Previous business
Tuesday, 10 July 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • Justice (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Bathing Waters – Scott Mann Ten Minute Rule Motion
  • Non-Domestic Rating (Nursery Grounds) Bill - Consideration in Committee and Remaining Stages Legislation
  • Standing Orders Relating to the European Statutory Instruments Committee Motion
  • The Government's handling of negotiations to leave the EU - Sir Vince Cable, Tom Brake, Mr Alistair Carmichael, Wera Hobhouse Opposition Day Debate
  • Appointment of External Members to the House of Commons Commission Motion
  • Accountability of NHS Trusts – Mike Penning Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Lord Randall of Uxbridge Introduction(s); 2:30 pm
  • Safeguarding children at risk of being taken abroad and forced into marriage – Baroness Burt of Solihull Oral questions
  • Government funding for homes for rent on social rents – Lord Kennedy of Southwark Oral questions
  • When the stake on fixed-odds betting terminals will be lowered to £2 – the Bishop of St Albans Oral questions
  • Assessment of comments from the Chair of the Law Commission on reductions in its funding – Lord Beecham Oral questions
  • Courts and Tribunals (Judiciary & Functions of Staff) Bill [HL] – Committee – Lord Keen of Elie Legislation
  • UK’s ongoing capability to design and manufacture helicopters - Lord Ashdown of Norton-sub-Hamdon Short debate
  • Estimated rising time; 8:30 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Air passenger duty across the UK – Gavin Robinson Westminster Hall debate; 9:30 am
  • Progress on 2015 steel summit commitments – Anna Turley Westminster Hall debate; 11:00 am
  • Customs arrangements after the UK leaves the EU – Stephen Hammond Westminster Hall debate; 2:30 pm
  • Customs arrangements after the UK leaves the EU – Stephen Hammond Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Open access rail services – Martin Vickers Westminster Hall debate; 4:00 pm
  • Protecting defined-benefit pension schemes – Laura Smith Westminster Hall debate; 4:30 pm

Commons: General Committees

  • Third Delegated Legislation Committee: Draft Cambridgeshire and Peterborough Combined Authority (Business Rate Supplements Functions) Order 2018 8:55 am; Room 9, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Counter-Terrorism and Border Security Bill - 7th sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Voyeurism (Offences) (No. 2) Bill - 1st sitting 9:25 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Voyeurism (Offences) (No. 2) Bill - 2nd sitting 2:00 pm; The Boothroyd Room, Portcullis House
  • Public Bill Committee: Counter-Terrorism and Border Security Bill - 10th sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Eighth Delegated Legislation Committee: Draft Occupational Pension Schemes (Master Trusts) Regulations 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

