Previous business
Tuesday, 17 July 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Business, Energy and Industrial Strategy (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Electoral Commission investigation into Vote Leave – Chuka Umunna Urgent question
  • Combat Air Strategy – Gavin Williamson Ministerial statement
  • Anti-Loitering Devices (Regulation) – Giles Watling Ten Minute Rule Motion
  • Trade Bill - Remaining Stages Legislation
  • Ways and Means Resolution on the Parking (Code of Practice) Bill Motion
  • Access to the drug Orkambi in NHS England – Ivan Lewis Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Baroness Bull Introduction(s); 2:30 pm
  • Developments in Nigeria including violence by the Fulani herdsmen and Boko Haram – Baroness Cox Oral questions
  • UN Human Rights Office of the High Commissioner’s first report on human rights in Kashmir – Lord Ahmed Oral questions
  • Inquiry into the implementation of the new railway timetables – Lord Bradshaw Oral questions
  • Ensuring the case of Nazanin Zaghari-Ratcliffe will continue to be prioritised following the change in Foreign Secretary – Baroness Afshar Oral questions
  • Home Education (Duty of Local Authorities) Bill [HL] - Report Stage – Lord Soley Legislation
  • Registration of Marriage Bill [HL] - Report Stage – the Bishop of St Albans Legislation
  • Parental Bereavement (Leave and Pay) Bill - Committee stage – Lord Knight of Weymouth Legislation
  • Electoral Commission investigation – Lord Young of Cookham Statement
  • Ivory Bill - Second Reading – Lord Gardiner of Kimble Legislation
  • Estimated rising time; 7:45 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Government policy on visas for non-EEA workers on inshore fishing vessels – Douglas Ross Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Construction Industry Training Board proposal to move its headquarters from Bircham Newton, West Norfolk – Henry Bellingham Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • Homelessness among refugees – Kate Green Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Planning policy relating to green belt and green space in Penistone & Stocksbridge – Angela Smith Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Nordstream 2 – Mark Pritchard Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Tenth Delegated Legislation Committee: Draft International Fund for Agricultural Development (Eleventh Replenishment) Order 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Offensive Weapons Bill - 1st sitting 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Offensive Weapons Bill - 2nd sitting 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Eighth Delegated Legislation Committee: draft Oil and Gas Authority (Offshore Petroleum) (Disclosure of Protected Material after Specified Period) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Ninth Delegated Legislation Committee: draft Single Source Contract (Amendment) Regulations 2018 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Treasury: Bank of England Financial Stability Reports 9:00 am; Other
Witnesses: Dr Mark Carney, Governor, Bank of England Andrew Bailey, Member of the FPC and Member of the PRC, Bank of England Sir Jon Cunliffe, Deputy Governor for Financial Stability Elisabeth Stheeman, External Member of Financial Policy Committee
Education: Accountability hearings 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Anne Milton MP, Minister for Apprenticeships and Skills, Department for Education
Science and Technology: Quantum technologies 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Kai Bongs, Director, Quantum Technology Hub for Sensors and Metrology Professor Ian Walmsley, Director, Networked Quantum Information Technologies Hub Professor Winfried Hensinger, Professor of Quantum Technologies, University of Sussex Professor Trevor Cross, Chief Technology Officer, Teledyne e2v Dr Mark Bentall, Head of Technology Development and Innovation, Airbus Defence and Space Dr Andrew Shields, Quantum Technologies R&D Lead, Toshiba Research Europe Ltd Dr Peter Thompson, Chief Executive Officer, National Physical Laboratory
Home Affairs: Domestic abuse 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Councillor Simon Blackburn, Chairman, LGA Safer and Stronger Communities Board, Local Government Association Siân Hawkins, Head of Campaigns and Public Affairs, Women's Aid Pragna Patel, Southall Black Sisters Professor Jane Callaghan, Stirling University Jane Gordon, Sisters for Change Deputy Chief Constable Louisa Rolfe, National Police Chiefs' Council
