Previous business
Wednesday, 10 October 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • International Development (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Criminal Records (Childhood Offences) – Theresa Villiers Ten Minute Rule Motion
  • Agriculture Bill - 2nd reading Legislation
  • Agriculture Bill – Mel Stride Money Resolution
  • Role of youth services in tackling youth violence – Vicky Foxcroft Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Action ministers are expected to take when they receive adverse reports on costs or progress from the Infrastructure and Projects Authority – Lord Berkeley Oral questions; 3:00 pm
  • Ensure the NHS has sufficient staff following Brexit. – Lord Clark of Windermere Oral questions
  • Outcome of the Government's last meeting with the European Union Commission to discuss Brexit – Lord Dykes Oral questions
  • Improvements to Personal Independence Payment assessments in the light of the number of successful appeals. – Baroness Thomas of Winchester Oral questions
  • Dangerous waste and body parts disposal (NHS) – Lord O'Shaughnessy Statement
  • Non-Domestic Rating (Nursery Grounds) Bill - Committee stage – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Tenant Fees Bill - Second reading – Lord Bourne of Aberystwyth Legislation
  • Armed Forces (Terms of Service) (Amendments Relating to Flexible Working) Regulations 2018 - Motion to approve – Earl Howe Orders and regulations
  • Draft Armed Forces (Specified Aviation and Marine Functions) Regulations 2018 - Motion to approve – Earl Howe Orders and regulations
  • Estimated rising time; 6:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Sustainability of the nursery sector – Chris Green Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Consumer protections for new central heating installations – Jamie Stone Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Asylum accommodation contracts – Alex Cunningham Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Universal Credit split payments – Danielle Rowley Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Promoting economic growth in the East of England – Peter Aldous Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 13th sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • First Delegated Legislation Committee: Draft Financial Regulators' Powers (Technical Standards etc.) (Amendment etc.) (EU Exit) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Amyas Morse, Comptroller and Auditor General, National Audit Office Jill Rutter, Programme Director, Institute for Government Julian Jessop, Chief Economist and Head of the Brexit Unit, Institute for Economic Affairs Sir Simon Fraser, Deputy Chairman, Chatham House; Adviser, Europe Programme, and former Permanent Secretary, Foreign and Commonwealth Office
Work and Pensions: Benefit cap 9:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Giovanni Tonutti, Senior Policy and Operations Analyst, Policy in Practice Carl Emmerson, Deputy Director, Institute for Fiscal Studies Sam Lister, Policy and Practice Officer, Chartered Institute of Housing Jenny Pennington, Senior Research Officer, Shelter
Northern Ireland Affairs: Funding priorities in the 2018-19 budget: Education 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sharon O’ Connor, Chairperson, Education Authority John Collings, Director of Education, Education Authority Joyce Bill, Director of Finance & ICT, Education Authority
Justice: Prison population 2022: planning for the future 10:00 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Nick Hardwick, academic and former Chair of the Parole Board and Chief Inspector of Prisons Dee Anand, British Psychological Society Mark Day, Prison Reform Trust Martin Jones, Chief Executive, Parole Board Sonia Crozier, Director of Probation, HM Prisons and Probation Service Dr Jo Bailey, Head of Psychology, HM Prisons and Probation Service
Scottish Affairs: The future of the oil and gas industry 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Prof. Jim Watson, Director, UK Energy Research Centre Prof. Corinne Le Quéré, Director, Tyndall Centre for Climate Change Research, University of East Anglia, Member, Committee on Climate Change Dr Richard Dixon, Director, Friends of the Earth Scotland Prof. Stuart Haszeldine, Scottish Carbon Capture Association
Education: School and college funding 10:15 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Alison Birkinshaw, former President, Association of Colleges Emily Chapman, Vice President (Further Education), National Union of Students James Kewin, Deputy Chief Executive, Sixth Form Colleges Association
Women and Equalities: Disability and the built environment: follow-up 10:15 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Kit Malthouse MP, Minister of State, Ministry for Housing, Communities and Local Government Ms Nusrat Ghani MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Department for Transport
