Previous business
Tuesday, 3 July 2018

Commons: Main Chamber   See this day →

  • HM Treasury (including Topical Questions) Oral questions; 11:30 am
  • Govia Thameslink and rail electrification – Andy McDonald Urgent question
  • Government’s LGBT Action Plan – Dawn Butler Urgent question
  • Counter – Daesh update – Gavin Williamson Ministerial statement
  • Pets (Theft) – Ross Thomson Ten Minute Rule Motion
  • 4th allotted day - The spending of the Department for Education Estimates Day
  • 4th allotted day - The spending of Her Majesty's Treasury on grants to the devolved institutions Estimates Day
  • Main Estimates 2018-19 – Mel Stride Estimates Day
  • Appointment of Trustees to the House of Commons Members Fund Motion
  • Aldi supermarket housing development in Stapleford – Anna Soubry Adjournment debate

Lords: Main Chamber   See this day →

  • Lord Haselhurst Introduction(s); 2:30 pm
  • How many social homes for rent the Government estimate will be built under the affordable housing programme – Baroness Thornhill Oral questions
  • Increases in customer water bills and levels of remuneration paid to water company executives – Baroness Jones of Whitchurch Oral questions
  • Replacing the House of Lords with an elected second chamber – Baroness Jones of Moulsecoomb Oral questions
  • Ensuring provision for women in the prison system is properly funded – Baroness Burt of Solihull Oral questions
  • Refugees (Family Reunion) Bill [HL] - Third reading – Baroness Hamwee Legislation
  • The ongoing fire at Saddleworth and Tameside Moor – Baroness Williams of Trafford Statement
  • Update regarding Govia Thameslink railway – Baroness Sugg Statement
  • The Government’s LGBT action plan – Baroness Williams of Trafford Statement
  • Official Statistics Order 2018 - Motion to approve – Lord Young of Cookham Orders and regulations
  • Social Workers Regulations 2018 - Motion to approve – Lord Agnew of Oulton Orders and regulations
  • Report from the Select Committee on Political Polling and Digital Media 'The politics of polling' – Lord Lipsey Debate
  • Report from the European Union Committee 'Brexit: reciprocal healthcare' – Lord Jay of Ewelme Debate
  • Estimated rising time; 8:15 pm

Commons: Westminster Hall   See this day →

  • Implications for Scotland of leaving the EU – Patricia Gibson Westminster Hall debate; 9:30 am – 11:00 am
  • Future of local government in Gloucestershire – David Drew Westminster Hall debate; 11:00 am – 11:30 am
  • UK-Israel trade – Chris Green Westminster Hall debate; 2:30 pm – 4:00 pm
  • Uncontrolled shark fishing in the Atlantic high-seas – Ross Thomson Westminster Hall debate; 4:00 pm – 4:30 pm
  • Child abuse in the child migration programmes – Lisa Nandy Westminster Hall debate; 4:30 pm – 5:30 pm

Commons: General Committees

  • Public Bill Committee: Counter-Terrorism and Border Security Bill - 5th sitting 9:25 am; Room 12, Palace of Westminster
  • Public Bill Committee: Counter-Terrorism and Border Security Bill - 6th sitting 2:00 pm; Room 12, Palace of Westminster
  • Fifth Delegated Legislation Committee: Draft West Midlands Combined Authority (Business Rate Supplements Functions and Amendment) Order 2018 2:30 pm; Room 9, Palace of Westminster

