notice Question
  • Courts and Tribunals (Judiciary and Functions of Staff) Bill [HL] - Report stage – Lord Keen of Elie Legislation
  • Universal Credit – Baroness Buscombe Statement
  • Regulation of Investigatory Powers (Juveniles) (Amendment) Order 2018 - motion to regret – Lord Paddick Orders and regulations
  • Estimated rising time; 8:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Reducing stigma around eating disorders – Wera Hobhouse Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Step-free access at stations in Battersea – Marsha de Cordova Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Road safety – Jack Brereton Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Housing and home ownership – Neil O'Brien Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Closures of RAF Scampton and RAF Linton-on-Ouse – Karen Lee Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Liverpool City Region Combined Authority (Adult Education Functions) Order and the draft Tees Valley Combined Authority (Adult Education Functions) Order 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Science and Technology: Impact of social media and screen-use on young people's health 9:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Karim Palant, UK Public Policy Manager, Facebook Claire Lilley, Europe, the Middle East and Africa lead on Child Safety, Google UK Sinead McSweeney, Vice-President of Public Policy and Communications for Europe, the Middle East and Africa region, Twitter Will Gardner, Director, UK Safer Internet Centre Sarah Hannafin, Senior Policy Adviser, National Association of Head Teachers
International Development: UK aid for combating climate change 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Clare Shakya, Climate Change Group Director, International Institute for Environment and Development Dr Rebecca Nadin, Head of Risk and Resilience, Overseas Development Institute Nick Mabey, Chief Executive, E3G
Public Administration and Constitutional Affairs: Strategic Leadership in the Civil Service 10:00 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Julian McCrae, King's College London Dr Catherine Haddon, Institute for Government Sir Richard Mottram, Better Government Initiative
Education: Fourth Industrial Revolution 10:00 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Rose Luckin, Professor of Learner Centred Design, UCL Knowledge Lab Brian Holliday, Managing Director, Siemens Digital Factory Joysy John, Director of Education, Nesta Professor Martin Loomes, Pro Vice-Chancellor for Research, Middlesex University Babak Jahanbani, General Manager, Festo Didactic Joana Miranda, robotics student, Middlesex University Nicholas Fitton, computer science student, Middlesex University Pepper, robot
Business, Energy and Industrial Strategy: Corporate Governance: delivering on fair pay 10:00 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Orna Ni-Chionna, Chair, Remuneration Committee, Royal Mail Group Peter Newhouse, Director, Executive Vice President for Reward, Unilever Bruce Duguid, Head of Stewardship, Hermes Equity Ownership Services Luke Hillyard, Director, High Pay Centre Georgina Marshall, Head of Global Research, Institutional Shareholder Services (ISS) Alan McDougall, Managing Director, Pensions & Investment Research Consultants Ltd (PIRC) Tom Gosling, Partner, PWC
Environmental Audit: Sustainable Seas 10:15 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: Fiona Ball, Head of Inspirational Business, Group, Sky plc Charles Clover, Great British Oceans Coalition Will McCallum, Head of Oceans, Greenpeace Professor Gideon Henderson FRS, Chair of Future Ocean Resources, Royal Society Michael Lodge, Secretary General, International Seabed Authority Christopher Williams, Managing Director, UK Seabed Resources Ltd
Digital, Culture, Media and Sport: The social impact of participation in culture and sport 10:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Alastair Campbell, mental health campaigner Dr Daisy Fancourt, Senior Research Associate, Institute of Epidemiology and Health Care, University College London Susannah Hall, Head of Arts, Great Ormond Street Hospital for Children, NHS Trust
Treasury: Consumers' access to financial services 10:45 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Sian Williams, Director of the Financial Health Exchange, Toynbee Hall Matthew Upton, Head of Consumer and Public Policy, Citizens Advice