Business, Energy and Industrial Strategy: Draft National Policy Statement for Geological Disposal Infrastructure 9:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Philip Matthews, Executive Director, Nuclear Legacy Advisory Forum Ruth Bradshaw, Policy and Research Manager, Campaign for National Parks Dr Pauleen Land, Group Manager National Infrastructure, Planning Inspectorate Bruce McKirdy, Managing Director, Radioactive Waste Management Stephen Tromans QC, Members, Committee on Radioactive Management Andrew Blowers, Co-Chair, NGO Forum and Chair, Blackwater Against New Nuclear Group Richard Harrington MP, Parliamentary Under-Secretary of State, Minister for Business and Industry, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Stephen Speed, Director, Nuclear, Department for Business, Energy and Industrial Strategy Imran Nazir, Deputy Director, Decommissioning, Radioactive Materials and Geological Disposal Programme, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Science and Technology: Energy drinks 9:30 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Dr Ashley Roberts, Senior Vice President, Food and Nutrition Group, Intertek, and adviser to Monster Energy Company Andrew Taylor, Regulatory Policy Executive, Committees of Advertising Practice Dr John Thompson, The Committee on Toxicity of Chemicals in Food, Consumer Products and the Environment (COT) Dr Kevin Hargin, Head of Food Hygiene and Animal Health Policy Unit, Food Standards Agency Steve Brine MP, Parliamentary Under Secretary of State for Public Health and Primary Care, Department of Health and Social Care Jenny Oldroyd, Deputy Director, Obesity, Food and Nutrition, Department of Health and Social Care
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:35 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 161 and AP1/8 - Staffordshire and Birmingham Agricultural Society Stafford Showground Limited, Petitioners 65 - Richard and Julie Williams, Petitioners 63 - Matthew Weaver and Matthew Weaver Ltd, Petitioners 67 - R P and A Green, Petitioners 51 - Richard Weaver and Richard Weaver Farms Ltd, Petitioner 14 - Richard and Hana Plant, Mr and Mrs E Anderson, Mrs Susan Marginson, Petitioners 16 - Roy Garrett, Petitioner
Digital, Culture, Media and Sport: The social impact of participation in culture and sport 10:00 am; Other
Witnesses: Rebecca Ball, Director, Sunderland City of Culture 2021 Dr Beatriz Garcia, Director of the Institute of Culture Capital Rosie Millard OBE, Chief Executive, Children and the Arts, and Former Chair, Hull City of Culture 2017
Education: Life chances 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Bob Reitemeier, Chief Executive, I CAN Dr Kitty Stewart, Associate Professor of Social Policy, London School of Economics and Political Science Dr Shirley Woods-Gallagher, Strategic Lead, Reform and Innovation, Manchester City Council Nadhim Zahawi MP, Parliamentary-Under Secretary of State for Children and Families, Department for Education Michelle Dyson, Director of Early Years and Childcare, Department for Education
Treasury: Appointment of Andy King as Member of the Budget Responsibility Committee, OBR 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Andy King, Nominated member of the Budget Responsibility Committee
Environmental Audit: Hand Car Washes 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Dawn Frazer, Managing Director, Car Wash Advisory Services Ltd Darryl Dixon, Director of Strategy, Gangmasters and Labour Abuse Authority Tim Harrison, Deputy Director of Labour Market Enforcement Helen Wakeham, Deputy Director of water quality, groundwater and land contamination, Environment Agency Philip White, Head of Operational Strategy, Health and Safety Executive Victoria Atkins MP, Parliamentary Under Secretary of State for Crime, Safeguarding and Vulnerability, Home Office Thérèse Coffey MP, Parliamentary Under Secretary of State at the Department for Environment, Food and Rural Affairs
Home Affairs: The work of the Home Secretary 10:30 am; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Sajid Javid MP, Home Secretary Sir Philip Rutnam, Permanent Secretary, Home Office
Scottish Affairs: City Region Deals 12:00 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Councillor Susan Aitken, Leader of Council and City Convener for Inclusive Economic Growth, Glasgow City Council Councillor Gail Macgregor, Group Business Manager/Secretary, Dumfries and Galloway Council David Martin, Chief Executive, Dundee City Council Paul Wheelhouse, MSP, Minister for Energy, Connectivity and the Islands Dr Morag Watt, Cities Team Leader, Scottish Government Oonagh Gil, Deputy Director for Enterprise and Cities, Scottish Government David Mundell, MP, Secretary of State for Scotland Gillian McGregor, CBE, Director, Office of the Secretary of State for Scotland
Justice: Prison Health 2:30 pm; Other
Witnesses: Frances Cook OBE, Chief Executive, Howard League for Penal Reform Dr Jake Hard, Chair, Royal College of General Practitioners Secure Environments Group Ryan Harman, Advice & Information Service Manager, Prison Reform Trust Jackie Doyle-Price MP, Parliamentary Under Secretary of State for Mental Health and Inequalities, Department of Health and Social Care Kate Davies OBE, Director of Health & Justice, Armed Forces and Sexual Assault Services Commissioning, NHS Dr Éamonn O’Moore, National Lead for Health and Justice, Public Health England Edward Argar MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice Digby Griffith, Director of Commissioning and Executive Director of Rehabilitation and Assurance, Her Majesty’s Prison and Probation Service
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Health and Social Care: Prison health 2:30 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Frances Crook OBE, Chief Executive, Howard League for Penal Reform Dr Jake Hard, Chair, Royal College of General Practitioners Secure Environments Group Ryan Harman, Advice & Information Service Manager, Prison Reform Trust Jackie Doyle-Price MP, Parliamentary Under Secretary of State for Mental Health and Inequalities, Department of Health and Social Care Kate Davies OBE, Director of Health & Justice, Armed Forces and Sexual Assault Services Commissioning, NHS England Dr Éamonn O’Moore, National Lead for Health and Justice, Public Health England Edward Argar MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice Digby Griffith, Director of Commissioning and Executive Director of Rehabilitation and Assurance, Her Majesty’s Prison and Probation Service
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Professor Janet Dwyer, Director , Countryside and Community Research Institute, University of Gloucestershire Professor Jeremy Phillipson, Professor of Rural Development, Centre for Rural Economy, University of Newcastle
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr John Penrose MP
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:00 am; Other
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Intergenerational Fairness and Provision 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 11:40 AM) The Rt Hon Lord Willetts, Executive Chair, Resolution Foundation
Communications Committee: The internet: to regulate or not to regulate? 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Mr Adam Kinsley, Director of Policy, Sky Mr Daniel Butler, Head of Public Affairs and Policy, Virgin Media Mr Iain Wood, Director of Corporate Affairs and Regulation, TalkTalk Group
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:25 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:25 PM) Ms Nicola Radford, Coastal Communities Alliance Ms Bridget Betts, Dorset County Council Ms Helen Thompson, North East Lincolnshire Council
Economic Affairs Committee: The use of RPI 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:35 PM) Rt Hon. Elizabeth Truss MP, Chief Secretary to the Treasury, HM Treasury Sir Robert Stheeman, Chief Executive, United Kingdom Debt Management Office Mr Stephen Farrington, Deputy Director , Treasury
Secondary Legislation Scrutiny Committee: Private Meeting 3:45 pm; Room 3A, Palace of Westminster
European Union Committee: Private Meeting 4:00 pm; Room 3, Palace of Westminster