Commons: Select Committees

High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 9:35 am; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: 40 - Graham Ward 2010 Discretionary Will Trust and others, Petitioners 17 - George and Helen Dyke and Ms Sarah Dyke, Petitioners 26 - Mr Edward Nield, Petitioner 53 - Richard and Alison Williams and Jeffrey and Sheila Thornhill, Petitioners 145 and 151 - J and B Berrisford, Petitioners
Treasury: Securing the Tax Base 9:15 am; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Daniel Lyons, Partner, Tax Policy Group, Deloitte LLP Richard Allen, Retailers Against VAT Abuse Schemes (RAVAS) Emma Rawson, Technical Officer, Association of Taxation Technicians (ATT) Stephen Taylor, Chair of the VAT Sub-group, Association of Taxation Technicians
Science and Technology: Impact of social media and screen-use on young people's health 9:30 am; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Susie Hargreaves OBE, Chief Executive, Internet Watch Foundation David Austin, CEO, British Board of Film Classification Emily Cherry, Assistant Director of Policy & Public Affairs, Barnardo's Anna Clark, Cardinus Risk Management Dr Vicky Goodyear, Lecturer in Pedagogy in Sport, Physical Activity and Health, University of Birmingham Dr Heather Woods, Lecturer, School of Psychology, University of Glasgow Dr Max Davie, Officer for Health Promotion and Mental Health Lead, Royal College of Paediatrics and Child Health Professor Peter Fonagy, National Clinical Adviser on children and young people’s mental health, NHS England
Justice: The work of the Law Commission 10:00 am; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: The Rt Hon Sir David Bean, Chairman, Law Commission Phillip Golding, Chief Executive, Law Commission
Public Administration and Constitutional Affairs: Pre-Appointment Hearings 10:00 am; Room 20, Palace of Westminster
Witnesses: Oliver Dowden MP, Minister for Implementation
Education: Special educational needs and disabilities 10:00 am; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: Stephen Kingdom, Campaign Manager, Disabled Children’s Partnership Brian Lamb OBE, Chair, Inquiry into Parental Confidence in Special Educational Needs Rt Hon Baroness Warnock, Chair, Committee of Inquiry on Special Educational Needs
Business, Energy and Industrial Strategy: Pre-appointment hearing with the Government's preferred candidate for Chair of Ofgem 10:00 am; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Professor Martin Cave, Government's preferred candidate for Chair of Ofgem
Environmental Audit: The Changing Arctic 10:15 am; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Professor Sheldon Bacon, Head of Marine Physics and Ocean Climate group, National Oceanography Centre Professor Martin Siegert, Co-Director, Grantham Institute for Climate Change & Environment, Imperial College London Professor Mark Inall, Director of Scottish Alliance for Geoscience, Environment and Society, Scottish Association for Marine Science Professor James Ford, Research Chair and Professor at the Priestley International Centre for Climate, University of Leeds Professor Eric Wolff, Professor in the Department of Earth Sciences at Cambridge University, Royal Society Dr Rod Downie, Head of Polar Programmes, WWF Dr Richard Wood, Climate, Cryosphere and Oceans group, Met Office Hadley Centre Dr Alexandra Middleton, Assistant Professor, University of Oulu
Scottish Affairs: Scotland and Brexit: Trade and Foreign Investment 10:15 am; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Ruth Watson, Keep Scotland The Brand Dr Gail Evans, Queen Mary University London Lindesay Low, Law Society of Scotland Tim Allan, President, Scottish Chamber of Commerce Matthew Lancashire, Director of Policy, Scottish Council for Development and Industry Allie Renison, Head of Europe & Trade Policy, Institute of Directors
High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill: High Speed Rail (West Midlands-Crewe) Bill 2:05 pm; Room 5, Palace of Westminster
Witnesses: As for morning session unless already heard
Digital, Culture, Media and Sport: The social impact of participation in culture and sport 10:30 am; The Boothroyd Room, Portcullis House
Witnesses: John McAvoy, Professional Athlete Dr Phillip Lee MP Professor Rosie Meek, Royal Holloway University
Welsh Affairs: S4C review 2:15 pm; The Wilson Room, Portcullis House
Witnesses: Euryn Ogwen Williams, author of S4C review Huw Jones, Chair, S4C Authority Owen Evans, Chief Executive, S4C Margot James MP, Minister for Digital and the Creative Industries, Department for Digital, Culture, Media and Sport
European Scrutiny: EU Withdrawal 2:15 pm; Room 18, Palace of Westminster
Witnesses: George Hollingbery, Minister of State for Trade Policy Crawford Falconer, Chief Trade Negotiation Adviser and Second Permanent Secretary for the Department for International Trade
Backbench Business: Proposals for backbench debates 2:30 pm; Room 16, Palace of Westminster
Witnesses: Members of Parliament
International Development: Sexual exploitation and abuse in the aid sector 2:30 pm; Room 6, Palace of Westminster
Witnesses: Helen Stephenson, Chief Executive David Holdsworth, Deputy Chief Executive Officer and Registrar Michelle Russell, Director of Investigations, Monitoring and Enforcement, Charity Commission Rt Hon Penny Mordaunt MP, Secretary of State for International Development Peter Taylor, Head of the Safeguarding Unit, Department for International Development
Home Affairs: EU policing and security cooperation 2:30 pm; The Thatcher Room, Portcullis House
Witnesses: Sir Rob Wainwright, former Director of Europol and Senior Cyber Partner at Deloitte Claude Moraes MEP, Chair of the European Parliament’s Committee on Civil Liberties, Justice and Home Affairs (LIBE) Camino Mortera-Martinez, Research Fellow and Brussels Representative, Centre for European Reform
Justice: Prison Health 2:30 pm; Other
Witnesses: Sean Cox, Head of Development, User Voice Hazel Alcraft, Development Officer – Health, Clinks Stuart Ware, Chief Executive Officer, Restore Rebecca Roberts, Head of Policy, INQUEST Elizabeth Moody, Acting Prisons and Probation Ombudsman, Prison and Probation Ombudsman Professor Steve Field, Chief Inspector of General Practice Jan Fooks-Bale, Health & Justice Inspection Manager, Care Quality Commission Peter Clarke, Chief Inspector of Prisons Paul Tarbuck, former Head of Healthcare Inspection, Her Majesty’s Inspectorate of Prisons
Health and Social Care: Prison health 2:30 pm; Room 15, Palace of Westminster
Witnesses: Sean Cox, Head of Development, User Voice Hazel Alcraft, Development Officer – Health, Clinks Stuart Ware, Chief Executive Officer, Restore Rebecca Roberts, Head of Policy, INQUEST Elizabeth Moody, Acting Prisons and Probation Ombudsman Professor Steve Field, Chief Inspector of General Practice, and Jan Fooks-Bale, Health & Justice Inspection Manager, Care Quality Commission and Peter Clarke, Chief Inspector of Prisons Paul Tarbuck, former Head of Healthcare Inspection, Her Majesty’s Inspectorate of Prisons
Foreign Affairs: The work of the Minister of State for the Middle East 2:45 pm; The Grimond Room, Portcullis House
Witnesses: Rt Hon Alistair Burt MP, Minister of State for the Middle East, Foreign and Commonwealth Office Martin Longden, Head of Near East Department, and UK Special Representative for Syria, Foreign and Commonwealth Office
Environment, Food and Rural Affairs: Regulation of the water industry 2:45 pm; Room 8, Palace of Westminster
Witnesses: Steve Robertson, Chief Executive Officer, Thames Water Mel Karam, Chief Executive Officer, Bristol Water Jerry Bryan, Chief Executive Officer, Albion Water John Reynolds, Chief Executive Officer, Castle Water