Welsh Affairs: Brexit, trade and customs: implications for Wales 2:15 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Aarti Shankar, Senior Policy Analyst, Open Europe Dr Andrew Potter, Reader in Logistics and Transport, Cardiff University
Home Affairs: Serious violence 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Philippa Addai Darren Laville, Founder of the Epiphany People Yvonne Lawson, CEO of the Godwin Lawson Foundation Caroline Shearer, CEO of Only Cowards Carry Weapons Awareness Duncan Bew, Consultant Trauma & Acute Surgeon, King’s College Hospital NHS Foundation Trust Maggie Clarke, Assistant Director – Universal Services, Compass Dr Magnus Nelson, Consultant in Emergency Medicine, Brighton and Sussex University Hospitals NHS Trust, and Assistant Medical Director, South East Coast Ambulance Service NHS Foundation Trust
Health and Social Care: Patient safety and gross negligence manslaughter in healthcare 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Sir Norman Williams, Author of Rapid Policy Review, Gross negligence manslaughter in healthcare Professor Pali Hungin, Working group member, GMC independent review on gross negligence manslaughter Sir Robert Francis QC, Barrister, Serjeant's Inn Dr Suzanne Shale, Independent consultant in healthcare ethics, Clear Thinking Consultancy Charlie Massey, Chief Executive and Registrar, General Medical Council Matthew McClelland, Director of Fitness to Practice, Nursing and Midwifery Council Mark Stobbs, Director of Scrutiny and Quality, Professional Standards Authority Keith Conradi, Chief Investigator, Healthcare Safety Investigation Branch
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Foreign Affairs: The future of the UK Overseas Territories 2:45 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: George Fergusson, former Governor of Bermuda and (non-resident) Governor of Pitcairn Susie Alegre, Director, Island Rights Initiative Dr Peter Clegg, Associate Professor in Politics and International Relations, University of the West of England Eric Bush, Cayman Islands Representative to the UK and EU and Chair, UK Overseas Territories Association

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Mr Tim Bonner, Chief Executive, Countryside Alliance Ms Sarah Lee, Head of Policy, Countryside Alliance Lord Bishop of St Albans, President, Rural Coalition Ms Margaret Clark CBE, Chair, Rural Coalition (at 10:45 AM) Mr Graham Biggs MBE, Chief Executive, Rural Services Network Mr David Fursdon
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Mark Anderson, Partner, PricewaterhouseCoopers LLP Mr John Bray, Director, Control Risks Group (at 11:40 AM) Ms France Chain, Senior Legal Analyst, Anti-Corruption Division, OECD
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Mr Ian Brinkley, Acting Chief Economist, CIPD Ms Emma Stewart, CEO and Co-Founder, Timewise Professor Athina Vlachantoni, Professor Gerontology and Social Policy, University of Southampton (at 12:30 PM) Ms Kate Bell, Head of Economic and Social Affairs Department, TUC Ms Lina Bourdon, Chair, Diversity Policy Unit, Federation of Small Businesses
Communications Committee: The internet: to regulate or not to regulate? 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Dan Brooke, Chief Marketing and Communications Officer, Channel 4 Mr Magnus Brooke, Director of Policy and Regulatory Affairs, ITV Ms Clare Sumner CBE, Director, Policy, BBC
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:20 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:20 PM) Mr Bernard Donoghue, Director, Association of Leading Visitor Attractions Ms Kate Shane, Head of Blackpool Cluster, Merlin Entertainments (at 4:05 PM) Mr John White, Chief Executive, British Amusement Catering Trade Association Mr Paul Kelly, Chief Executive, British Association of Leisure Parks, Piers and Attractions Mr Tim Wardley, Chairman, National Piers Society
Economic Affairs Committee: Social care funding in England 3:35 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Sir Andrew Dilnot, Chair, Commission on Funding of Care and Support Mr Simon Bottery, Senior Fellow, The King's Fund Ms Natasha Curry, Senior Fellow, Nuffield Trust
SLSC Sub-Committee B: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:30 pm; Room 3, Palace of Westminster