Previous business
Wednesday, 11 July 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Scotland Oral questions; 11:30 am
  • Prime Minister's Question Time 12:00 pm
  • Afghanistan update – Gavin Williamson Ministerial statement
  • National Health Service – Eleanor Smith Ten Minute Rule Motion
  • The Secretary of State for Work and Pensions' handling of Universal Credit - Jeremy Corbyn, Margaret Greenwood, Peter Dowd, Mike Amesbury, Valerie Vaz, Mr Nicholas Brown Opposition Day Debate
  • UK defence industry and shipbuilding - Jeremy Corbyn, Nia Griffith, Rebecca Long Bailey, Peter Dowd, Lesley Laird, Mr Nicholas Brown Opposition Day Debate
  • Visas for non-EEA citizens employed in the fishing industry – Alistair Carmichael Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Prevention of contract cheating in UK universities – Lord Storey Oral questions; 3:00 pm
  • Ensuring disabled children are not unfairly excluded from school – Lord Touhig Oral questions
  • Publication of the government's Green Paper on the future funding of adult social care – Lord Warner Oral questions
  • Establishing the new train timetables around the country – Baroness Randerson Oral questions
  • 5th Report from the Select Committee European Union (Withdrawal) Act 2018: Sifting of proposed negative instruments by the Secondary Legislation Scrutiny Committee; Consideration of Commons Amendments; and Grand Committees on Questions for Short Debate - Motion to approve - Motion to regret Debate
  • Crime (Overseas Production Orders) Bill [HL] - Second Reading – Baroness Williams of Trafford Legislation
  • Afghanistan Update – Earl Howe Statement
  • Combating neglected tropical deseases – Lord Trees Short debate
  • Estimated rising time; 6:15 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Nuclear sector deal – Trudy Harrison Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Employment support allowance for people with motor neurone disease – Stephen Twigg Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Sporting listed events – John Grogan Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Increasing choice for rail passengers – John Penrose Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Fourth Delegated Legislation Committee: Draft European Union (Definition of Treaties) (Partnership and Cooperation Agreement) (Turkmenistan) Order 2017, the draft European Union (Definition of Treaties) (Enhanced Partnership and Cooperation Agreement) (Kazakhstan) Order 2017 and the draft European Union (Definition of Treaties) (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement) (Armenia) Order 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Parliamentary Constituencies (Amendment) Bill - 10th sitting 10:00 am; Room 11, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft Contracts for Difference (Miscellaneous Amendments) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster
  • Sixth Delegated Legislation Committee: Draft European Union (Definition of Treaties) (Association Agreement) (Central America) Order 2018 and the draft European Union (Definition of Treaties) (Political Dialogue and Cooperation Agreement) (Cuba) Order 2018 2:30 pm; Room 11, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 9:15 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Allie Renison, Head of Europe and Trade Policy, Institute of Directors Henry Newman, Director, Open Europe Professor Michael Dougan, Professor of European Law and Jean Monnet Chair in EU Law, University of Liverpool
Work and Pensions: Disability employment 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Esther McVey MP, Secretary of State for Work and Pensions, Department of Work and Pensions Sarah Newton MP, Minister of State for Disabled People, Health and Work, Department of Work and Pensions Angus Gray, Deputy Director, Work and Health Unit, Department of Work and Pensions James Wolfe, Director, Disability Employment, Department of Work and Pensions
Environmental Audit: Environmental Principles and Governance Consultation 9:30 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Michael Gove MP, Secretary of State for Environment, Food and Rural Affairs
Education: Appointment of the Chair of the Social Mobility Commission 9:30 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dame Martina Milburn CBE, Government's preferred candidate for Chair of the Social Mobility Commission
Environment, Food and Rural Affairs: Regulation of the water industry 9:30 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Rachel Fletcher, Chief Executive Officer, OFWAT Sir James Bevan, Chief Executive Officer, Environment Agency Tony Smith, Chief Executive Officer, Consumer Council for Water
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:35 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 185 - Alice, Angela, William, Emily and Lucy Witter, Petitioners 99 - The Woodland Trust, Petitioners 175 and AP1/20 - David and Sian Froggatt, Petitioners 176 and AP1/4 - Priory Education Services Limited and Priory Finance Property LLP, Petitioners 145 and 151 - J and B Berrisford, Petitioners
Justice: Prison population 2022 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Justice Treacy, Chair, Sentencing Council for England and Wales Steve Wade, Head, Office of the Sentencing Council Richard Garside, Centre for Crime and Justice Studies Harvey Redgrave, Crest Advisory Rachel Tuffin OBE, Director of Knowledge, Research and Education, What Works Centre for Crime Reduction, College of Policing