Lords: Select Committees

Rural Economy Committee: Rural Economy 9:30 am; Room 1, Palace of Westminster
Witnesses: (at 9:45 AM) Ms Andrea Ledward, Director, Natural Environment , Defra Ms Sarah Severn CBE, Deputy Director, Rural Policy, Defra (at 10:45 AM) Lord Cameron of Dillington, former Chair, Select Committee on Natural Environment and Rural Communities Act 2006
Bribery Act 2010 Committee: Bribery Act 2010 10:30 am; Room 4, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:30 AM) Mr Matthew Gould, Deputy Director for Criminal Court and Criminal Law Policy, Ministry of Justice Ms. Nicola Hewer, Director of Family and Criminal Justice Policy , Ministry of Justice Ms. Michelle Crotty, Director and Deputy head of Office , Attorney General's Office
EU Justice Sub-Committee: Private Meeting 10:30 am; Room 3, Palace of Westminster
Liaison Committee (Lords): Review of investigative and scrutiny committees 10:30 am; Room 3A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 10:35 AM) The Earl of Kinnoull The Baroness Thomas of Winchester (at 11:15 AM) Rt Hon Frank Field MP
Intergenerational Fairness and Provision Committee: Private Meeting 11:30 am; Room 4A, Palace of Westminster
Regenerating Seaside Towns and Communities Committee: Regenerating Seaside Towns 3:15 pm; Room 2A, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:15 PM) Mr Ben Pledger, Deputy Director, Cities and Local Growth, Ministry of Housing, Communities and Local Government Ms Anne Frost, Deputy Director, Private Rented Sector, Ministry of Housing, Communities and Local Government Mr Giles Smith, Deputy Director for Heritage, Tourism and Cultural Diplomacy, Department for Digital, Culture, Media and Sport Ms Beccy Eggleton, Deputy Director, Foundations Team, Industrial Strategy, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Science and Technology Committee (Lords): Private Meeting 3:15 pm; Room 4A, Palace of Westminster
Communications Committee: Arts and STEM education 3:15 pm; Room 2, Palace of Westminster
Witnesses: (at 3:30 PM) Ms Yvonne Baker, Chief Executive Officer, STEM Learning Mrs Anita Bath, Headmistress, Sacred Heart Catholic High School Mr James Zuccollo, Director for School Workforce, Education Policy Institute (at 4:30 PM) Ms Deborah Annetts, Chief Executive Officer, Incorporated Society of Musicians Dr Hilary Leevers, Head of Education and Learning, Wellcome Trust Professor Katie Normington, Senior Vice-Principal, Royal Holloway, University of London
European Union Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 3, Palace of Westminster
Economic Affairs Committee: Private Meeting 3:30 pm; Room 1, Palace of Westminster