Treasury: Economic Crime 2:15 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rena Lalgie, Director, Office of Financial Sanctions Implementation, HM Treasury Simon York, Director, Fraud Investigation Service, HM Revenue and Customs Alison Barker, Director of Specialist Supervision, Financial Conduct Authority
Public Accounts: Financial Sustainability of police forces in England and Wales 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Chief Constable, Michael Barton, Durham Constabulary Chief Superintendent Paul Griffiths, Vice President, Police Superintendents Association Alison Hernandez, Devon and Cornwall Police and Crime Commissioner Jane Kennedy, Merseyside Police and Crime Commissioner Sir Philip Rutnam, Permanent Secretary, Home Office Scott McPherson, Director General, Crime and Police Fire Group, Home Office Sir Tom Winsor, Her Majesty’s Chief Inspector of Constabulary
International Development: Forced displacement in Africa 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sanj Srikanthan, Acting Senior Vice President Europe and Executive Director, International Rescue Committee Markus Geisser, Senior Humanitarian Affairs and Policy Advisor, International Committee of the Red Cross Lucy Hovil, Senior Researcher, International Refugee Rights Initiative George Okoth-Obbo, Assistant High Commissioner for Operations, United Nations High Commissioner for Refugees Valentin Tapsoba, Africa Bureau Director, UNHCR
Digital, Culture, Media and Sport: Live music 2:30 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Mark Davyd, Chief Executive, Music Venue Trust Jeff Horton, Owner, 100 Club Ben Lovett, Member of Mumford and Sons and founder of Omeara ShaoDow, Musician Tom Kiehl, Deputy Chief Executive and Director of Public Affairs, UK Music Lucy Noble, Artistic and Commercial Director, Royal Albert Hall Michele Phillips, Area Manager, DHP Family
Procedure: Exiting the European Union: scrutiny of delegated legislation 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Suella Braverman MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union Mr Robin Walker MP, Parliamentary Under Secretary of State, Department for Exiting the European Union
Finance: Restoration and Renewal of the Palace of Westminster 3:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Andrea Leadsom MP, Leader of the House of Commons Mr Tom Healey, shadow Sponsor Body Director
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 3:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Mike Thompson, Chief Executive, Association of the British Pharmaceutical Industry Richard Burnett, Chief Executive of the Road Haulage Association Martin McTague, Policy and Advocacy Chair, Federation of Small Businesses Andrew Opie, Director of Food & Sustainability, British Retail Consortium
Human Rights: Youth detention: solitary confinement and restraint 3:15 pm; Other
Witnesses: Anne Longfield OBE, Children’s Commissioner for England Angus Mulready-Jones, Lead Inspector - Children in Detention, HM Inspectorate of Prisons

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Economic Secretary to the Treasury 9:45 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) Mr John Glen MP, Economic Secretary to the Treasury, HM Treasury
EU Financial Affairs Sub-Committee: Financial regulation and supervision following Brexit 9:45 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:00 AM) Mr John Glen MP, Economic Secretary to the Treasury, HM Treasury Mr Richard Knox, Director for Financial Services (International), HM Treasury Ms Lowri Khan CBE, Director for Financial Stability, HM Treasury
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: Implentation of the Nitrates Directive 10:30 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:00 AM) Mr George Eustice MP, Minister of State (Department for Environment, Food and Rural Affairs) , Defra Ms Helen Wakeham, Deputy Director of water quality, groundwater and land contamination, Environment Agency Ms Jan Dixon, Deputy Director, Water Quality, part of the Floods and Water Directorate, Defra
Delegated Powers and Regulatory Reform Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 2A, Palace of Westminster
International Relations Committee: Private Meeting 10:40 am; Room 4, Palace of Westminster
EU Home Affairs Sub-Committee: Committee Visit 2:00 pm; Other
Finance Bill Sub-Committee: Draft Finance Bill 2018 4:05 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:05 PM) Mr Frank Haskew, Head of the Tax Faculty, Institute Of Chartered Accountants In England and Wales (ICAEW) Ms Charlotte Barbour, Director of Taxation, Institute of Chartered Accountants of Scotland Mr Chas Roy-Chowdhury, Head of Taxation, Association of Chartered Certified Accountants Mr John Cullinane, Tax Policy Director, Chartered Institute of Taxation