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Environmental Audit: The Changing Arctic 2:15 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Henry Burgess, Head of the Arctic Office, British Antarctic Survey Professor Duncan Wingham, NERC Executive Chair, Natural Environment Research Council Richard Powell, University Lecturer and Fellow of Fitzwilliam College, Scott Polar Research Institute, University of Cambridge Edda Falk, Communications Manager, Association of Arctic Expedition Cruise Operators Michael Kingston, Lawyer, Specialist Advisor to the Arctic Council, Advisor to Lloyd’s of London Dr Dmitry Yumashev, Senior Research Associate, Lancaster University Management School
Treasury: The work of the Prudential Regulation Authority 2:15 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Sam Woods, Deputy Governor for Prudential Regulation and Chief Executive Officer of the Prudential Regulation Authority Sarah Breeden, Executive Director, International Banks Supervision, Bank of England David Belsham, External member of the Prudential Regulation Committee
International Development: Sexual exploitation and abuse in the aid sector 2:30 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Corinna Csáky, International Child Development Consultant Kevin Watkins, Chief Executive Officer Steve Reeves, Director of Child Safeguarding, Save the Children UK
International Trade: The work of the Department for International Trade 2:30 pm; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Rt Hon Dr Liam Fox MP, Secretary of State for International Trade and President of the Board of Trade
Defence: Future Anti-Ship Missile Systems 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Guto Bebb MP, Minister for Defence Procurement Lieutenant General Sir Mark Poffley, Deputy Chief of the Defence Staff (Military Capability), Ministry of Defence Air Marshal Sir Simon Bollom, CEO, Defence Equipment and Support (DE&S), Ministry of Defence
Foreign Affairs: Responsibility to Protect (RTP) and humanitarian intervention 2:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Ahmad of Wimbledon, Minister of State for the Commonwealth and the United Nations Richard Jones, Deputy Director, Human Rights and Democracy Corinne Kitsell, Deputy Director UN & Multilateral / UN Co-ordinator Paul McKell, Legal Director, Foreign and Commonwealth Office
Environment, Food and Rural Affairs: Regulation of the water industry 2:45 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under Secretary of State for the Environment Dr Sebastian Catovsky, Deputy Director for Water Services, Department of Environment, Food and Rural Affairs
Public Accounts: Customs Declaration Service: progress review 3:00 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Jon Thompson, Chief Executive and Permanent Secretary Jim Harra, Deputy Chief Executive and Second Permanent Secretary Kevin Franklin, Director, Customs Transformation, HM Revenue and Customs
Exiting the European Union: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal 3:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Caroline Nokes MP, Minister of State for Immigration
Human Rights: Youth detention: solitary confinement and restraint 3:15 pm; Other
Witnesses: Dr John Chisholm, Chair, Medical Ethics Committee, British Medical Association Dr Laura Janes, Legal Director, Solicitor, Howard League for Penal Reform Glyn Travis, Assistant General Secretary, The Professional Trades Union for Prison, Correctional and Secure Psychiatric Workers Dr Heidi Hales, Forensic Psychiatrist, Royal College of Psychiatrists
Foreign Affairs: The FCO’s human rights work 3:45 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Lord Ahmad of Wimbledon, Minister of State for the Commonwealth and the United Nations Richard Jones, Deputy Director, Human Rights and Democracy Corinne Kitsell, Deputy Director UN & Multilateral / UN Co-ordinator Paul McKell, Legal Director, Foreign and Commonwealth Office

Lords: Select Committees

EU Financial Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Room 1, Palace of Westminster
EU Energy and Environment Sub-Committee: The Office of Nuclear Regulation’s Brexit preparedness 10:00 am; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Dr Mina Golshan, Deputy Chief Inspector , Office for Nuclear Regulation Mr Paul Dicks, Project lead, Office for Nuclear Regulation
Constitution Committee: Private Meeting 10:15 am; Room 3A, Palace of Westminster
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 10:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:35 AM) The Baroness Deech Lord Cameron of Dillington The Lord Inglewood The Baroness McIntosh of Pickering The Lord Shutt of Greetland (at 11:20 AM) The Lord Clement-Jones The Baroness Corston The Lord Filkin The Lord Hodgson of Astley Abbotts The Baroness Nicholson of Winterbourne The Baroness O'Cathain The Baroness Pitkeathley The Lord Teverson The Baroness Tyler of Enfield
EU Home Affairs Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
International Relations Committee: Foreign policy in changed world conditions 10:40 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:40 AM) Baron Jean-Christophe Iseux von Pfetten Mr Stephen Perry, Chairman, 48 Group Club (at 11:40 AM) General Sir Adrian Bradshaw, Former Deputy Supreme Allied Commander Europe, NATO
Lord Speaker's Advisory Panel on Works of Art: Private Meeting 4:15 pm; Room 3, Palace of Westminster