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:35 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 168 - Stephen, Lesley Brandon, H B randon and Sons and twelve others, Petitioners 169 - Maximus Strategic Stafford LLP, Petitioners 131 - North Staffordshire Bridleways Association, Petitioners 103 - Cycling UK, Petitioners AP1/24 - Little Ingestre Care Ltd, Petitioners 33 - Joseph and Diane Allsop, Petitioners
Business, Energy and Industrial Strategy: Industrial Strategy: Sector Deals and Productivity 9:45 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Helen Dickinson, Chief Executive, British Retail Consortium Kate Nicholls, CEO, UK Hospitality
Justice: Pre-appointment hearing: Prisons and Probation Ombudsman 10:30 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Government's preferred candidate for the position of Prisons and Probation Ombudsman
Education: Nursing apprenticeships 10:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Anne Milton MP, Minister for Apprenticeships and Skills, Department for Education Jane Belfourd, Deputy Director for Routes into Apprenticeships and Work, Department for Education Stephen Barclay MP, Minister for Health, Department of Health and Social Care Professor Ian Cumming OBE, Chief Executive, Health Education England
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
Health and Social Care: The NMC's handling of concerns about midwives’ fitness to practise at Furness General Hospital 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Jackie Smith, Chief Executive and Registrar Philip Graf, Chair Matthew McClelland, Director of Fitness to Practise, Nursing and Midwifery Council
Health and Social Care: Pre appointment hearing of Chair of NHS England 3:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: The Government's preferred candidate for the position of Chair of NHS England
Foreign Affairs: Global Britain: FCO Skills 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Dr Peter Ammon, former Ambassador of Germany to the UK The Hon. Alexander Downer, former High Commissioner of Australia to the UK Dr Kori Schake, Deputy Director-General, International Institute for Strategic Studies Dr Catherine Fieschi, Director, Counterpoint Patrick Horgan, Regional Director, Northeast Asia, Rolls Royce plc
Environment, Food and Rural Affairs: Fisheries 2:45 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: George Eustice MP, Minister for Agriculture, Fisheries and Food Anne Freeman, Deputy Director, Domestic Fisheries and Reform Neil Hornby, Director, Marine and Fisheries, Department of Environment, Food and Rural Affairs
International Development: UK-EU development cooperation 4:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Penny Mordaunt MP, Secretary of State for International Development Nick Dyer, Director General, Economic Development and International Paul Walters, Deputy Director, Trade for Development Department, Department for International Development

Lords: Select Committees

European Union Committee: Committee Visit 9:00 am; Other
European Union Committee: Private Meeting 9:00 am; Other
Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Mr Jeremy Leggett, Vice Chair, Action with Communities in Rural England (ACRE) Mr Christopher Price, Director of Policy and Advice, Country Land and Business Association (CLA)
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Ms Kathryn Higgs, Director of Business Integrity Programme, Transparency International Ms Susan Hawley, Policy Director, Corruption Watch
EU Justice Sub-Committee: Civil justice cooperation post Brexit: follow-up 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:45 AM) Ms Lucy Frazer QC MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) Mr Paul Johnson, Director, IFS Professor Stephen Machin, Director, Centre for Economic Performance (at 12:30 PM) Mr Paul Johnson, Director, IFS Dr Kristian Niemietz, Head of Health and Welfare, Institute of Economic Affairs Mr Ian Mulheirn, Director of Consulting, Oxford Economics
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Councillor Andy Smith, Chairman, LGA Coastal Special Interest Group Mr Bill Parker, Lead Officer, LGA Coastal Special Interest Group Mr Gordon Oliver, Elected Mayor, Torbay Council
Communications Committee: Private Meeting 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: The use of RPI 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 4:30 PM) Mr John Pullinger, Chief Executive, UK Statistics Authority
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster